Hledáme dárce krevní plazmy

Pro zajištění potřebného množství plazmy v měsíci srpnu hledá hematologicko-transfuzní oddělení Vsetínské nemocnice DOBROVOLNÉ DÁRCE PLAZMY, bez rozdílu krevních skupin. Odběry plazmy jsou ve Vsetíně vždy v pondělí a pátek. Potřebné je předchozí objednání na tel. č. 571 818 605.

Odběry krevní plazmy od dobrovolných dárců probíhají v prostorách moderního pavilonu Patologie a centrálních laboratoří (3. podlaží). Dárce je objednán na konkrétní hodinu. K dispozici je zde bezplatné wifi připojení k internetu, televizor v čekárně pro dárce.

Krevní plazma se využívá pro léčbu pacientů s poruchami krevní srážlivosti i s dalšími krevními chorobami, pro pacienty po transplantaci kostní dřeně, ale také u akutních krvácení (gynekologické a poporodní krvácení). Dárcovstvím krevní plazmy přispíváte k záchraně lidských životů a zdraví.

Odběr krevní plazmy se realizuje na takzvaném separátoru, trvá 30 až 50 minut, odebírá se 600 až 800 ml plazmy (dle hmotnosti dárce). Zpět do oběhu se vracejí erytrocyty a fyziologický roztok. Obnova tekutin a bílkovin u dárce nastává do 24 hodin. Maximální odběr plazmy za rok je 25 litrů.

U dárců krevní plazmy se předpokládá alespoň jedno předchozí darování plné krve.

Podmínky jsou podobné, jako u dobrovolných dárců krve:

Co potřebujete k odběru?

• občanský průkaz a průkaz pojišťovny
  • dobrý stav žil v loketní jamce
  • nepotřebujete doporučení od svého praktického lékaře

Jak být připraven k odběru?

• večer před odběrem nejezte žádné tučné jídlo (hladovění není vhodné, důležitý je dostatečný příjem nepřeslazených nápojů)
  • nejméně 14 hodin před odběrem nekonzumujte žádný alkohol
  • v den odběru přijďte nejlépe nalačno, po odebrání vzorků je pro Vás připraven v prostorách čekárny čaj/káva a pečivo

Na odběr se můžete dostavit, jestliže:

• nejste právě nemocný
  • v posledních šesti měsících jste: nebyl v kontaktu s nakažlivou nemocí, nepodrobil jste se žádné operaci, neměl jste žádné rizikové zákroky (tetování, propichování uší, piercing) mimo zdravotnické zařízení
  • v posledním měsíci jste: neužíval antibiotika nebo jiné léky, neměl jste přisáté klíště
  • v posledním týdnu Vám nebyl trhán zub
  • ženy – nemáte právě menses a od porodu uplynulo více než půl roku

Kdo se může stát dobrovolným dárcem?

• má trvalý pobyt v ČR, věk 18 – 65 let
  • minimální váha pro ženy 55 kg a pro muže 60 kg
  • v posledním měsíci neužívá antibiotika, nebo jiné léky
  • netrpí vážnější alergií