Jubilejním 2500. dárcem krve je Petr Ševčík

Letošní dvou a půl tisící odběr krve od dobrovolného dárce krve zaznamenali ve středu 1. listopadu 2017 na hematologicko-transfuzním oddělení Vsetínské nemocnice. Jubilejním dárcem se stal pan Petr Ševčík, který přišel ke svému 95. odběru.

Prozradil nám, že pracuje jako technik v jedné ze vsetínských firem. „Poprvé jsem krev daroval na vojně, potom jsme chodili se spolupracovníky. A důvod? Určitě pocit, že mohu udělat něco pro druhé,“ řekl nám pan Petr s tím, že vsetínské transfúzce je věrný. Poděkovat a pogratulovat mu přišla primářka hematologicko-transfuzního oddělení Vsetínské nemocnice MUDr. Jana Pelková. Připomenula, že nemocnice hledá i nadále dárce krve a v současné době především krevní plazmy, která se využívá pro léčbu pacientů s poruchami krevní srážlivosti i s dalšími krevními chorobami, po pacienty po transplantaci kostní dřeně, ale také u akutních krvácení, například při gynekologickém či poporodním.

„Odběr krevní plazmy se realizuje na takzvaném separátoru, trvá 30 až 50 minut, odebírá se 600 až 800 ml plazmy (dle hmotnosti dárce). Zpět do oběhu se vracejí erytrocyty a fyziologický roztok. Maximální odběr plazmy za rok je 25 litrů,“ dodala primářka. Odběry krevní plazmy jsou ve Vsetíně od letošního února. Přihlásit se mohou zájemci (stejně jako u dárců krve) na telefonním čísle 571 818 605.

Krev se ve středu 1. 11. 2017 darovala ve Vsetíně s Radiem Rock Max v rámci takzvaného Upířího týdne. Mezi dárci byl i náš vsetínský rekordman Jaroslav Krňa (na dolním snímku), který přišel ke svému 175. odběru. Celkem dnes darovalo krev šest desítek dobrovolných dárců. Děkujeme všem, kteří pomáhají. Jste naši hrdinové.