První vydání zpravodaje v roce 2018 bilancuje i plánuje

Úvodník prvního zpravodaje Vsetínská nemocnice a.s. informuje připravila ředitelka Vsetínské nemocnice a.s. Ing. Věra Prousková:

Zvykli jsme si na počátku roku, v prvním čísle našeho tradičního nemocničního zpravodaje, bilancovat. Nevyhnu se tomu ani v letošním prvním čísle, budu však stručnější, protože tuto nedávnou minulost jsme prožili společně. Uplynulý rok byl poměrně standardní. Ekonomika navázala na ziskové výsledky minulých let a skončila opět v kladných číslech. Pokračoval růst průměrné mzdy – tentokrát o 8 %, což v absolutním čísle znamenalo růst osobních nákladů o téměř 32 mil. Kč. Na opravy majetku nám Zlínský kraj přispěl 11,5 mil. Kč, k tomu jsme z vlastních prostředků přidali dalších bezmála 5 mil. Kč. Nový majetek jsme pořídili v hodnotě 14 milionů korun. A i přes některé personální problémy, které v průběhu roku nastaly, a bylo nutné kvůli nim uzavřít dočasně některá pracoviště, měla naše nemocnice v roce 2017 nejvíce zdravotnických pracovníků za posledních šest let.

I přes zmíněné dočasné uzavření některých pracovišť, jsme poskytli péči všem obyvatelům regionu, kteří ji potřebovali, a s drobnými výjimkami jsme naplnili také kritéria úhradové vyhlášky pro získání maximální úhrady od zdravotních pojišťoven. I v hodnocení kvality péče a systému řízení jsme v tomto roce uspěli, připomenu velmi kladné hodnocení z recertifikačního auditu podle normy ISO 9001:2008, úspěšné audity v laboratořích i opětovné získání titulu Nejlepší nemocnice ve Zlínském kraji v rámci ankety Nemocnice ČR 2017, kde jsme tentokrát nejlepší hodnocení získali nejen od hospitalizovaných, ale i od ambulantních pacientů. Zkrátka, vážení a milí zaměstnanci, v roce 2017 jste si opět vedli excelentně a patří Vám za to obrovský dík. Co bych ještě navíc chtěla vyzdvihnout, je nesmírně kolegiální, loajální a přátelská pracovní atmosféra, která panuje na jednotlivých pracovištích, bez které by tak obrovské množství povinností a aktivit ani snad nebylo možné zvládnout.

Složitější je to však s otázkou, jaký bude tento rok, jací budeme my, jaká bude naše nemocnice, která se stala součástí koncernu nemocnic Zlínského kraje? Brzy to již bude rok, co došlo k zásadní změně v řízení nejen naší, ale všech nemocnic ve Zlínském kraji. Na koncepci se stále ještě pracuje, její první verze byla teprve počátkem února předložena zastupitelům Zlínského kraje. Základní informace k ní dostali i vedoucí pracovníci na setkání zástupců všech nemocnic v prosinci. Jde však o velmi složitou záležitost, proto nebuďme netrpěliví a dejme vedení kraje i koncernu tolik času na přípravu, kolik je potřeba. Rozumím otazníkům, nejistotě a i obavám, které slýchám od zaměstnanců. Dovolte mi však můj názor. Pro Vsetínskou nemocnici je důležité, že vnímám jednoznačnou chuť zaměstnanců pracovat pro NAŠI nemocnici, pro NÁŠ region a NAŠE pacienty. Ta přivlastňovací zájmena neznamenají vyjádření vlastnického práva k nemocnici, ale vyjadřují loajalitu, postoj k práci, ke kolektivům a k pracovním týmům.

Jejich každodenní poctivá práce a pracovní nasazení vedly k tomu, že nemocnice je v kladných číslech a mohla si tedy kromě dnes už poměrně slušného mzdového ohodnocení dovolit také cestou investic a obnovy drobného majetku modernizovat postupně jednotlivé provozy. Je velmi příjemné slyšet a vnímat, že hospodárnost se stala každodenní součástí práce nejen vedoucích pracovníků, ale i každého zaměstnance.

A jaké je mé poselství do nadcházejícího roku, předpokládejme roku změn? Prosím, zůstaňme takovými, jakými jsme. Chraňme si naši firemní kulturu, která je vnímána nejen zaměstnanci, ale i lidmi zvenku, studenty, pacienty. Ať už rok přinese jakékoliv změny, práce budeme mít vždy dost, pacienti nám přibývají a dokud jsou s naší péčí spokojeni, budou k nám chodit i nadále. Je jasné, že bez nich by naše nemocnice nebyla tím, čím je. Ale pokud budou i nadále naši nemocnic hodnotit jako nejlepší v kraji, ale bude i stačit, když budou u nás spokojeni, pak se nemáme čeho obávat. Soustřeďme se každý z nás na tu práci, která se od nás očekává, a pečujme všichni a společně o to naše, vsetínské. Já vám mohu slíbit, že vedení nemocnice, včetně primářů a vrchních sester, vynaloží všechny své síly na to, aby se nemocnice ve své struktuře zásadně neměnila, aby zde zůstaly zachovány obory a odbornosti, které s velmi slušnou kvalitou i kvantitou provozujeme nyní. To je náš úkol do začínajícího roku 2018. A nezapomínejme, že nás čeká velmi dlouho očekávaná a významná skutečnost – otevření nového interního pavilonu. Berme to jako symbol dalšího začátku naší nemocnice. Bude mi ctí u toho být s vámi všemi.

Ing. Věra Prousková

Prohlédnout si zpravodaj Vsetínská nemocnice můžete také na našem webu ZDE.

S části věnované našemu zpravodaji si můžete prohlédnout všechny vydání od roku 2014: