Za patnáct let se počet porodů ve Vsetíně téměř zdvojnásobil

Vsetínská nemocnice zaznamenala v roce 2017 nejvíce porodů za dvě desetiletí. Na svět zde při 879 porodech přišlo 885 novorozenců, 452 chlapců a 433 holčiček. Meziroční nárůst činil 99 porodů, v horizontu patnácti let se porodnost bezmála zdvojnásobila. Vsetínská porodnice se mezi maminkami těší důvěře a přízni, velmi pozitivně jsou vnímány i benefiční aktivity, které pomáhají oddělení v modernizaci a obnově vybavení.

V devadesátých letech měla nemocnice kolem šesti stovek porodů ročně, minima dosáhla v roce 2002, kdy ve Vsetíně rodilo 512 žen. Od té doby však porodnost stále roste. V roce 2017 byl již roční počet porodů o bezmála čtyři stovky vyšší.

Respektování porodních přání, možnost rodit přirozeně a dlouhý bonding

„S výběrem porodnice jsem vůbec neváhala. Na svět jsem tady přivedla již prvního syna a všichni se ke mně chovali moc krásně,“ zhodnotila Markéta Lásková, maminka prvního dítěte narozeného v roce 2018 ve Vsetínské nemocnici. Právě úroveň péče i stále se zdokonalující prostředí hodnotí maminky v odpovědi na dotaz, čím je porodnice výjimečná? „Cením si lidského přístupu k rodičce, vstřícného chování lékařů i sester, a laskavosti, kterou v těch nezapomenutelných chvílích dávají,“ napsala Eva Michálková. Paní Linda dodala: „Ochota udělat pro nastávající rodiče téměř cokoli. Rodila jsem už jednou, v březnu se chystám znovu, už teď se těším, protože vím, že budu v dobrých rukou. Líbí se mi porodní pokoje, příjemné prostředí je i na novorozeneckém. Za mě nej porodnice.“ Paní Sabina připojila: „Pro mě bylo nejdůležitější respektování porodních přání, klid, možnost rodit přirozeně a dlouhý bonding.“  Další názory maminek v příspěvku na facebookovém portálu nemocnice zde. 

První dítě narozené v roce 2018 ve Vsetínské nemocnici (a zároveň prvního občánka Vsetína) přišli přivítat starosta Ing. Jiří Růžička a ředitelka nemocnice  Ing. Věra Prousková. 

Od roku 2009 byla postupně obměněna porodní lůžka, novorozenecké postýlky, postele pro maminky, zmodernizovány pokoje na porodních sálech. Na stanici šestinedělí jsou speciální přebalovací a mycí boxy s výhřevnými moduly a multifunkčními stolky. K dispozici je i moderní přístrojové vybavení, a to jak v péči o těhotné a rodičky, tak novorozence. Nechybí moderní ultrazvuk, monitorovací zařízení.

Nadační fond pro rozvoj vsetínské porodnice

Na získávání prostředků pro obnovu vybavení se významně podílí sponzoři a aktivity Nadačního fondu pro rozvoj vsetínské porodnice. Předvánoční benefiční prodej baněk a pivního speciálu se již stal vyhledávanou tradicí. Na sklonku loňského roku se baňky pro porodnici prodávaly na trzích před vsetínským Domem kultury již popáté, v prodejním stánku se (stejně jako v předchozích letech) střídali porodníci a porodní asistentky. „Baněk se prodaly dvě tisícovky, piva devět set lahví. Výtěžek je zhruba osmdesát tisíc korun, které jsou určeny, stejně jako v letech minulých, pro další rozvoj vsetínské porodnice,“ vysvětluje zástupce primáře gynekologicko-porodnického oddělení Vsetínské nemocnice MUDr. Martin Janáč. Jen v roce 2017 pořídil nadační fond pro oddělení vybavení za sto tisíc korun. „Jednalo se například o speciální přikrývky pro bonding novorozenců, signalizaci na porodní sál, pulsní oxymetr, sedací vak, ale také pomůcky pro cvičení těhotných,“ specifikoval MUDr. Janáč. V letech minulých pořídil nadační fond například přístroj pro moderní analgézii nového typu, podílel se na modernizaci pokojů. Celkem již nadační fond předal porodnici vybavení za více než jeden milion korun.