Růžová stužka zavítá i do nemocnice

Den pro růžovou stužku – projekt zaměřený na prevenci onemocnění rakovinou prsu – zavítá v pátek 13. října 2017 i do Vsetínské nemocnice a Masarykovy veřejné knihovny Vsetín. Rozšíří se tak počet míst, kde se ženy dozvědí o nutnosti prevence a budou si moci vyzkoušet i samovyšetření prsu na modelu. Připraveny jsou informační letáky i drobné dárky. Ve Vsetínské nemocnici bude možnost setkání s organizátory v 11 hodin v prostoru před Lékárnou DUO v poliklinice. 


Nutnost prevence rakoviny prsu je velmi důležitá. Výskyt onemocnění rakovinou má stále rostoucí tendenci. Jedná se o vůbec nejčastější zhoubné onemocnění žen středního a vyššího věku, ale stále častěji potkává i ženy mladší. Díky prevenci a včasné diagnóze se však mnohonásobně zvyšují šance na vyléčení. 

Ve Vsetínské nemocnici se ročně operuje zhruba sedm desítek žen s diagnózou rakoviny prsu. „Díky tomu, že existuje screening, se v mnoha případech nádorové onemocnění diagnostikuje poměrně brzy, tedy ve stádiu nehmatné léze. Když máme malý nádor, tak provádíme takzvaný prsozáchovný výkon. Žena nepřijde o celé prso, jen o jeho část, zhruba do jedné čtvrtiny prsní žlázy,“ uvedl chirurg Vsetínské nemocnice MUDr. Petr Rohlík. Operativu usnadňuje i moderní technika, například gamasonda, kterou má Vsetínská nemocnice k dispozici. 


Den pro růžovou stužku vznikl v rámci mezinárodní kampaně Breast Health Day/Den pro zdravá prsa (15. 10.) a celorepublikové akce Týden s SPCCH (Svazem postižených civilizačními chorobami), a to ve spolupráci právě SPCCH, základní organizace Onko-Duha Vsetín a společnosti Indet Safety Systems.

 

O problematice jsme již dříve napsali: