Zbyněk Václavík daroval plazmu po dvousté

Zbyněk Václavík přišel na hematologicko-transfuzní oddělení Vsetínské nemocnice ke svému již dvoustému odběru krevní plazmy. Poprvé na odběrové křeslo usedl v roce 1996 v Olomouci, tehdy ještě daroval plnou krev. Po návratu z vojny pokračoval ve Vsetíně. „Pan primář mi řekl, že moje krevní skupina je ideální pro dárcovství plazmy, a tak jsem to zkusil. Roky jsem jezdil do Olomouce, nyní ve Vsetíně. Uvítal jsem tuto možnost,“ komentoval s tím, že ve Vsetíně již daroval krev osmnáctkrát.

Nejen Zbyněk Václavík, ale také odběry krevní plazmy ve Vsetíně slaví jubileum. Krevní plazma se zde odebírá právě rok. Odběrové dny jsou pondělí a pátek. Do konce kalendářního roku (deset měsíců) se odebralo bezmála 470 litrů plazmy při bezmála šesti stovkách odběrů.

Plazma se využívá k léčbě pacientů a k výrobě léků, například koncentrátů pro zástavu krvácení, pomáhá k záchraně života a zdraví mnoha nemocných. „Odběr plazmy trvá přibližně čtyřicet minut. Dárce je napojený na krevní separátor, ve kterém dojde k oddělení tekuté krevní plazmy od červených a bílých krvinek a krevních destiček. Ty se poté vrací zpět do těla dárci a v přístroji zůstane pouze odebraná krevní plazma,“ připomenula primářka hematologicko-transfuzního oddělení Vsetínské nemocnice MUDr. Jana Pelková s tím, že zájemce by měl před plazmaferézou absolvovat alespoň jeden odběr takzvané plné krve. Dárcem plazmy by měl být zdravý člověk ve věku 18 až 60 let, který netrpí kolapsovými stavy a má dobrý žilní přístup v loketní jamce. Zájemci se mohou přihlásit a k odběru objednat na tel. 571 818 605.