„Zajistili jsme instalaci nového očního tomografu od firmy Heidelberg, který jsme pořídili v nejvyšší kvalitě a v plné výbavě. Obdobný přístroj je v tomto vybavení pouze v Oční klinice Gemini ve Zlíně, v nemocnici v Ostravě a ve Fakultní nemocnici v Brně,“ upřesnil primář MUDr. Michal Ziegler. Pacientům je v současné době rovněž k dispozici bezkontaktní přístroj pro výpočet oční čočky.
„Jedná se o přístroj IOL Master od firmy Carl Zeiss. Vyšetření je zcela nebolestivé a přesné,“ doplnil primář. Z dalších přístrojů upozornil na digitální fundus kameru, která dokonalým způsobem zobrazuje oční sítnici, oční koule a při aplikaci fluorescenční kontrastní látky zobrazuje cévní zásobení oka tím nejmodernějším způsobem. „Pomocí tohoto přístroje a OCT jsme schopni diagnostikovat všechny choroby sítnice,“ specifikoval MUDr. Ziegler.
Díky přesné diagnostice jsou oční lékaři schopni rozvíjet i léčebné možnosti, a to s pomocí laserové technologie. „Máme krystalový sítnicový laser od firmy Alcon, který můžeme léčit většinu postižení a chorob sítnice, zejména u nemocných s cukrovkou a vysokým krevním tlakem, dále máme operační YAG laser, kterým provádíme nekrvavé operační zákroky u zeleného zákalu a dále nekrvavé zákroky při léčbě následné katarakty,“ doplnil primář.
Takzvaná následná katarakta vzniká asi u dvaceti procent pacientů po operaci šedého zákalu. „Zadní pouzdro váčku, kde je uložena nitrooční čočka, zfibrotizuje a zhorší pacientovi zrakový komfort. My kvalitu vidění opět navrátíme zpátky. Jedná se o ambulantní, nebolestivý zákrok, plně hrazený pojišťovnami,“ vysvětlil problematiku primář.
Kvalitní péče je poskytována samozřejmě také v oblasti operativy šedého zákalu. Za dobu, kdy působí primář MUDr. Ziegler ve Vsetíně, se počet operací zdvojnásobil. „Pacienti nám projevili důvěru, poptávka v regionu je stále vysoká. Byli bychom schopni operovat i větší počet zájemců, jsme však limitováni pojišťovnou,“ vysvětlil. V loňském roce operaci katarakty ve Vsetíně absolvovalo více než šest stovek zájemců. U čtyřiceti procent pacientů lékaři aplikovali kvalitnější, z dnešního pohledu nadstandardní, nitrooční čočku.