Dárcům krve se v novém pavilonu líbí

„Jsou zde nová odběrová křesla, odběrové váhy a byl rovněž zakoupen nový transfuzní program,“ konstatoval primář Hematologicko-transfuzního oddělení (HTO) MUDr. Karel Srovnalík. Transfuzní systém vyhovuje náročným legislativním požadavkům, v plné míře využívá identifikace čárovými kódy, usnadňuje přenos dat a zamezuje tak případné chybě opisu.

„Prostory pro dárce krve jsou moderní, klimatizované, podstatně větší než v poliklinice. Máme k dispozici novou vyšetřovnu pro dárce krve, nový analyzátor na krevní obrazy a můžeme využívat potrubní poštu,“ doplnila vedoucí laborantka HTO Marie Rafajová. Transfuzní oddělení má v registru přibližně pět tisíc dárců krve z celého okresu, kteří bezplatně darují krev a pomáhají tak potřebným. Na středeční odběr jich přijdou každý týden více než čtyři desítky. „Na odběru krve jsem podruhé. Krev daruji pro dobrý pocit, že to snad někomu pomůže. Jednou se můžu do takové situace dostat i já sama,“ uvedla Petra Martinů z Liptálu a s úsměvem dodala: „Nové prostředí je moc hezké, barevné. Sestřičky jsou příjemné, všechno je v naprosté pohodě.“

Nový pavilon patologie a centralizovaných laboratoří

Pavilon patologie a centralizovaných laboratoří se nachází v hlavním areálu nemocnice. Nový objekt byl slavnostně otevřen v dubnu letošního roku a transfuzní část je posledním segmentem, který se do této budovy přestěhoval. Již v dubnu zde začala pracovat oddělení Patologické anatomie a Klinické biochemie a v září pak hematologická laboratoř.

Investorem stavby byl Zlínský kraj, který ze svého rozpočtu uvolnil bezmála 64 milionů korun, dalších 40 milionů činila dotace z Regionálního operačního programu Střední Morava. Vnitřní vybavení v hodnotě 17 milionů Kč uhradila z vlastních prostředků Vsetínská nemocnice.

Dárcovství s bohatou historií

Dárcovství krve má ve Vsetíně bohatou historii. První záznam pochází z roku 1932, kdy nemocnice vybídla zdravé a mladé občany, aby se přihlásili jako dárci krve. Po válce byla v roce 1948 zřízena Národní transfúzní služba a náborem byl pověřen Československý červený kříž. Nemocnice v té době realizovala přímé transfuze (dárce přímo u lůžka nemocného) nebo přivážela konzervovanou krev z transfúzní stanice v tehdejším Gottwaldově. Do Vsetína přijela národní transfuzní služba poprvé 13. ledna 1950. K odběru se přihlásilo 30 zaměstnanců Zbrojovky a dalších 51 osob. O čtyři roky později byla ve Vsetíně postavena transfúzní stanice, která využívala i odběrový autobus Krajské transfuzní stanice Ostrava. Jezdilo se za dárci do podniků, později byli sváženi do Vsetína. V roce 1960 začal nábor bezpříspěvkových dárců krve, od roku 1973 byly ve Vsetíně jen bezplatné odběry. V roce 1986 byla dostavěna poliklinika, kam se přestěhovalo i hematologicko-transfuzní oddělení. Nyní se opět vrátilo do hlavního areálu nemocnice.

 

Zpracovala:
Ing. Lenka Plačková
tisková mluvčí, PR
Vsetínská nemocnice a.s.