Hledáme další dobrovolníky pro pomoc nemocným seniorům
Dobrovolníci nevykonávají, ani nemohou vykonávat, ošetřovatelskou činnost. „Nejčastěji si s pacienty povídají, vezmou je na procházku. Hospitalizované seniory takové návštěvy velmi těší, jsou pro ně velmi důležité,“ dodala vrchní sestra s tím, že zapotřebí by bylo více dobrovolníků. „Budeme velmi rádi, pokud se podaří získat další zájemce o tuto dobrovolnou činnost,“ uvedla Pivovarčíková.
Zájemci mohou kontaktovat občanské sdružení Adorea – dobrovolnické centrum Vsetín, o.s. (Tyršova 1271, 75501 Vsetín, tel. 571 999 223, dobrovolnik@adorea.cz, www.adorea.cz). Jedná se o neziskovou organizaci fungující od roku 2003, jejímž posláním je propagace a podpora myšlenky dobrovolnictví ve společnosti a spolupráce s dalšími neziskovými organizacemi v regionu s cílem zapojení co největšího počtu obyvatel do dobrovolnických aktivit. Adorea spolupracuje s přijímajícími organizacemi a realizuje vlastní dobrovolnické programy a aktivity.
Doplňující informace:
Kdo je dobrovolník?
Dobrovolník je každý, kdo ze své dobré vůle, ve svém volném čase a bez nároku na finanční odměnu vykonává činnost ve prospěch jiných lidí. Dobrovolník je osoba starší patnácti let, jde-li o výkon dobrovolné služby na území ČR, a starší osmnácti let, vykonává-li dobrovolnickou činnost v zahraničí.
K dobrovolnictví se vztahuje zejména zákon č. 198/2002 Sb. o dobrovolnické službě a o změně některých zákonů, který upravuje podmínky pro státem podporované dobrovolnictví, a nikoliv podmínky dobrovolné činnosti obecně.
Dle zákona o dobrovolnické službě se dobrovolnictví dělí na krátkodobé a dlouhodobé. U krátkodobé dobrovolnické služby se většinou jedná o pomoc při zajištění jednorázových akcí různých organizací. Délka trvání dobrovolnické služby v tomto případě nepřesáhne tři měsíce. Jako dlouhodobá dobrovolnická služba je označováno dobrovolnictví v minimální délce čtyř měsíců; může ale trvat i několik let. Tento typ dobrovolnictví je zákonem více chráněn a těší se též větší podpoře státu.
- na plný úvazek, ale také při svém běžném zaměstnání či studiu
- nárazově nebo pravidelně
- v oboru, který je vám profesně blízký, i v odvětví zcela odlišném.
Je však nutné, abyste svoji dobrovolnickou službu vykonávali mimo svoji „hlavní" činnost, tedy mimo studium, práci či služební poměr. Dobrovolnictví se též nesmí provozovat v rámci podnikatelské či jiné výdělečné činnosti.
Postupem času se objevila problematická místa zákona o dobrovolnické službě, který svým rozsahem platnosti nepokrývá všechny druhy dobrovolnické činnosti. V současné době se proto připravuje novela. Snahou je, aby se vysílajícími organizacemi mohly kromě nestátních neziskových organizací stát např. také školy a školská zařízení. Další chystané úpravy by měly zkvalitnit dobrovolnou práci a posílit její společenskou prestiž. Aktuální znění zákona naleznete např. na webu Ministerstva vnitra ČR.
Výhody dobrovolnictví
Jak již bylo řečeno, dlouhodobé dobrovolnictví je zákonem podporováno více než krátkodobé. Jaké výhody tedy zákon poskytuje dobrovolníkovi v akreditované organizaci?
- Výkon dlouhodobé dobrovolnické služby vám umožňuje zažádat o hmotné zabezpečení v nezaměstnanosti (tzv. podpora v nezaměstnanosti). Podmínkou je evidence u úřadu práce a výkon dlouhodobé dobrovolnické služby, která v průměru přesáhne dvacet hodin v kalendářním týdnu.
- Doba dlouhodobé dobrovolnické služby přesahující v průměru dvacet hodin týdně se započítává jako relevantní doba pro účely důchodového pojištění.
- Při splnění zákonem daných podmínek můžete mít státem hrazeno zdravotní pojištění po dobu výkonu dobrovolnické služby, pokud vaše činnost přesáhne v průměru dvacet hodin týdně.
- Jako dobrovolník v akreditované organizaci máte smluvně zajištěné postavení.
- Jste pojištěni proti škodám na zdraví a majetku, které vzniknou vám osobně, nebo které byste mohli neúmyslně způsobit dalším osobám.
- S výkonem dobrovolnické činnosti máte minimální finanční náklady – vysílající organizace vám může hradit stravné, ubytování, cestovné, kapesné.
- Máte nárok na poskytnutí kvalitní přípravy k výkonu dobrovolnické činnosti a na poskytnutí pracovních prostředků a ochranných pomůcek.
Povinnosti dobrovolníka
-
Vedle práv mají dobrovolníci zákonem definovány také své povinnosti, o kterých je rovněž třeba vědět:
- Dodržovat zákon o dobrovolnické službě a podmínky výkonu dobrovolnické činnosti dohodnuté s vysílající organizací ve smlouvě.
- Absolvovat přípravu k dobrovolnické činnosti.
- Předložit zdravotní a jiné doklady (například výpis z rejstříku trestů, doklady o dosaženém vzdělání) podle požadavků vysílající organizace a povahy dobrovolnické služby.
- Splnit úkoly, ke kterým jste se zavázali.
- Spolehlivost.
- Nezneužívat projevené důvěry.
- Požádat o pomoc, kterou při své činnosti potřebujete.
- Znát a brát na vědomí své limity (časové, zdravotní atd.).
- Být „týmovým hráčem".
- Ztotožňovat se s posláním organizace, pro kterou činnost vykonáváte.
Práva dobrovolníka
- Dostat úplné informace o poslání a činnosti organizace, ve které chcete jako dobrovolník pomoci.
- Dostat vyčerpávající informace o činnosti, kterou byste měli vykonávat.
- Vykonávat činnost, která bude naplňovat vaše očekávání.
- Kontakt a spolupráce s koordinátorem dobrovolníků nebo s jinou osobou, která je pověřena kontaktem s dobrovolníky v dané organizaci.
- Kontakt a spolupráce s osobou, která vám jako dobrovolníkovi činnost zadává a zpět ji od vás přijímá.
- Zaškolení, výcvik a trénink.
- Supervize (setkání, během kterého můžete sdělit své pocity, zkušenosti, problémy i úspěchy) – individuálně či ve skupině společně s jinými dobrovolníky působícími v organizaci.
- Odmítnutí, pokud činnost nebude vyhovovat vašim zájmům a schopnostem.
- Možnost účastnit se hodnotícího procesu a zjistit, zda vaše vykonaná činnost byla efektivní.
- Být za dobře vykonanou činnost morálně ohodnoceni a pojištěni pro případ odpovědnosti za škody.
- V případě neuspokojivé spolupráce máte právo opětně kontaktovat dobrovolnické centrum se žádostí o nabídku dalších dobrovolných aktivit.
Zdroj: www.mvcr.cz, Zákon o dobrovolnické službě, Praktický rádce pro zájemce o dobrovolnickou službu (leták MV ČR), www.adorea.cz.