Připomenula, že antibiotika nejsou řešením u infekcí, které jsou způsobeny viry, jako je například běžné nachlazení nebo chřipka. Antibiotika jsou účinná pouze proti bakteriálním infekcím. Nevhodné a chybné zacházení s antibiotiky způsobuje odolnost mnoha druhů bakterií. Infekce a onemocnění, které pak rezistentní bakterie způsobují, jsou jen velmi obtížně léčitelné.
Používání základních antibiotik (penicilin, amoxicilin, nitrofurantoin) dlouhodobě klesá, pod vlivem intenzivního marketingu se však naopak trvale zvyšuje předepisování alternativních, širokospektrých a také nákladných antibiotik, která jsou epidemiologicky riziková a jejichž nadužívání vede k rychlému vzestupu rezistence.
Některé bakterie v posledních letech vykazují znepokojivě rychlý vzestup rezistence. Například u nejčastějšího původce infekcí močových cest (Escherichia coli) rychle stoupá odolnost k řadě antibiotik (fluorochinolony, kotrimoxazol, cefalosporiny). Tato antibiotika už nelze použít pro empirickou léčbu, protože riziko klinického selhání je příliš vysoké. Situace v České republice je jedna z nejhorších v Evropě.
Evropský antibiotický den je iniciativa zaměřená na laickou i odbornou veřejnost. Jejím hlavním cílem je napomoci k zodpovědnému zacházení s antibiotiky a upozornit na rizika spojená s jejich nevhodným užíváním.