„Naši studenti společně darovali krev již v loňském roce a letos byl také docela velký zájem,“ uvedla PaedDr. Vlasta Korabová. Mnozí z příchozích jsou studenty semináře biologie, který také – jako jedna z vyučujících – vede. Jedná se o studenty se zájmem o další studium přírodních věd či medicíny. „Chodíme na hematologicko-transfuzní oddělení na exkurzi, dárcovství jsme si chtěli vyzkoušet také sami,“ dodala paní profesorka.
Gymnazista pokračuje v rodinné tradici
„Navštěvuji seminář biologie, domluvili jsme se ve škole se spolužáky, že půjdeme. Můj otec je dobrovolným dárcem krve již řadu let a já bych rád v této tradici pokračoval,“ prozradil Jan Gášek, student 3.C. Odběr krve zvládl na jedničku, stejně jako většina příchozích gymnazistů. „O možnosti společně darovat krev se dozvěděla od spolužáků. Bylo to v pohodě, přijdu zase,“ dodala Pavla Pardubová, studentka 3.B.
Tradici společného darování krve založila ve Vsetíně před pěti lety Střední průmyslová škola strojnická, kromě gymnázia a zdravotnické školy se přidala také Kostka škola. Darovat chodí volejbalisté, fotbalisté i hokejisté. Všichni zájemci o darování krve se mohou informovat a přihlásit na hematologicko-transfuzním oddělení Vsetínské nemocnice a.s. Kontaktní telefon: 571 490 605.
Další informace: Ing. Lenka Plačková, tisková mluvčí, PR, Vsetínská nemocnice a.s., tel.: 571 490 106, mobil: 737 251 967, plackova@nemocnice-vs.cz.
K tématu:
Krev zůstává v regionu
Odběry krve od dobrovolných dárců se konají v pavilonu Patologie a centralizovaných laboratoří Vsetínské nemocnice, který je v provozu od roku 2011. K dispozici jsou zde nová odběrová křesla, ale i přístrojové vybavení včetně nových odběrových vah. Dárci na Valašsku jsou vstřícní, dlouhodobě darují krev celé rodiny, pracovní i sportovní kolektivy, přicházejí na mimořádné odběry. „Všem patří velké poděkování. Jejich dárcovství pomáhá zachraňovat lidské životy a navracet zdraví,“ uvedl primář HTO MUDr. Karel Srovnalík. Připomenul, že krev odebraná na zdejším pracovišti se po zpracování vrací přímo k pacientům do regionu. Ve Vsetíně každý týden odeberou krev od padesátky dobrovolných dárců, odběry se konají vždy ve středu. Podrobnosti a kontakty najdou zájemci na internetových stránkách oddělení, informovat se mohou také na telefonním čísle 571 490 605.
Ve Vsetíně se odebírá takzvaná plná krev od dobrovolných dárců, kteří ji darují bez úplaty. Vsetínské pracoviště je odběrovým střediskem, krev se odtud převáží k dalšímu zpracování do Fakultní nemocnice Olomouc. Část krevních produktů se pak vrací zpátky do nemocnice, je uložena v krevní bance a slouží k léčbě zdejších pacientů. Bezmála čtyřicet procent se spotřebuje na chirurgickém oddělení, 20% na interním oddělení, 20% na oddělení ARO, 14% v hematoonkologii, 4% na gynekologii, zbývající část pak na ostatních odděleních a v dalších odbornostech. Krevní transfuze se používají například u pacientů v souvislosti s krvácením do zažívacího traktu, při ortopedických operacích, při komplikovaných porodech, při akutních chirurgických zákrocích, při dalších výkonech a léčbě.
„Odebraná krev se dostává do zpracovatelských center, kde se vyrábějí převážně dva hlavní transfuzní přípravky – koncentrát erytrocytů a čerstvě zmražená plazma,“ doplňuje podrobnosti MUDr. Srovnalík. Zmražená plazma, která se nespotřebuje přímo pro pacienty, se vozí k dalšímu zpracování do frakcionačních zařízení, kde se z plazmy vyrábějí krevní deriváty (albumin, fibrinogen, koncentráty koagulačních faktorů, antitrombin) a vrací se zpět do zpracovatelských center, jsou využívány v léčbě našich nemocných.