Hemodialyzační středisko si přišli prohlédnout i studenti průmyslovky

Tým hemodialyzačního střediska pod vedením MUDr. Mojmíra Lanžhotského prakticky předvedl průběh dialýzy a odpovídal na početné dotazy. A posluchačů měli skutečně hodně: dne otevřených dveří se zúčastnila stovka studentů vsetínských středních škol.

Největší zastoupení měla Střední zdravotnická škola Vsetín. „Přišli jsme se studenty třetích a čtvrtých ročníků. Program byl zajímavý, tematicky doplňoval probírané učivo. Maturanti si doplnili své znalosti o řadu informací z praxe, je to pro ně dobrá příprava na maturitu,“ uvedla odborná učitelka Mgr. Jana Kalčáková s tím, že studenti měli řadu dotazů. „Hodně z nich se týkalo peritoneální dialýzy,“ doplnila Mgr. Kalčáková.

Peritoneální neboli břišní dialýza je čištění krve při selhání ledvin pomocí opakovaného pravidelného napouštění dialyzační tekutiny do břišní dutiny. Tekutina se do břicha dostává tenkou hadičkou (katetrem), která je nastálo zavedená do břišní dutiny přes břišní stěnu. „Pacient může břišní dialýzu provádět v domácím prostředí a není odkázán na hemodialýzu, za kterou je zapotřebí několikrát týdně dojíždět právě do nemocnice,“ uvedla staniční sestra hemodialyzačního střediska Radomíra Obrová s tím, že také ve Vsetíně máme pacienty, kteří využívají peritoneální dialýzu, metoda však není vhodná pro všechny nemocné.

 

Staniční sestra Radomíra Obrová hovoří o tom, jak pracuje dialyzační přístroj.

 

MUDr. Mojmír Lanžhotský při rozhovoru s redaktorem Valašského deníku Martinem Fojtíkem.

Studenti a studentky SZŠ a VOŠZ Vsetín získali řadu praktických informací.

Informace o možnostech léčby nemocí ledvin zaujaly také studenty Střední průmyslové školy strojnické ve Vsetíně. „Byla to pro studenty mimořádná příležitosti dostat se do prostor jindy veřejnosti nepřístupných. Jako techniky nás zajímaly také informace o přístrojích, které zdravotníci využívají, o metodách čištění krve,“ uvedl Mgr. Zdeněk Drga. Studenti se zajímali také o transplantace ledvin, dotazovali se na možnosti příbuzenských transplantací – darování ledvin mezi příbuznými.  

Česká Transplantační Společnost pacientům

Zajímá Vás také problematika transplantací ledvin? Na webu Česká transplantační společnost pacientům www.transplantace.eu najdete odpovědi na nejčastější otázky. Více zde.

 

 

Pro studenty SPŠS Vsetín měli organizátoři připraveny i technické informace o jednotlivých přístrojích.

 

Technik Josef Janáč informuje o funkcích dialyzačního přístroje. 

Světový den ledvin

Druhý březnový čtvrtek je již tradičně ve znamení Světového dne ledvin, jeho cílem je dbát na prevenci a včasnou diagnostiku onemocnění. Letos je hlavním tématem akutní selhání ledvin. „Ledviny filtrací krve odstraňují z těla odpadní látky a udržují stabilitu vnitřního prostředí. Každý den očistí sto osmdesát litrů krve, které ledvinami protečou. Jinými slovy přefiltrují celý objem krve až padesátkrát za den,“ připomínají organizátoři Světového dne ledvin.

Akutní poškození ledvin, kterému byl letošní rok věnován, představuje náhlý pokles nebo úplnou ztrátu schopnosti ledvin plnit své funkce. V těle se pak hromadí odpadní a toxické látky, je narušena schopnost regulovat množství vody v těle. „Pokud není onemocnění včas rozpoznáno a léčeno, může být smrtelné. Každý desátý pacient, který prodělá těžkou formu akutního selhání ledvin, vyžaduje doživotní léčbu umělou ledvinou,“ vysvětlují organizátoři. Vysoké riziko akutního selhání ledvin je u lidí s chronickým onemocněním ledvin, cukrovkou, vysokým krevním tlakem, srdečním selháním a závažným onemocněním jater.

Ve Vsetíně více než sedm a půl tisíce dialýz ročně

Hemodialyzační středisko, které pracuje pod interním oddělením Vsetínské nemocnice a.s., v loňském roce provedlo více než sedm a půl tisíce dialýz (7.709). V chronickém programu se staralo o 74 pacientů, kteří čištění krve podstupují zpravidla dvakrát až třikrát týdně. Každá dialýza přitom trvá čtyři až pět hodin. Do Vsetína přijíždějí k dialýze pacienti ze Vsetínska, Meziříčska, Rožnovska a Valašskokloboucka.

Důležitá je prevence

Chronické onemocnění ledvin přitom nemusí pacienta bolet. Mezi projevy může patřit krev v moči, otoky nohou, únava, časté močení (zejména v noci), bolesti v bedrech. Čím dříve je nemoc ledvin diagnostikována, tím jednodušší je léčba a tím nižší je riziko výskytu  dalších onemocnění. Prevencí onemocnění ledvin je dodržování zdravého životního stylu – kromě stravy je důležitý i pohyb. Zapotřebí je také předcházet nachlazení, které může způsobit zánět ledvin, nekouřit, neužívat nadměrně léky proti bolesti a chodit na pravidelné preventivní kontroly.

Pokud pacient trpí cukrovkou, vysokým krevním tlakem, nadváhou, měl by si nechat u svého praktického lékaře vyšetřit vzorek moči, případně krve. Péči o pacienty s onemocněním ledvin pak mají na starosti specializované nefrologické ambulance, která pracuje také v rámci interního oddělení Vsetínské nemocnice a.s.

 

FOTOGALERIE ZE DNE OTEVŘENÝCH DVEŘÍ: