Inkontinenci operují ve Vsetíně s použitím moderních materiálů

Ženám s inkontinencí umí účinně pomoci

Na otázky o spektru používaných metod v urogynekologii, možnostech léčby i době zotavování pacientky, odpovídá primář gynekologicko-porodnického oddělení Vsetínské nemocnice a.s. MUDr. Jiří Hlavinka.

Jaké operační zákroky v oblasti urogynekologie nyní realizujete?

Provádíme kompletní spektrum operací, které řeší jak pokles ženských orgánů (prolaps, descensus), tak neudržení moči (inkontinenci). Nově jsme zavedli operativní řešení poruchy análního svěrače a neudržení stolice. Do spektra operací patří jak klasické výkony (přední plastika dle Barnetta-Macků, zadní plastika dle Stantona s plastikou levatoru, kolposuspense dle Burche, závěs dle Amreicha-Richtera, plastika análního svěrač overlap technikou), tak moderní operace s použitím implantátů (přední a zadní MESH, global repair MESH, promontofixace, TOT a TVT páska). Provádíme i operace při stenóze (zúžení) močové trubice (OTIS urethrotomie a dilatace urethry) a diagnostické cystoskopie v rámci uvedených výkonů.            

                                                         
 
 



  








Které pacientky je podstupují nejčastěji?

Pokles ženských orgánů a neudržení moči se vyskytují v celém věkovém spektru   pacientek. Je pravdou, že inkontinenci řešíme častěji u mladších – aktivních žen, kterým vadí při fyzické činnosti či sportu. Pokles orgánů bývá častější u starších pacientek.

Jedná se o klasické či laparoskopické operace?

U každé pacientky volíme operační výkon individuálně, přesně podle typu dané poruchy. Před každým výkonem je nutné podrobné urogynekologické vyšetření včetně ultrazvuku a urodynamického vyšetření. Na základě všech vyšetření pak volíme nejvhodnější postup. Pokud je to vhodné volíme vaginální, břišní či kombinovaný, laparoskopicko–vaginální přístup k operaci. Důležité je hlavně správně určit, o jaký typ poruchy se jedná a tím i přesně zacílit léčbu a typ operačního výkonu.

Jaké jsou výhody moderních materiálů, které používáte?

Je to především trvanlivost zákroku. Při starších technikách operací bylo velké riziko návratu obtíží (až 40% recidivy do 3 let), které u moderních materiálů a moderních postupů prakticky nevídáme. 

Jak dlouho se žena zotavuje? 

Záleží na typu výkonu. Při operaci inkontinence s použitím pásky je hospitalizace zpravidla 4 až 5 dní, důležité je klidové období, kdy páska „vrůstá“. To trvá jeden až dva měsíce, během nichž musí žena dodržet režim bez zátěže.   Při větších výkonech je hospitalizace do sedmi dní a následné klidové období je shodné, jeden až dva měsíce. Doživotně pak musí žena respektovat omezení zátěže břemeny maximálně do deseti kilogramů.

Přicházejí pacientky ze Vsetínska, nebo i ze vzdálenějších oblastí?

Maximum pacientek je z naší spádové oblasti, přijíždějí však i z jiných částí republiky a máme také pacientky již operované s různým stupněm úspěšnosti v jiných nemocnicích.

 

Zpracovala: Ing. Lenka Plačková, tisková mluvčí, PR, Vsetínská nemocnice a.s., plackova@nemocnice-vs.cz, 571 490 106, 737 251 967.

————————————————————————————————————————-

Ze slovníku:

TVT či TOT pásky 

Při moderní operační metodě řešení ženské stresové inkontinence je do těla zaváděna TVT páska (tension-free vaginal tape neboli poševní páska bez napětí) nebo TOT páska (transobturator tape, transobturatorní páska). Lékař při zákroku zavede pásku ze speciálního materiálu. Páska pak v těle působí jako trvalá podpora močové trubice a zastavuje únik moče stejným způsobem jako pevné pánevní dno. Močová trubice zůstává při zvýšení nitrobřišního tlaku uzavřena a k úniku moče nedochází.