Interní JIP získala nová elektricky polohovatelná lůžka

Moderní, elektricky plně polohovatelná lůžka Eleganza 1 získala jednotka intenzivní péče (JIP) interního oddělení Vsetínské nemocnice a.s. Usnadňují náročnou péči o pacienty, kteří jsou zde hospitalizováni s ohroženými, případně selhávajícími životními funkcemi, akutním krvácením do trávicího traktu, selháváním ledvin, poruchami vědomí, otravami a v dalších závažných stavech. V letošním parném létě měli zaměstnanci nejen jednotky intenzivní péče, ale celé interny skutečně plné ruce práce.
 

Vsetínská nemocnice pokračuje v obměně lůžek: po léčebně dlouhodobě nemocných nové postele získala jednotka intenzivní péče interního oddělení a plánován je i další nákup. „S pomocí sponzorů jsme zakoupili pět nových lůžek a multifunkčních stolků pro interní JIP a do konce roku obnovíme i poslední zbývající lůžko s potřebným příslušenstvím. Jedná se o celkovou částku ve výši tři sta tisíc korun. V plánu máme také nákup několika nových lůžek pro ortopedické oddělení a gynekologickou část gynekologicko-porodnického oddělení,“ uvedl vedoucí oddělení centrálního nákupu Jan Vojta s tím, že dalším krokem pro zlepšení pohodlí hospitalizovaných pacientů byl nákup nových přikrývek a polštářů pro všechna lůžková oddělení v hodnotě více než tři sta tisíc korun.

„Pořízení nových přikrývek a polštářů si pacienti pochvalují, obzvláště ti, kteří mají možnost porovnávat s dřívějším vybavením. U nových lůžek na jednotce intenzivní péče je to samozřejmě ještě mnohem významnější změna, a to jak pro pacienty, tak pro zdravotnický personál. Elektrické ovládání usnadňuje polohování a manipulaci s pacientem, dlouhodobě či dočasně upoutaných na lůžku. Nové matrace zvyšují komfort  v rámci pobytu v lůžku a také snižují riziko vzniku dekubitů,“ uvedla vrchní sestra interního oddělení Vsetínské nemocnice a.s. Mgr. Bohdana Kutějová.

Na JIP interního oddělení bývají hospitalizováni pacienti s akutním krvácením do trávicího traktu, akutním selháním ledvin, v těžkých septických stavech, s poruchami vědomí a nejrůznějšími otravami. Mezi časté diagnózy patří časné fáze akutních koronárních syndromů, masivní plicní embolie a cévní mozkové příhody. Na činnost JIP navazuje jednotka intermediární péče (IMP), kde jsou hospitalizováni pacienti, jejichž stav ještě není stabilizovaný a nadále vyžadují určitý monitoring životních funkcí, k čemuž slouží i telemetrický systém životních funkcí, který nemocnice pořídila před dvěma lety.

Léto je tradičně obdobím, kdy internisté mají plné ruce práce. Přibývá kolapsů, dehydratací, ale také pacientů s alergickými reakcemi na bodnutí hmyzem a nejrůznějšími otravami. Letošní extrémní počasí s padajícími teplotními rekordy naplnilo lůžka i ambulance interního oddělení. „Jen během minulého víkendu bylo na interní ambulanci ošetřeno deset pacientů s alergickou reakcí po bodnutí hmyzem,“ připomenula vrchní sestra. Tradiční problémy po konzumaci hub naštěstí neevidují. Horké počasí houbám zatím nepřálo, i tak zdravotníci nabádají k ostražitosti při případném sběru. Vloni právě ve Vsetíně zaznamenali potvrzenou otravu prudce jedovatou muchomůrkou zelenou, kterou si houbař zaměnil s holubinkou.