Odborníci přitom upozorňují na skutečnost, že ve Zlínském kraji je stále jedna z nejnižších účastí žen na sreeningovém vyšetření pomocí mammografu v republice. Screening podstoupí jen jedenadvacet procent žen, celorepublikový průměr je ale třicet dva procent. Mammografie přitom dokáže odhalit nádor dřív, než si ho žena vůbec může nahmatat. Když se pak k časnému podchycení nemoci přidá moderní léčba, vyhlídky pacientek se výrazně zlepšují.
Tento trend pozorují i lékaři vsetínské nemocnice. „Díky mammografickému screeningu výrazně přibývá pacientek v časném stádiu onemocnění, což s sebou nese jednak méně radikální výkon na prsní žláze, ale také méně radikální následnou onkologickou léčbu, a co je hlavní, větší šanci na život,“ upozornil primář onkologického oddělení vsetínské nemocnice Zdeněk Janáček.
Proto by bylo podle lékařů dobré, co nejvíce využívat mammografického vyšetření. Ženy ve věku od 45 do 69 let je navíc mají plně hrazeno ze zdravotního pojištění v rámci preventivního programu a měly by se tudíž o ně zajímat aktivněji. „Daleko aktivnější roli by při odesílání na mammograf měli sehrát také praktičtí lékaři a gynekologové,“ konstatoval Janáček.
Při pohledu na vývoj onemocnění v regionu lze říci, že karcinomu prsu přibývá především ve věkové skupině žen od 35 do 45 let, kde je časná diagnóza rozhodující pro osud nemocné, neboť tyto mladé ženy mají obecně horší prognózu. Jejich nádory totiž rychleji rostou, častěji postihují lymfatické uzliny a hůře u nich zabírá hormonální léčba. Na opačnému pólu jsou ženy starší 69 let, které sice nezapadají do preventivního programu, ale aktivní vyšetřování prsů včetně mammografie je pro ně stejně důležité. Navíc trpí řadou onemocnění jako je obezita, vysoký krevní tlak, diabetes nebo nemoci štítné žlázy, které lze obecně považovat za rizikové faktory pro možný rozvoj karcinomu prsu. „Aktivním přístupem můžeme jak u žen do 45 let, tak u žen nad 69 let, vytipovat rizikové pacientky a těm nabídnout pravidelné sledování v prsní poradně včetně mammografie, uzltrazvuku či jiných diagnostických metod,“ podotknul primář.
Při klesajícím zájmu o screeningové mammografické vyšetření na druhou stranu hrozí uzavření provozu ve Vsetíně, což by znamenalo nejen snížení dostupnosti tohoto vyšetření, ale také další zhoršení situace v záchytu časných stádií onemocnění. Závažnost celé situace lze dokumentovat i na celorepublikových číslech. Zatímco v roce l985 byla nemocnost karcinomem prsu 45 případů na sto tisíc žen, v roce 2005 už šlo o 110 případů. Úmrtnost na toto onemocnění také stoupla, ale již ne tak strmě jako nemocnost, právě díky efektivitě screeningového vyšetření.
Jana Oborná
Mluvčí, PR
Nemocnice Vsetín, p. o.
571 818 106, 737 251 967