Zdravotníci diskutovali o protialkoholní léčbě i fetálním alkoholovém syndromu
Úvodem setkání MUDr. Milan Doležel z ARO Vsetínské nemocnice a.s. objasnil problematiku delirantních stavů v intenzivní péči. Zdůraznil náročnost péče o pacienty, kteří jsou – vinou nadměrné konzumace alkoholu – nebezpeční sami sobě, svému zdraví, ale i okolí. V návaznosti na jeho přednášku pak MUDr. Andrea Miklovičová nastínila možnosti komplexní ústavní protialkoholní léčby v Psychiatrické léčebně Šternberk. Seznámila s rozsahem psychoterapie, prostřednictvím připravené fotodokumentace rovněž s prostory léčebny a s ukázkou terapeutických místností. Vysvětlila, že nezbytností úspěšné léčby je dodržování stanoveného režimu. Jeho součástí je například také vedení deníku, který je jednou z forem komunikace mezi pacientem a terapeutem.
O tom, že problematika opilých pacientů je v našem regionu skutečně alarmující, dokladovala i prezentace Zuzany Prymusové, DiS. ze Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. Podle statistik je průměrně každý devátý výjezd RLP a RZP k pacientovi, který je pod vlivem alkoholu. Prymusová uvedla tři kazuistiky mapující modelové případy, jež se v průběhu loňského roku odehrály v regionu a kdy byli pacienti předáni do péče ARO Vsetínské nemocnice. Jedním z nich byl i úraz starší ženy, kterou záchranáři našli na kamenech u potoka, zřejmě po pádu z mostku. Ukázalo se, že se jedná o diabetičku na dietě, v krvi měla 3,1 promile alkoholu.
Snad nejsmutnější tématiku představily sestry dětského oddělení Vsetínské nemocnice a.s. Andrea Davídková a Bc. Eva Kovářová, které hovořily o fetálním alkoholovém syndromu, kdy se konzumace alkoholu v těhotenství projevuje závažnými vrozenými poruchami dítěte. S podobnými případy se bohužel setkávají také zdravotníci ve Vsetíně, což vyplývalo i z několika předložených kazuistik. Fetální alkoholový syndrom zásadně ovlivnil i život dívky, která se narodila s řadou vrozených vad. Měla rozštěp rtu a patra, stigmata v obličeji, recidivující onemocnění močových cest a rovněž závažné sluchové postižení.
Konzumace alkoholu v těhotenství ovlivňuje růst plodu a výsledek takového počínání může být pro nenarozené dítě tragický. O porodu mrtvého plodu v závislosti na alkoholu hovořila Pavla Cagašová z gynekologicko-porodnického oddělení Vsetínské nemocnice a.s. Vycházela z konkrétního případu, který se odehrál vloni na jejich oddělení.
V druhé části konference mohli přítomní vyslechnout prezentaci o vybraných onemocněních indukovaných alkoholem, kterou si připravil MUDr. Miroslav Kotoč z ARO Vsetínské nemocnice a.s. Hovořil o cirhóze, ale také například korsakově psychóze – těžké amnézii, která se projevuje jako patologický příznak při orgánových onemocněních nervového systému. Problému intoxikace alkoholem se následně věnovat také Tomáš Čokavec, DiS., který pracuje na oddělení ARO jako všeobecná sestra. Uvedl, že na oddělení v minulém roce ošetřovali jedenáct pacientů s akutní otravou alkoholem, nejmladší z nich měl šestnáct let. Jeden z případů skončil úmrtím. Většinou se jednalo o pacienty agresivní, vulgární, kteří ohrožují sebe i zdravotníky.
Zaujala metoda bazální stimulace
Návštěvníky nabitý program konference zaujal především svou tematikou, která nebývá na školících akcích právě obvyklá. „Podle mého mínění byla konference velmi přínosná. Líbily se mi názorné ukázky bazální stimulace, přednáška o provozu na protialkoholní záchytné stanici v Kroměříži, ale také například prezentace a přednes MUDr. Kotoče,“ uvedla vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Vsetínské nemocnice a.s. Bc.Milena Fusková.
Poděkování za bezvadnou přípravu akce patří všem přednášejícím a celému týmu anesteziologicko-resuscitačního oddělení, speciálně Lucii Kotrlové, která konferenci organizačně zajistila a moderovala. Školící akce se uskutečnila v prostorách restaurace Bečva ve Vsetíně – Trávníkách a byla zakončena společenským večerem.