„Říká se, že hrdinství je způsob smrti, ne života. Ale skutečně člověk musí zemřít hrdinskou smrtí, aby se stal hrdinou? Stačí i malé skutky. Hrdinové jsou všude kolem nás. Stačí otevřít své oči a srdce, a uvidíte je,“ uvedl hned v první prezentaci student ze Vsetína Tomáš Cahel. Hrdinou je pro něj například zachránce více než šesti stovek židovských dětí Nicholas Winton, o kterém hovořili také další soutěžící, ale také slovenský kněz Marián Kuffa, který vybudoval centrum, kde našlo azyl několik desítek bezdomovců, postižených lidí a dalších potřebných.
Hrdinou je pro něj ale také jeho otec, který dokáže zajistit rodinu a pomoci mu, když potřebuje. „Zamysleme se nad svými rodiči. I oni jsou hrdinové. Už proto, že se rozhodli pro nás,“ vyznal se Tomáš. Mezi trojici nejlepších se jeho vystoupení nakonec nedostalo, ale zaujalo i porotce nadrotmistra Zbyňka Sedláka. „Úvodní prezentace byla velmi pěkná. Obecně lze říci, že práce jsou na velmi dobré úrovni, bude obtížné vybrat. Kromě úvodního se mi líbilo také vystoupení soutěžící, která hovořila o hrdinství nevyléčitelně nemocných a tělesně postižených. Soutěžící byla velmi pozitivní, co ona sama dělá, jak pomáhá, je mimořádné. Také ona je pro mě hrdinka,“ uvedl porotce. A jeho tip na vítězku se nakonec ukázal jako správný. Jana Kučerová získala od odborné i studentské poroty nejvíce bodů a vybojovala vítězství i postup do celostátního kola v Liberci.
Na druhé příčce se umístila Barbora Malinová ze Zlína, která hovořila o hrdinství vojenském. Hrdinství vojáka Taylora Morrise, který přišel o části všech čtyř končetin, přesto se nepoddal svému osudu, bojuje s překážkami a snaží se svůj život plnohodnotně žít.
Třetí místo na základě konečného součtu bodů získal další zlínský student Radim Žák, který má na svém kontě již úspěch z loňského roku, kdy regionální kolo se svou prací vyhrál. Letos zpracoval problematiku života v kolečkovém křesle. S použitím videokamery zdokumentoval obtíže při zdolávání běžných činnosti, které trápí každého vozíčkáře, a o kterých nemá většina chodících ani ponětí. Přítomní díky němu poznali, jak je těžké dostat se do auta, nabrat benzin, ale také už jen překonat cestu, pokud chodník nemá bezbariérový nájezd.
Porotě i přítomným se představili i další soutěžící ze škol ve Vsetíně, Zlíně, Kroměříži či Uherském Hradišti a každý z nich pohlížel na problematiku hrdinství z jiné perspektivy. „Když se řekne hrdina, tak si mnozí představí Supermana, Spidermana nebo jiného mana. Hrdinové mohou být i obyčejní lidé,“ vysvětloval Marek Jochec ze Vsetína. V průběhu čtvrtečního dopoledne (20. března 2014) se hovořilo o holocaustu, psychologických experimentech a výzkumech, pomoci nemocným i zdravotnictví. Vítězům poblahopřál ředitel pořádajícího Masarykova gymnázia, Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Mgr. Dalibor Sedláček.