MUDr. Metelka: Provozní výsledek hospodaření za rok 2012 byl pozitivní

1. Na veřejnosti se stále častěji hovoří, a i Vy sám jste to v jednom z našich rozhovorů připustil, že finanční situace vsetínské nemocnice není růžová. Můžete konkretizovat, jak tedy na tom nemocnice po této stránce je?

ODPOVĚĎ: Vsetínské nemocnici a.s. se podařilo v uplynulém roce finanční situaci stabilizovat do té míry, že bilance roku 2012 byla pozitivní. Co nemocnici tíží významně jsou závazky vůči dodavatelům z minulých let. V této oblasti hledáme řešení společně se zakladatelem.

2. Jak vypadaly výsledky hospodaření za rok 2012? Jak tomu bylo v minulých letech?

ODPOVĚĎ:Jak jsem sdělil, provozní výsledek hospodaření byl pozitivní, takže jsme mohli provést i některé účetní operace v oblasti dohadných položek z minulých let. Konkrétní číslo bych v tuto chvíli nezveřejňoval, neboť zprávy budou teprve projednávány v dozorčí radě, následně valnou hromadou.

3.  Musela nemocnice přistoupit k úsporným opatřením? Pokud ano, k jakým?

ODPOVĚĎ: Valná hromada uložila vypracování stabilizačního plánu pro rok 2012. Opatření se týkala provozních nákladů, nezasahovali jsme do mezd ani do zdravotní péče. Naopak, došlo k nárůstu poskytnuté zdravotní péče, což bylo doprovázeno nárůstem nákladů. To je však vykompenzováno nárůstem příjmů, tak jak umožňovala úhradová vyhláška pro rok 2012.

4. V čem vidíte hlavní příčiny stavu s nedostatkem financí? Předseda dozorčí rady Petr Kořenek v tomto smyslu například vzpomenul nízkou základní sazbu, z níž pojišťovny vycházejí při výpočtu úhrad za úkony…

ODPOVĚĎ: Je skutečností, že úhradové vyhlášky, které vydává Ministerstvo zdravotnictví, jsou vždy překvapením a nikdy nevíme, jak budeme placeni. Dozvíme se to až na konci předchozího roku. Protože se vždy vychází z nějaké minulosti, tak jsou tam zakonzervovány nepravosti, či nespravedlnosti let předchozích. Byl vyhlášen cíl tzv. sbližování základní sazby. Ale jde to velmi pomalu. Můžeme jen spekulovat, proč tomu tak je, zda síla těch, co mají tu nejvyšší, je taková, že tomu mohou bránit? Nebo proto, že zdravotní pojišťovny, jak prohlašují, nemají žádné rezervy?

5. Co je podle Vás příčinou, že co do výše zmiňovaných základních sazeb je vsetínská nemocnice až ve druhé stovce žebříčku (a pojišťovny jí hradí méně než výše postaveným nemocnicím, ačkoliv provádí shodné úkony)? Existuje nějaká možnost, že by si mohla v dohledné době polepšit?

ODPOVĚĎ: Jak jsem uvedl výše. Jsou vydávány vyhlášky, které řídí úhrady. Jedině politická reprezentace může účinně ovlivňovat tuto problematiku. Možnost nějakého individuálního sjednání je prakticky nemožná.

6. Nemocnice musí dodržovat při svém hospodaření určitý plán. S jakými ztrátami se letos počítá. Chystají se nějaká úsporná opatření spojená například s propouštěním?

ODPOVĚĎ: Obchodní plán pro rok 2013 byl projednán a vzat na vědomí valnou hromadou na začátku března. Vzhledem k restriktivní vyhlášce, zvýšení DPH a s tím souvisejícím předpokládaným nárůstem cen jsme naplánovali ztrátu ve výši 7,4 mil. Kč. Valná hromada nám uložila upřesnit příjmy od zdravotních pojišťoven podle vývoje v prvním pololetí a na dalším jednání předložit tuto aktualizaci obchodního plánu. 

7. Mohly by se dlouhodobé finanční problémy podepsat na případném rušení méně ziskových oddělení?

ODPOVĚĎ:  Nerozlišujeme zisková, či méně zisková oddělení v těchto souvislostech, byť máme přesný přehled o výsledcích jednotlivých středisek. Důležitá je určitá komplexnost oborů, které nemocnice nabízí. Nemáme v úmyslu zavírat jakékoliv oddělení. Chtěli bychom je naopak rozvíjet ve smyslu modernizace, která poskytne vyšší kvalitu služeb.

8. Počítá s rušením oddělení dlouhodobá koncepce krajského zdravotnictví?

ODPOVĚĎ: Počítala jen se zrušením lůžek infekčního oddělení, a to se již stalo. Dále navrhuje vytvoření interního spojeného lůžkového fondu, a to již bylo také realizováno. To je vše.

9. Mezi vašimi zaměstnanci se hovoří o tom, že by vsetínská nemocnice mohla skončit v rukou společnosti Agel. Probíhají nebo proběhla nějaká jednání o případném prodeji vsetínské nemocnice zmíněné společnosti?

ODPOVĚĎ: Zaměstnancům, ale i veřejnosti vysvětluji, že je to nesmysl. Na úrovni managementu nemocnice žádná jednání neproběhla a ani se nechystají. Akcie nemocnice jsou Zlínského kraje a tím je zajištěna veřejná kontrola. Krajská koncepce zdravotnictví ani programové prohlášení rady kraje s takovou změnou nepočítá.

10. Máte Vy osobně nějaký lék, který by mohl vsetínské nemocnici pomoci?

ODPOVĚĎ: Jsme sice ve zdravotnictví, ale na předpis v lékárně takový lék nedostanete. Vsetínská nemocnice a.s. musí hospodařit vyrovnaně, lépe se ziskem, a snižovat objem starých závazků. Co by však nemocnici určitě pomohlo, je větší podpora a pochopení, jak ze strany některých zaměstnanců, tak i celého regionu, včetně médií. Nemocnici určitě nepomáhají věčné diskuse na téma, co se bude rušit a kolik se propustí zaměstnanců. To vnáší nejistotou a neklid mezi zaměstnance, ale vzniká i nedůvěra a obavy ze strany pacientů.

Pokud se změny vedoucí ke zlepšení ekonomiky nemocnice připravují, vždy sledujeme dva základní cíle. Prvním je zachování struktury a dostupnosti péče, a to i přes velké problémy, které současná situace ve zdravotnickém rezortu přináší (zejména mám na mysli obecný nedostatek lékařů a především specializovaných lékařů v celé České republice, a dále deficit zdravotního pojištění). Druhým cílem je zajistit zaměstnanost – tedy opatření plánovat tak, aby zaměstnancům nemusela být vlivem změn dávána výpověď a případná nutnost snížit počty zaměstnanců byla řešena přirozenými odchody (starobní důchody, mateřské dovolené, běžná fluktuace). To by zejména zklidnilo jak vnitřní situaci v nemocnici, tak i pohled na ni zvenku.