Na konferenci přednášeli odborníci z Olomouce a Ostravy

Konferenci zahájila náměstkyně pro odbornou péči Vsetínské nemocnice a.s. Mgr. Jaroslava Hrabicová, která byla garantem celé akce. Úvodem tlumočila pozdravy starostky Vsetína, jež se nemohla osobně zúčastnit. Náměstkyně rovněž poděkovala přednášejícím, kteří přijali pozvání, a sponzorům, bez jejichž pomoci by bylo dnes obtížné podobné setkání uskutečnit. „Pro konferenci jsme vybrali právní problematiku zcela záměrně, protože cítíme potřebu kontinuálního vzdělávání zdravotníků v této oblasti. Osobně jsem velmi ráda, že se nám podařilo získat hosty, kteří spektrum rozšířili o poznatky z oblasti toxikologie a forenzního lékařství,“ vysvětlila Mgr. Hrabicová.

Úvodní přednášku z oblasti toxikologických vyšetření si připravil RNDr. Peter Ondra, CSc. z Ústavu soudního lékařství a medicínského práva FN Olomouc. Hovořil o metodách a testech ke zjištění návykových látek, možnostech a limitech toxikologického screeningu, toxikologické analýze a specifikoval požadavky na biologický materiál. Svou prezentaci doplnil zkušenostmi z dlouholeté praxe a rovněž odpovídal na dotazy publika ohledně konkrétních toxikologických vyšetření.

Jako velmi přínosnou ocenili přítomní také dvojici přednášek MUDr. Igora Dvořáčka, Ph.D. z Ústavu soudního lékařství FN Ostrava. V první prezentaci specifikoval postup non lege artis, vysvětlil význam pojmu. „Chtěl bych vás seznámit s celou škálou nástrah, které úzce souvisejí s denní prací ve zdravotnických zařízeních a nezřídka bývají zdrojem nekonečných stížností. Je dobré znát je a předcházet jim,“ uvedl Dvořáček a pokračoval: „Budeme-li hovořit o nesprávném postupu při výkonu zdravotnických služeb, pak musíme rovněž vědět, kdo je kompetentní se vyjadřovat ke správnosti či nesprávnosti medicínských postupů. Tuto kompetenci si totiž v praxi neprávem přisvojuje celá řada osob a institucí. Jednoznačně však lze konstatovat, že hodnocení toho, co je postupem lege artis, přísluší medicíně, nikoliv právu.“ 

Do své bohaté prezentace zahrnul také praktické příklady postupů non lege artis (přecenění vlastních schopností, nezajištění návazné péče, nedostatečnou odbornost, chyby při uplatnění odbornosti, technické chyby, selhání, přehlédnutí, odborné chyby mající původ v nedostatečné kontrole, nevhodné a nešetrné jednání s pacienty, nepořádné vedení zdravotnické dokumentace, nedostatky v organizaci práce).  

Ve své druhé prezentaci pak MUDr. Dvořáček hovořil o postupu při prohlídce těla mimo zdravotnické zařízení a následnou součinnost s orgány Policie ČR. „Cílem je představit obecně platný návod, jak postupovat při úmrtí mimo zdravotnické zařízení, jak postupovat na místě trestného činu a jak sladit spolupráci s kriminalisty,“ shrnul Dvořáček.  

Připomenul, že místo trestného činu, jako základní zdroj stop po spáchaném kriminálním deliktu, nabývá v poslední době na významu. „Při manipulaci s tělem zemřelého se vytvářejí artefakty v podobě mikrostop, falešných pachových stop, trasologických stop atd. Na tělo zemřelého se mohou dostat vlasy zdravotníků, talek z rukavic, může dojít ke znehodnocení pachových a daktyloskopických stop na zbraních a úvazech,“ doplnil.   

Problematice trestní represe orgánů činných v trestním řízení vůči lékařům se pak věnoval Mgr. MUDr. Karel Adamus z Ústavu soudního lékařství a medicínského práva FN Olomouc. Shrnul problematiku trestní odpovědnosti a jednotlivá stádia trestního řízení. Ve své přednášce vysvětlil průběh přípravného řízení, předběžné projednání obžaloby, průběh hlavního líčení i opravné prostředky. 

Do programu konference byl rovněž zahrnut příspěvek Mgr. Pavly Hrbáčkové z Městského úřadu Vsetín o spolupráci Oddělení sociálně-právní ochrany dětí a zdravotnických zařízení. Hovořila o legislativě, kompetencích, transformaci a sjednocení systému péče o ohrožené děti. Řadu dotazů a diskusi vyvolala i následující prezentace, kterou představil Ing. Jiří Růžička, ředitel azylového domu Elim ve Vsetíně. Přednáška rámcově nastínila problematiku přístupu osob bez přístřeší ke zdravotní péči. Objasnila definici bezdomovectví a otázku právních norem, které se problematiky zdravotnictví a péče o osoby bez přístřeší bezprostředně dotýkají. Posluchači vyslechli také výčet aktuálních problémů i příkladů dobré praxe ve zdravotní péči o osoby bez přístřeší ve Vsetíně.

Na závěr se zdravotníkům naskytl pohled na diskutovanou problematiku z perspektivy zdravotně postižených a jejich příbuzných. Ředitelka vsetínského Centra Auxillium Božena Mikulíková představila činnost klubu, který vznikl v roce 1996 a po dobu své činnosti shromáždil poznatky ze života více než 250 rodin, ve kterých žijí děti se zdravotním postižením. „V současnosti je aktivním členem 85 rodin, služby jsou nyní poskytovány celkem sto dvaceti pečujícím rodinám. Jsme registrovaným poskytovatelem sociálních služeb: ranné péče, sociálně-aktivizačních služeb pro děti se zdravotním postižením, osobní asistence a odlehčovací služby,“ uvedla Mikulíková.

Formulovala základní potřeby lidí se zdravotním postižením a prezentovala je na konkrétních případech. Přiblížila životní osud Michala, kterému byla v prvním roce života diagnostikována spinální svalová atrofie. „Rodiče byli seznámeni s průběhem nemoci a s předpokládaným věkem dožití maximálně do tří let. Dnes je Michalovi dvacet, absolvoval docházku na základní i střední škole a účastnil se i akcí svých tříd. V současné době pokračuje ve vzdělávání v rámci bakalářského studia,“ dodala závěrem Mikulíková.

„Podle ohlasů, které se k nám dostaly, byl program konference pro návštěvníky zajímavý a přínosný. Odborné přednášky byly obsahově velmi hodnotné, v další části zazněly i názory, se kterými jsem se osobně zcela neztotožnila, ale jistě své místo na podobné akci mají, nabízejí pohled na zdravotnictví z jiného úhlu, což může být pro lékaře, sestry i další zdravotnický personál užitečné. V každém případě otevřela diskusi, ve které můžeme následně pokračovat,“ zhodnotila konferenci náměstkyně pro odbornou péči Mgr. Jaroslava Hrabicová. Připomenula, že akci podpořily firmy Nutricia, Lesk, Fresenius Kabi, Linet, Alter s.r.o. a Medik Style a.s.