„Nebojte se zeptat svého lékaře a lékárníka“, radil Tomáš Cikrt

Aby léky pomáhaly. Takový byl název besedy s Mgr. Tomášem Cikrtem, která se konala ve čtvrtek 12. září od 17.00 hodin v přednáškovém sále MVK na vsetínském Dolním náměstí.  „Lék je jedině tehdy lékem, pokud splňuje pět S: je podán ve správné dávce, ve správné formě, správnému pacientovi, na správnou chorobu a ve správný čas,“ vysvětlil úvodem Tomáš Cikrt. Připomenul historii objevování a používání léků, využívání léčivých rostlin: nejstarší záznamy o jejich používání pocházejí zřejmě z Číny z doby před pěti tisíci lety.

 

Vývoj léků a patentová ochrana. Co je generikum?

Velmi zajímavě hovořil o vývoji, registraci léků a objasnil také pojem generikum, který se v dnešním zdravotnictví stále častěji používá. „Vyvinout nový lék je nesmírně drahé. Proto si výrobci, kteří jako první uvedli na trh lék s novou léčivou látkou, svůj přípravek úzkostlivě chrání. Pomáhá jim v tom právo ochraňující duševní vlastnictví, které má podobu patentové ochrany. Během doby, po kterou je tato ochrana platná, což je obvykle dvacet let, nesmí nikdo jiný daný lék vyrábět nebo kopírovat. Tím je chráněna návratnost vynaložených peněz takzvaných inovativních farmaceutických společností, které vedle výroby léků financují i jejich výzkum a vývoj. Léky pod patentovou ochranou se nazývají originální léky (originály nebo také referenční léčivé přípravky). Po uplynutí doby patentové ochrany mohou ostatní výrobci začít vyrábět kopii již nechráněného léku. Není to obyčejná kopie, označuje se se jako generický lék (generikum) a její výrobci o ní hovoří jako o ekvivalentu léku, kterému vypršela patentová ochrana. Generikum obsahuje stejnou léčivou látku ve stejném množství jako příslušný originál,“ objasnil. Generika registrovaná v ČR, odpovídají požadavkům na bioekvivalenci, a je možné je používat namísto původních originálních léků. Výhodou je, že šetří náklady. Jejich výrobce nemusel platit nákladný výzkum a vývoj léků, a může své přípravky nabídnout za podstatně nižší ceny.

 

Léky nepřeceňovat, ani nepodceňovat

Pacient by léky neměl přeceňovat, ale ani podceňovat, neměl by se bát zeptat lékaře a konzultovat s ním případné nežádoucí účinky. „Než vkročíte do ordinace lékaře, zanechte před dveřmi tyto dva předsudky: Nesmím obtěžovat. Nesmím se ptát jako hlupák,“ poradil Cikrt. Pacient by si také měl najít svého lékárníka, kterému důvěřuje a může se ho bez obav zeptat. „Lékárna je klíčovým průsečíkem života léku. Tady se potkává se svým pacientem. Především je však místem, kde se má pacient poradit s lékárníkem o tom, jak správně lék používat s ohledem na individuální zdravotní stav i vlastnosti konkrétního přípravku,“ doplnil Cikrt.

Nemocniční lékárna

Bezplatné poradenství nabízí ve Vsetíně i nemocniční lékárna, která působí v prostorách polikliniky. „Naše lékárna zajišťuje léčiva pro lůžková oddělení nemocnice i pro ambulantní pacienty, ať již na předpis či v takzvaném volném prodeji. Nabízíme široké spektrum léčiv a nejrůznějších pomůcek: holí, chodítek, zdravotní obuvi, ale také například inkontinečních plen. Od ostatních lékáren se lišíme tím, že zisk z prodeje je určen pro nemocnici, pro obnovu přístrojů a vybavení.  Takže vyzvednutím receptu v naší lékárně v poliklinice pacienti podporují Vsetínskou nemocnici,“ specifikoval Mgr. Tomáš Svoboda. Nemocniční lékárna je otevřena od pondělí do pátku, vždy od 7 do 17 hodin. K dispozici jsou také klientské karty, které zajišťují slevy na zboží, ale také ochranu před takzvanými lékovými interakcemi (ovlivnění účinku jednoho léku jiným). Podrobnosti najdete na webových stránkách nemocnice.

 

 

 

 

 

Více o lécích si můžete přečíst v publikaci Mgr. Tomáše Cikrta Příběhy léků, kterou obdrželi všichni účastníci besedy. Ke stažení je však také na internetu zde.

Ve čtvrtek 19. září budou besedy o zdraví pokračovat setkáním s primářem očního oddělení Vsetínské nemocnice a.s. MUDr. Michalem Zieglerem, jenž bude hovořit o současných trendech v oblasti očního lékařství, a 26. září pak přednáškou o rehabilitaci pohybového aparátu s primářkou rehabilitačního oddělení Vsetínské nemocnice a.s. MUDr. Danuší Trnovcovou a vedoucí fyzioterapeutkou Mgr. Pavlínou Matějčkovou. Všechny besedy se konají v přednáškovém sále Masarykovy veřejné knihovny Vsetín od 17.00 hodin.