Nemocnice uvítá další dárce s Rh negativními krevními skupinami

Hematologicko-transfuzní oddělení (HTO) Vsetínské nemocnice a.s. má v současné době v evidenci čtyři tisíce dárců krve. „V loňském roce jsme měli 1843 odběrů, letos už u nás darovalo krev 731 dárců,“ bilancovala vedoucí laborantka HTO Marie Rafajová. Oddělení již více než půl roku sídlí v nových prostorách Pavilonu patologie a centralizovaných laboratoří, které poskytují dárcům mnohem příjemnější prostředí. K dispozici jsou nová odběrová křesla, ale i přístrojové vybavení, včetně nových odběrových vah. „Využíváme nové počítačové vybavení a především odběrový program, který plní náročná kritéria, je spolehlivý a nemáme tak problémy s výpadky, které jsme museli řešit v minulých letech. Odběry probíhají mnohem plynuleji,“ zhodnotila vedoucí laborantka.

Připomenula, že ve Vsetíně se odebírá takzvaná plná krev od dobrovolných dárců, kteří krev darují bez úplaty. Vsetínské pracoviště je odběrovým střediskem, krev se odtud převáží k dalšímu zpracování do Fakultní nemocnice Olomouc. Část krevních produktů se pak vrací zpátky do nemocnice a slouží k léčbě zdejších pacientů. Krevní transfuze se používají například u pacientů v souvislosti s krvácením do zažívacího traktu, při ortopedických operacích, při komplikovaných porodech, při akutních chirurgických operacích, při dalších výkonech a léčbě.

Omlazení a doplnění stávajícího registru

„Při organizaci jednotlivých odběrů krve musíme zohlednit aktuální potřeby zpracovatele krve, se kterým máme podepsanou smlouvu,“ vysvětlil primář HTO MUDr. Karel Srovnalík. Vsetínští jsou tak vázáni počtem odběrů i spektrem aktuálních krevních skupin. „Obecně platí, že nejméně žádána je krevní skupina AB, nejvíce naopak krevní skupiny s negativním Rh faktorem,“ uvedl primář. Právě proto vsetínské HTO pořádá nábor nových dárců s Rh negativními krevními skupinami. „Důvodem není akutní nedostatek, ale omlazení a doplnění stávajícího registru,“ doplnil Srovnalík.

Děkujeme všem dárcům krve

Dárci vsetínského regionu jsou vstřícní, dlouhodobě darují krev celé rodiny, pracovní i sportovní kolektivy, přicházejí i na mimořádné odběry. „Všem patří velké poděkování. Jejich dárcovství pomáhá zachraňovat lidské životy a navracet zdraví,“ poděkoval primář Srovnalík. Zároveň však připomíná, že naplnit termín konkrétně požadovanými krevními skupinami bývá někdy obtížné. „Budeme velmi rádi, pokud dárci budou reagovat na aktuální potřeby a pochopí, že nemůžeme v daném termínu vyjít vstříc úplně všem,“ dodal primář HTO. Ve Vsetíně každý týden odeberou krev od padesátky dobrovolných dárců, odběry se konají vždy ve středu. Podrobnosti a kontakty najdou zájemci na internetových stránkách oddělení, informovat se mohou také na telefonním čísle 571 490 605.

Osmdesátiletá historie

Dárcovství krve ve Vsetíně má již osmdesátiletou tradici, první záznam pochází z 6. srpna 1932, kdy správa nemocnice vybídla mladé a zdravé občany, aby se přihlásili jako dárci krve. V roce 1948 byla zřízena Národní transfuzní služba a náborem byl pověřen Československý červený kříž. Nemocnice v té době realizovala takzvané transfuze přímé (dárce daroval krev přímo u lůžka nemocného) nebo přivážela konzervovanou krev z transfuzní stanice v tehdejším Gottwaldově. V roce 1954 byla ve Vsetíně postavena transfúzní stanice, její pracovníci vyjížděli za dárci odběrovým autobusem, později byli dárci sváženi autobusem do Vsetína.

Transfuzní oddělení vystřídalo několik míst, kde působilo. V listopadu loňského roku se HTO přestěhovalo z polikliniky do nového moderního Pavilonu patologie a centralizovaných laboratoří. Investorem stavby byl Zlínský kraj, který ze svého rozpočtu uvolnil bezmála 64 milionů korun, 40 milionů činila dotace z Regionálního operačního programu Střední Morava. Vnitřní vybavení v hodnotě 17 milionů Kč uhradila z vlastních prostředků Vsetínská nemocnice.

Ing. Lenka Plačková
tisková mluvčí, PR
Vsetínská nemocnice a.s.