Nemocnice vyhlásila zákaz návštěv




Nárůst počtu pacientů s onemocněním způsobeným noroviry evidovalo infekční oddělení Vsetínské nemocnice a.s. již od konce ledna. V minulém týdnu se objevilo i u několika pacientů na dalších lůžkových odděleních. Ve středu nemocnice vyhlásila zákaz návštěv na stanici Interna – ženy. Ve snaze zabránit dalšímu šíření nákazy byl v pátek 26. února zákaz návštěv rozšířen na všechna lůžková oddělení. 
 
O nákaze
 
Infekce způsobená noroviry je velmi snadno přenosná a šíří se především v dětských kolektivech, ale může způsobit také epidemie v zařízeních sociálních služeb a ve zdravotnických zařízeních.
 
Jedná se o epidemickou virovou gastroenteritidu, označovanou také jako „zimní zvracení“. „Laický název střevní chřipka není správný. Původce onemocnění nemá nic společného s virem chřipky,“ vysvětluje primářka infekčního onemocnění MUDr. Marie Janečková s tím, že za potíže jsou v tomto případě zodpovědné noroviry. „Mikrobiologická laboratoř naší nemocnice je schopna toto onemocnění diagnostikovat od roku 2008, ale známo je již několik desetiletí,“ dodala Janečková.

Inkubační doba je poměrně krátká: 18 až 48 hodin. „Virus napadá sliznici dvanácterníku a tenkého střeva. Klinicky se projevuje pocitem na zvracení až zvracením, které může být někdy úporné. Pacienti mívají křeče v horní části břicha, zimnice, bolesti hlavy a svalů. Tělesná teplota u tohoto onemocnění nebývá zpravidla zvýšená. Zrychluje se pohyb střev a bývají průjmovité stolice. Převažuje však zvracení,“ charakterizovala Janečková.

Průběh onemocnění je zpravidla lehký a příznaky ustupují po několika hodinách nebo do dvou dnů. Při běžné dietní léčbě dochází k uzdravení bez následků. „Nebezpečí norovirů spočívá v možnosti jejich explozivního šíření. K vyvolání onemocnění je potřeba jen několika virových částic. Přenos je fekálně – orální, nejčastěji prostřednictvím kontaminovaných rukou nebo i potravin a vody,“ zhodnotila primářka.

Léčba samotného onemocnění v podstatě neexistuje. Je nutný klid na lůžku a podávání malé porce vlažného čaje slazeného Glukopurem, při průjmu jsou vhodné iontové nápoje nebo Endiaron. Léčba komplikovaných případů v nemocnici spočívá v podání tekutin cestou nitrožilní infúze a většinou trvá dva až tři dny.

Kvůli prevenci šíření onemocnění je nutno nemocného izolovat ještě nejméně dva dny po odeznění příznaků. Dbát na úzkostlivou hygienu rukou. Plochy a předměty potřísněné zvratky a stolicí je nutné desinfikovat, znečištěné prádlo vyprat při teplotě nad šedesát stupňů Celsia.

 

Ing. Lenka Plačková
tisková mluvčí, PR
Vsetínská nemocnice a.s.