„Klient ani lékař samotný nebude vědět, která z těchto dvou látek byla právě podána. Následně se bude sledovat reakce pacienta, ten bude prostřednictvím bezplatné telefonní linky odpovídat, jak se cítí, informovat, jaký je jeho aktuální stav,“ objasnil princip výzkumu primář neurologického oddělení vsetínské nemocnice Bohdan Křupka. Celý projekt je pod záštitou nadnárodní farmaceutické firmy. „Jedná se o závěrečnou fázi klinického výzkumu před uvedením výrobku na trh. Předcházely jí klinické testy i náležité schvalovací procedury,“ doplnil Křupka.
Spánkovými poruchami trpí nemalá část populace, ale najít vhodné pacienty pro výzkum nebude jednoduché. „Musí se jednat o klienty, kteří trpí takzvanou primární insomnií,“ upřesnil primář Křupka. Insomnií přitom rozumíme poruchy usínání, kontinuity spánku či předčasné ranní probuzení, které vede k subjektivnímu pocitu nedostatečného spánku a k následným obtížím během dne. V případě primární insomnie není porucha ovlivněna nedostatečnou spánkovou hygienou, ani dalšími vnějšími okolnostmi.
„Pacienti nemají bolesti, které by je předčasně budily, nepijí příliš velké množství kávy, alkoholu, mají pravidelný životní rytmus,“ objasnil primář s tím, že do výzkumu není možné zapojit rovněž pacienty, kteří užívají určitý specifický typ léčiv. Výzkum nepředpokládá hospitalizaci, probíhá ambulantně a bude vyhodnocen centrálně. Účast v projektu přinese vsetínským lékařům další poznatky o léčbě spánkových poruch a její účinnosti. Pacientům, jejichž předchozí léčba nebyla úspěšná, pak dává naději zbavit se nepříjemných obtíží.
Lenka Plačková
mluvčí, PR
Vsetínská nemocnice a.s.