Přicházeli především muži
„Do ambulance přišlo mnoho lidí z preventivních důvodů, aby zjistili v jakém stavu je jejich sluch, zda a jak je možné řešit jejich problémy, ale také řada pacientů, kteří již mají naslouchadla a jsou s nimi nespokojeni. Mezi příchozími dnes byli především muži,“ zhodnotila lékařka ORL Vsetínské nemocnice a.s. MUDr. Magdaléna Krutilková. Zájemci absolvovali základní vyšetření v audiologické komoře, které nastínilo možnosti dalšího řešení. „Na sedmi frekvencích se zjišťuje, jaký je práh slyšení. Před tím, než pacient obdrží sluchadlo, je zapotřebí realizovat ještě další vyšetření,“ upřesnila MUDr. Magdaléna Krutilková.
Jak vybrat správný typ naslouchadla
S některými problémy příchozím ale odborníci nemohli pomoci. „Mnozí lidé sluchadla nenosí pravidelně a především jim nevěnují potřebnou a pravidelnou údržbu. Rovněž nechodí na pravidelné kontroly,“ poznamenal zástupce firmy Siemens, která se také věnuje výrobě těchto kompenzačních pomůcek. Zájemcům poskytl rady, jak o naslouchadla pečovat, a poradil, jak vybrat správný typ a jak se orientovat se v nabídce na trhu. Příchozím rovněž nabídl slevový kupón při nákupu nových sluchadel.
Kostní sluchadla a kochleární implantát
„Někteří lidé se nám svěřovali s obavami, zda budou mít na nákup sluchadel. Mnozí z tohoto důvodu zřejmě řešení svých problémů dosud odkládali. Některé pomůcky jsou plně hrazené pojišťovnou, na některé je doplatek v různé výši. Pokud budou lidé skutečně v obtížné finanční situaci, mohou se obrátit se žádostí na pomoc při úhradě na některý z nadačních fondů,“ poradila Gabriela Dänemarková z pořádajícího Daru sluchu. Ta příchozím nabídla kompenzační pomůcky, které ji mohou pomoci v případech, na které jsou již naslouchadla „krátká“. Jednou z možností jsou kostní sluchadla Baha, která využívají přirozené schopnosti našeho těla slyšet zvuk prostřednictvím vibrací.
„Operace spočívá v zavedení titanového implantátu do kosti za boltcem. Na spojku je po zhojení nasazen vlastní zvukový procesor. Tyto zákroky se provádějí například ve Fakultní nemocnici Ostrava,“ vysvětlila Gabriela Dänemarková.Další možností je již zmiňovaný kochleární implantát. Jeho implantaci provádí v České republice jen pražská Fakultní nemocnice v Motole.
„Ve Vsetíně jsme našli také kandidáty, kterým by mohl pomoci právě kochleární implantát. Samozřejmě, budou se muset podrobit ještě dalším vyšetřením,“ dodala na závěr Gabriela Dänemarková. Vzhledem k velkému zájmu příchozích a zájmu o danou problematiku, organizátoři zvažují zopakování akce v druhé polovině letošního roku.
Vsetínští věnují diagnostice sluchu velkou pozornost
Diagnostice sluchových vad klade Ušní, nosní a krční oddělení Vsetínské nemocnice a.s. velkou pozornost, od loňského roku provádí ambulantní testování sluchu novorozenců na základě měření takzvaných otoakustických emisí. „Vyšetření pomocí speciálního přístroje umožňuje včasnou diagnostiku sluchových vad a případné zahájení sluchové rehabilitace, která je důležitá pro komunikační dovednosti dítěte a rozvoj řeči,“ uvedla vrchní sestra Bc. Andrea Adámková.
Ing. Lenka Plačková
tisková mluvčí, PR
Vsetínská nemocnice a.s.