Oční představilo prémiový program

Šedý zákal je oční onemocnění, při kterém dojde ke snížení průhlednosti oční čočky. Léčba je výhradně operační, neúměrné odkládání zákroku může vést k dalšímu zhoršení vidění, vzniku komplikovaného zeleného zákalu a vyššímu riziku komplikací. Ve Vsetíně má operativa šedého zákalu dlouholetou tradici.

 

https://www.nemocnice-vs.cz/download/ocniodd2016w.jpg

 

„Operace šedého zákalu se provádí v místním znecitlivění na operačním sále, vleže na zádech. Vlastní zákrok je nebolestivý, trvá u většiny pacientů deset až patnáct minut,“ vysvětluje primář očního oddělení Vsetínské nemocnice a.s. MUDr. Pavel Šmehlík. Principem operace je odstranění zkalené čočky a části jejího pouzdra z oka, část pouzdra se v oku ponechává jako opora pro umělou čočku.

„Standardní umělou čočkou je čočka z ohebného materiálu s jedním ohniskem (monofokální), je tedy zaostřena na jednu vzdálenost, obvykle do dálky – na čtení i po operaci pacient potřebuje brýle,“ doplňuje MUDr. Šmehlík. Před operací je nutné provést změření oka a výpočet hodnoty nitrooční čočky, tak, aby co nejlépe odpovídala oku a přáním klienta. Operace šedého zákalu je také dobrou příležitostí k léčbě astigmatismu. „Astigmatismus je vada, která zhoršuje vidění na všechny vzdálenosti. Pokud je přítomný malý astigmatismus, můžeme během operace provést nářez rohovky tak, aby byl výsledný astigmatismus co nejmenší. Větší astigmatismus je možné korigovat speciální, takzvanou torickou čočkou, naleznete ji v našem programu léčby astigmatismu,“ dodává primář.

 

Kromě implantace standardní čočky je možné použít čočku asférickou s vylepšenou optikou (zlepší vidění za šera), víceohniskovou (vidění na více vzdáleností), nebo jejich torické varianty (pokud je záměrem také zmenšení astigmatismu).

Takzvané multifokální nitrooční čočky mají dvě ohniska, zaostřená do dálky a na čtení, případně do dálky a na střední vzdálenost, nebo na střední vzdálenost a na čtení. Trifokální čočky mají kromě vidění do dálky a do blízka ještě ohnisko na střední vzdálenost. „Vidění na více vzdáleností umožňuje speciální konstrukce čočky, kdy světlo (vstupující do oka) čočka trvale rozděluje do více ohnisek. Mezi nimi pak mozek vybere správný obraz. Tato schopnost přizpůsobení se nové situaci se nazývá neuroadaptace a je třeba se jí aktivně naučit,“ specifikuje MUDr. Šmehlík.