Souprava Chirana SO2 soustřeďuje potřebné přístroje: odsávačku, zdroj tlakového vzduchu, zdroj studeného světla, vysokofrekvenční přístroj, zařízení pro ohřev vody, zrcátek, zahrnuje i pult pro uložení nástrojů. „V naší ambulanci se používá prakticky každodenně, při základních vyšetřeních uší, nosu, krku. Nová souprava nahradila starší přístroj, který už dosloužil,“ uvedla vrchní sestra ORL oddělení Andrea Adámková.
Provozní doba: v úterý do 17 hodin
Ambulance ORL oddělení je pacientům k dispozici od pondělí do pátku od 7.30 do 14.00 hodin, ve středu je pracovní doba do 15.00 hodin a v úterý do 17 hodin. „Nejčastěji přicházejí lidé se záněty středního ucha a zevního zvukovodu, s onemocněním krku. Nabízíme ale také speciální vyšetření, chirurgické zákroky a nově také ambulantní infuzní terapii,“ doplnila vrchní sestra.
Speciální vyšetření
Ze speciálních vyšetření se jedná především o audiometrii a tympanometrii, vyšetření pomocí optiky. Zdravotníci mají k dispozici kromě moderně vybavených ambulancí také malý operační sál pro zákroky v lokální anestézii. Operace v celkové anestézii se provádí na centrálních operačních sálech. „Součástí našeho technického vybavení je moderní endoskopická vyšetřovací technika a diagnostický mikroskop, máme také audiologickou komoru pro speciální vyšetření sluchu, moderní audiometr a tympanometr,“ upřesnila Adámková.
Ambulantní infuzní terapie
Z nově zavedených služeb je mezi pacienty zájem o ambulantní infuzní vazodilatační terapii, kterou je možné aplikovat při léčbě nedoslýchavosti, ale také při dalších obtížích, například šumění či pískání v uších. „Rozsah léčebné kúry určí lékař. Infuzní terapii poskytujeme prakticky každý všední den, vždy po předchozí domluvě s pacientem,“ specifikovala vrchní sestra.
Chirurgické zákroky
Z chirurgických zákroků zdravotníci ORL oddělení provádějí odstranění nosních polypů, u dětí pak odstranění nosních mandlí. „Adenotomie vyžadují několikadenní pobyt v nemocnici. Děti jsou i s doprovodem hospitalizovány na dětském oddělení,“ vysvětlila vrchní sestra.
Náušnice i dětem do šesti týdnů věku
Oddělení také nabízí několik placených služeb, patří mezi ně audiometrické vyšetření pro vstup a výstup do rizika hluku, ale také aplikace náušnic. „V ambulanci se provádí aplikace náušnic u dětí do šesti týdnů po narození a pak od tří měsíců věku. Službu samozřejmě mohou využít i dospělí,“ dodala Adámková. Podrobnosti o službách najdou zájemci na internetových stránkách oddělení, informovat se mohou i telefonicky, a to na číslech 571 818 521, 523, 524.
Lenka Plačková
tisková mluvčí, PR
Vsetínská nemocnice a.s.