Ohlédnutí za vzdělávacím projektem

Po bezmála dva roky se zaměstnanci Vsetínské nemocnici a.s. účastnili celá řady vzdělávacích aktivit, jež byly součástí projektu Rozvoj manažerských kompetencí, komunikačních dovedností a dalších znalostí zaměstnanců Vsetínské nemocnice a.s. Pokusme se ohlédnout za uplynulým období a s pomocí čísel a fotografií zmapovat jednotlivé aktivity.

Projekt vycházel z reálných vzdělávacích potřeb zaměstnanců, které byly zjištěny formou dotazníkových šetření mezi personálem, ale i prostřednictvím pravidelného šetření spokojenosti pacientů. Za inovativní je považována komplexnost vzdělávacího programu, který reaguje na konkrétní problémy v rámci stylu a kvality řízení, v rámci poskytování služeb a komunikační nedostatky jak ve vztahu k pacientům, tak i mezi zaměstnanci navzájem. Na přípravě projektu a jeho rozsahu se podíleli samotní zaměstnanci tím, že si sami specifikovali své vzdělávací potřeby, ze kterých byl následně naplněn obsah vzdělávacích programů.

Prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost získala nemocnice finanční prostředky z Evropského sociálního fondu (ESF), který existuje již více než 50 let a je nejstarším z fondů Evropské unie. Jeho hlavním posláním je rozvíjet zaměstnanost, snižovat nezaměstnanost a podporovat sociální začleňování. V centru pozornosti ESF jsou lidé a snaha pomoci jim při uplatňování na trhu práce. Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost obsahuje 5 prioritních os, které se zaměřují mimo jiné i na vzdělávání zaměstnanců a zaměstnavatelů, a to v rámci prioritní osy nazvané Adaptabilita.

Registrační číslo: CZ.1.04/1.1.02/35.01502
Částka: 6 144 349,20 Kč
Doba realizace projektu: 6. prosinec 2010 až 30. listopad 2012

Kolik zaměstnanců (mužů a žen) se projektu zúčastnilo?

Do vzdělávacího projektu se zapojilo 49 mužů (celkový počet podpořených mužů) . Někteří se účastnili více kurzů, zejména v kombinaci manažerských, jazykových a PC kurzů, v některých případech i kurzů pro zdravotnické pracovníky a PC kurzů a dále jazykových a PC kurzů. S výjimkou manažerských kurzů byla účast na vzdělávání pro zaměstnance volitelná a naprosto dobrovolná. Celkově se kurzů pro střední management účastnilo 25 zaměstnanců a pro nižší management 5 zaměstnanců. Jazykových kurzů se účastnilo 22 mužů (z toho 2 ruský jazyk, 1 francouzský jazyk,3 německý jazyk a 16 anglický jazyk). PC kurzů se účastnilo celkem 18 zaměstnanců – mužů. Kurzy pro zdravotnické pracovníky navštěvovalo celkem 6 mužů.

Do projektu se zapojilo 275 žen. Kurzů pro střední management se účastnilo 16 žen, pro nižší management 60 žen, jazykové kurzy absolvovalo 84 žen (ruský jazyk 3, francouzský jazyk 4, německý jazyk 9 a anglický jazyk 68). Kurzů PC dovedností se účastnilo 114 žen a kurzů pro zdravotnické pracovníky se účastnilo 114 žen. Velká část zúčastněných absolvovala i několik modulů.

Fotogalerie:

Manažerské vzdělávání

 

Obsluha výpočetní techniky

 

Komunikace, asertivita, zvládání krizových a stresových situací



 

Více o projektu, podrobnosti o jednotlivých kurzech:

Proč právě vzdělávání?

Základem úspěšné firmy jsou zaměstnanci. Jestliže jsou kvalifikovaní, vzdělaní a spokojení, pak mohou poskytovat vysoce kvalitní a bezpečnou péči. Proto se snažíme připravovat aktivity, směřující ke zvýšení kvalifikace a ke zdokonalení v určitých dovednostech a schopnostech. Velkou příležitost k získání prostředků na další vzdělávání nabízela druhá etapa evropských projektů.
 
Ve zdravotnictví tvoří pracovníci s vysokoškolským vzděláním a středoškolským vzděláním ukončeným maturitou až osmdesát procent zaměstnanců. Právě pro ně byla nabídka rozvoje znalostí a dovedností významným motivačním faktorem. Úhrada vzdělávacích kurzů je však finančně značně nákladnou záležitostí, která často převyšuje možnosti zdravotnických zařízení.
 

Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost

Prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost získala nemocnice finanční prostředky z Evropského sociálního fondu (ESF), který existuje již více než 50 let a je nejstarším z fondů Evropské unie. Jeho hlavním posláním je rozvíjet zaměstnanost, snižovat nezaměstnanost a podporovat sociální začleňování. V centru pozornosti ESF jsou lidé a snaha pomoci jim při uplatňování na trhu práce. Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost obsahuje 5 prioritních os, které se zaměřují mimo jiné i na vzdělávání zaměstnanců a zaměstnavatelů, a to v rámci prioritní osy nazvané Adaptabilita.
 
 
 
 
Právě do této prioritní osy byl zacílen i projekt Vsetínské nemocnice. Příprava projektu byla zahájena již v roce 2007, nicméně až v roce 2009 byla vyhlášena výzva, na jejímž základě bylo možno o finanční dotaci požádat. V rámci výzvy Školení je šance nemocnice předložila projekt s názvem „Rozvoj manažerských kompetencí, komunikačních dovedností a dalších znalostí zaměstnanců Vsetínské nemocnice a.s.“
 
Projekt úspěšně prošel hodnocením a v prosinci 2010 byl komisí zhodnocen jako úspěšný a následně schválen k realizaci. Nemocnice tak v samém konci roku 2010 získala finanční dotaci ve výši 6 144 349 Kč, z toho 5 222 697 Kč je z prostředků Evropského sociálního fondu a 921 652 Kč je ze státního rozpočtu ČR. Projekt je realizován v období od ledna 2011 a skončí koncem listopadu 2012. Byl registrován pod číslem CZ.1.04/1.1.02/35.01502
 

Manažerské vzdělávání

Jak vyplývá z názvu projektu, jeho obsahem bylo vzdělávání zaměstnanců nemocnice, rozdělené do pěti výukových modulů. Obsahově byly moduly tvořeny především na základě zájmu samotných zaměstnanců. Část byla nadefinována na základě požadavků vrcholového managementu a byla zaměřena na kompetence, znalosti a dovednosti vedoucích pracovníků nemocnice. 

Obsahově nejrozsáhlejší byl modul pro manažerskou skupinu zaměstnanců. Účastníli se jej zaměstnanci ve vedoucích funkcích, ale také zaměstnanci, kteří se na vedoucí funkci připravují, případně se jakoukoliv formou podílí na řízení nemocnice. Modul tvořilo 10 samostatných kurzů, zaměřených zejména na měkké manažerské dovednosti (např. řízení lidí, na rozvoj komunikačních dovedností, na schopnost vytvořit a úspěšně vést tým, vzdělávat podřízené zaměstnance). Důležité byly však i znalosti z oblasti strategického řízení, finančního řízení, z oblasti práva a marketingu. Do modulu zaměřeného na vzdělávání manažerů bylo zařazeno celkem 99 zaměstnanců a byla na něj vyčleněna částka ve výši 1 656 000 Kč.

        

     

Jazykové vzdělávání  

Modulem, o který měli zaměstnanci největší zájem, bylo jazykové vzdělávání. Na základě průzkumu zájmu zaměstnanců byl do projektu zařazen kurz anglického, německého, ruského a francouzského jazyka.  Potřeba jazykových znalostí je s rozvojem turistického ruchu a začleňováním České republiky do mezinárodních společenství, stále významnější.
 
Je velmi potěšitelné že si jazykové vzdělávání našlo své zájemce i přes značné časové vytížení pracovníků a skutečnost, že je realizováno v době jejich volna. Projekt podpoří nejen zvyšování kvalifikace zaměstnanců ve vztahu k činnostem nemocnice, ale zvýší také jejich sebedůvěru a osobní i pracovní potenciál.
 
 
 

Obsluha výpočetní techniky 

S rozvojem techniky a nutností elektronického předávání informací roste také potřeba znalostí souvisejících s využitím a s obsluhou výpočetní techniky. Stále více zaměstnanců nemocnice se bez počítače již neobejde. Proto byly další kurzy zaměřeny na dovednosti související s obecnými a všeobecně využitelnými dovednostmi při obsluze počítače.  

Komunikace, asertivita, zvládání krizových a stresových situací

Poslední modul byl určen pro zdravotnické pracovníky. Důležitou dovedností každého z nich je komunikace. Její úspěšné zvládnutí je základem spokojenosti našich pacientů. Proto obsahem modulu pro zdravotnické pracovníky byla především komunikace, ale také asertivita, zvládání krizových a stresových situací. Druhou část vzdělávání zdravotnických pracovníků tvořily základy práva, zejména práva souvisejícího s výkonem zdravotnického povolání, s ochranou osobních dat pacientů a s právem pacientů na informace.
    
 
Přidanou hodnotou všech aktivit bylo jejich zařazení do kreditního systému celoživotního vzdělávání nelékařských zdravotnických pracovníků, což přineslo úspory financí nemocnici a úsporu času zaměstnanců, kteří nemusí za vzděláváním odjíždět mimo Vsetín. Rovněž další náklady, které souvisí s realizací projektu, přinesly nemocnici úspory. Z prostředků projektu například nemocnice pořídila nové vybavení knihovny: byly zakoupeny nové židle a dále pomůcky pro vzdělávací akce (dataprojektor, DVD zařízení a ozvučení knihovny).
 
Manažerka projektu:
Ing. Věra Prousková
tel.: 571 818 108
mobil: 775 166 115
 
 

Související odkazy:

► Webové stránky Evropského sociálního fondu v ČR http://www.esfcr.cz/

Realizace vzdělávacího programu pro zaměstnance Vsetínské nemocnice a.s.

Jazykové vzdělávání zaměstnanců Vsetínské nemocnice a.s.

Tisková zpráva o zahájení projektu