Významnou část tvoří především vyšetření tkání a buněk odebraných nemocným. Jde o bioptické a cytologické rozbory pro klinická oddělení a operační obory nemocnice. „Výsledek našeho vyšetření má často zásadní vliv na stanovení konečné diagnózy a dalšího léčebného postupu. Na seznamu bioptických výkonů nechybí ani složitější metody jako je imunohistochemie. Klíčovou úlohu hrajeme také při stanovování typu nádoru a specifických faktorů, jež jsou důležité pro léčbu nemocných. Na základě našich nálezů pak klinik určuje další léčebný postup a intenzitu následné terapie,“ uvedl primář oddělení patologické anatomie vsetínské nemocnice MUDr. Petr Mičulka.
Vyšetřují se i mateřská znaménka
K získání částí tkání slouží kromě radikálních operací i drobné operativní výkony, takzvané probatorní excize (například biopsie střeva), či probatorní punkce (např. prsní žlázy). Vyšetřují se rovněž mateřská znaménka v rámci prevence melanomu. Vlastní příprava vzorku je přitom poměrně složitá a zdlouhavá. „Materiál je zapotřebí fixovat, zpracovat v laboratoři, takzvaně nablokovat, odvodnit, je nutné prosycení parafinem, nařezání tkání na mikrotomu a nabarvení. Pak teprve přijde na řadu práce lékařů, vyhodnocení vzorku, stanovení diagnózy,“ přiblížil primář Mičulka. Lékaři oddělení patologické anatomie tak často jako vůbec první zjistí, zda je jedná u pacienta o zhoubné onemocnění. Zjišťují také prognostické faktory (například u karcinomu mléčné žlázy, tlustého střeva), které jsou důležité pro další léčbu a život pacienta.
Důležitá je přesnost
Nejedná se přitom jen o zkoumání anonymních vzorků. „Musíme toho vědět o pacientovi co nejvíce, dopátrat se anamnézy, dozvědět se, zda se u něj podobné onemocnění neopakuje,“ doplnil Mičulka. Práce v laboratořích podle něj klade velké nároky na přesnost a spolehlivost. „Sehnat náležitě vzdělané, přesné a spolehlivé laboranty je velmi obtížné. Ještě větší problémem je zajistit personál pro pitevní část,“ shrnul primář. Charakter práce na pitevně je poměrně depresivní, člověk navíc musí být spolehlivý, vést přesnou evidenci. I tato činnost je nesmírně důležitá pro další zdravotnické obory. „Potvrzujeme správnost určené diagnózy a efektivitu léčby. Tak, aby lékaři měli kontrolu své činnosti. Mnohdy přicházejí i pozůstalí a ptají se na výsledky pitev,“ dodal primář.
Oddělení patologické anatomie pracuje dnes v jedné z nejstarších budov nemocnice, dnešním provozním požadavkům už zdaleka nevyhovuje. „Netrpělivě čekáme na zahájení výstavby nového komplexu, kde by mimo jiné měla najít zázemí také patologie,“ shodují se zaměstnanci oddělení.
Představitelé Zlínského kraje počátkem roku schválili investiční záměr v celkové výši 106 milionů korun, který spočívá v řešení současného havarijního stavu objektu patologie a centralizaci vybraných provozů vsetínské nemocnice. Ve vsetínské nemocnici by tak měl být v letech 2008 až 2010 postaven nový víceúčelový pavilon patologie a centralizovaných laboratoří i transfúzní odběrové místo. V souvislosti s tím dojde k demolici stávající nevyužívané provozní budovy „O“ a k vybudování přeložek a přípojek inženýrských sítí a komunikací. Realizace této akce v navrženém rozsahu je podmíněna získáním dotace v předpokládané výši 70 procent z regionálního operačního programu NUTS II Střední Morava nebo jiného operačního programu.
Lenka Plačková
tisková mluvčí, PR
Vsetínská nemocnice a.s.