Pilotní část projektu identifikace pacienta v plném proudu

Do pilotní části projektu bylo zatím zapojeno ortopedické oddělení, novorozenecká stanice dětského oddělení a ženy po porodu na gynekologicko-porodnickém oddělení. „V současné době slouží náramky k identifikaci a evidenci pacienta, v další fázi projektu ale plánujeme rozšíření také o další aplikace. Usnadnit by se tak mělo například objednávání léků či dalších služeb. Přístup k dokumentaci by mohl být ještě mnohem rychlejší a efektivnější,“ uvedla náměstkyně pro odbornou péči Mgr. Jaroslava Hrabicová.

Start úvodní části projektu plánovala nemocnice už na podzim loňského roku. Odpovídající techniku, která by komunikovala se současným nemocničním systémem, se však podařilo zajistit až letos na jaře. „Nyní je naším úkolem ověřit, zda je nastavený model funkční a rozšířit ho i na další oddělení,“ doplnila Hrabicová. Důvodem je především zvýšení bezpečnosti pacienta, prevence případných záměn a jiných nežádoucích situací.

Po dobu působnosti pilotní části projektu i nadále zůstávají v platnosti rovněž dřívější pravidla identifikace. Například novorozenci jsou již tradičně po porodu označeni kroužkem s číslem, které je totožné jako u matky. Příjmení je vyznačeno na stehně dítěte, následně získá i barevný náramek (dívky růžový, chlapci modrý) se svým jménem a jménem matky, přesným datem narození a číslem porodu. Nově aplikovaný náramek s čárovým kódem je dalším stupněm identifikace.

Do 21. července bylo novým náramkem označeno šest desítek maminek a také jejich děti. „Maminky tento krok vítají. Vyplývá to i z dotazníků, které vyplňovaly. Opatření vnímají jako užitečné, potřebné, přispívající ke zvýšení jejich bezpečnosti. Nejsou problémy, že by některá žena náramek odmítla, zatím jsme se s takovým případem nesetkali,“ uvedla vrchní sestra gynekologicko-porodního oddělení vsetínské nemocnice Milena Fusková.
 
Více o projektu identifikace

Lenka Plačková
tisková mluvčí, PR
Vsetínská nemocnice a.s.