Přehled akcí 2008

Přehled akcí a událostí roku 2008 ve Vsetínské nemocnici a.s. 

Třicet korun za ambulantní vyšetření v ordinační době, devadesát korun na pohotovosti, šedesát korun za den v nemocnici a třicet korun za každou položku na receptu. Takové platby čekaly od prvního ledna 2008 na pacienty v českých zdravotnických zařízeních a lékárnách. Na povinnost vybírat regulační poplatky se připravila také Vsetínská nemocnice a.s. Klient mohl uhradit poplatek přímo v ambulancích a na odděleních, ale také v nově vzniklé pokladně, umístěné při vstupu do hlavního areálu Vsetínské nemocnice a.s. Vedení nemocnice zpočátku zvažovalo, že zakoupí automat pro výběr poplatku a umístí jej v prostorách polikliniky, toto řešení se však ukázalo jako neekonomické a nepotřebné. V průběhu roku 2008 přibyla ještě možnost zaplatit poplatek pomocí platební karty, terminál byl umístěn v kanceláři naproti vrátnice. Většina klientů však i nadále hradila poplatky hotově.


První miminko roku 2008 se ve Vsetínské nemocnici a.s. narodilo 29 minut po silvestrovské půlnoci. Maminka Kateřina Marková z Leskovce přivedla na svět holčičku Silvii Šínovou. V nadcházejících měsících pokračoval rostoucí trend porodnosti. Gynekologicko-porodnické oddělení bylo na přelomu ledna a února vymalováno podle Design manuálu Vsetínské nemocnice a.s. a získalo nový barevný vzhled, který ocenila řada maminek. V závěru roku pak byly rekonstruovány toalety a koupelna v části šestinedělí. Nastávající matky mohly využít pravidelných edukačních kurzů předporodní přípravy, které vedly zaměstnanci oddělení. Spokojenost se změnou vzhledu oddělení se projevila příznivými ohlasy v dotaznících spokojenosti pacientů, klienti opakovaně chválili i rostoucí kvalitu péče. Všechny tyto aspekty korespondují také s rekordně vysokou porodností – nejvyšší v posledních jedenácti letech.


Počátkem ledna roku 2008 prezentovala Vsetínská nemocnice a.s. v médiích významný úspěch, který si připsala na své konto. Podařilo se jí obstát v náročném testu kvality a získat Certifikát o akreditaci SAK ČR, jehož platnost je až do prosince roku 2010. Vsetínská nemocnice a.s. i v průběhu roku 2008 pokračovala v nastaveném trendu řízení a zvyšování kvality, a to jednak prostřednictvím průběžného naplňování požadavků normy ISO 9001:2001, a jednak plněním požadavků akreditačních standardů SAK ČR. V listopadu 2008 nemocnice úspěšně prošla recertifikačním auditem podle normy ČSN EN ISO 9001:2001, certifikát je platný do 31.10.2011. Kompetence pro řízení kvality jsou i nadále přiděleny manažerce kvality Vsetínské nemocnice a.s., tuto funkci zastává od března 2008 Ing. Věra Prousková, MBA, členka vedení Vsetínské nemocnice a.s.


Prvního února začal další běh sanitářských kurzů, které již tradičně pořádá Vsetínská nemocnice a.s. Podmínkou přijetí do kurzu je ukončené základní vzdělání a úspěšné absolvování vstupního pohovoru. Účastníky čekají v teoretické části přednášky Základy veřejného zdravotnictví, Podpora a ochrana zdraví, Bezpečnost a ochrana zdraví při práci, Somatologie, Základy zdravotnické psychologie, Postupy při poskytování první pomoci, Ošetřovatelská péče, Specifika péče o nemocné s klinickým onemocněním. V praktické části je naplánován nácvik poskytování první pomoci a praxe na lůžkovém oddělení. Kurz je zakončen závěrečnou zkouškou, úspěšní absolventi získají odbornou způsobilost k výkonu zdravotnického povolání Všeobecný sanitář/sanitářka. 


Od února 2008 se změnil provozní režim na dvou odděleních Vsetínské nemocnice a.s.,
a to na očním oddělení a oddělení ušní, nosní, krční. Obě pracoviště se zaměřila především na ambulantní a jednodenní péči, lůžková kapacita byla omezena, ústavní pohotovostní služba v těchto oborech zrušena. V ambulantním režimu se na očním oddělení i nadále prováděly operace šedého zákalu, plastické úpravy víček a drobné zákroky. Tým MUDr. Daniely Zámečníkové se rozšířil o MUDr. Válkovou, CSc., operativa oproti předcházejícímu roku výrazně vzrostla. Základní operativa zůstala zachována i v případě oddělení ušní, nosní, krční. Pacienti ve věku do 18 let jsou hospitalizováni na dětském oddělení. V průběhu kalendářního roku se rozšířila provozní doba ambulance, každé úterý je otevřeno do 17.00 hodin. 


Vsetínští zastupitelé rozhodli v závěru měsíce února na svém zasedání, že prestižní
Cenu města Vsetína obdrží tentokrát dva lékaři, bývalí zaměstnanci naší nemocnice: MUDr. Květoslav Kotas a MUDr. František Božek. Ocenění je tradičně udělováno za přínos k rozvoji města v nejrůznějších oblastech lidské činnosti, kandidáty nominovali občané, spolky i další organizace. Na odboru školství a kultury se tentokrát sešlo patnáct návrhů, výběr kandidátů pak komise pro kulturu a cestovní ruch pak zúžila na tři. Kromě bývalého primáře plicního oddělení MUDr. Květoslava Kotase a bývalého přednosty chirurgického oddělení MUDr. Františka Božka figurovalo i jméno výtvarníka Antonína Kaderky. Nejvyšší orgán města se nakonec rozhodl ocenit právě dva jmenované lékaře. „Oba se v době svého medicínského působení významně zasadili o rozvoj lékařských oborů, v nichž pracovali,“ zhodnotila vsetínská starostka Květoslava Othová. Slavnostní předání prestižního ocenění se uskutečnila za účasti představitelů města, řady lékařů a zástupců médií a dalších pozvaných hostů v neděli 18. května v prostorách mramorového sálu vsetínského zámku. Pro oceněné byla připravena skleněná plastika Václava Cíglera i další dary, součástí slavnostní akce byl i recitál Yvetty Simonové a Milana Drobného. MUDr. Květoslav Kotas přišel na akci osobně, MUDr. František Božek se kvůli závažné nemoci nemohl předávání zúčastnit. Těžkému onemocnění vzdoroval ještě několik měsíců, MUDr. Fratišek Božek zemřel 25. září 2008.


Relaxační a analgetické účinky termoterapie mohou od února 2008 vyzkoušet také klienti rehabilitačního oddělení Vsetínské nemocnice a.s. Novou metodu bylo možné zavést díky nákupu ohřívače vodní lázně, v němž je stálá teplota 62 stupňů Celsia. V tomto prostředí se uchovávají a ohřívají rašelinové nosiče, které se pak přikládají na zhruba dvacet minut na záda či drobné klouby končetin. Termoterapie má relaxační a analgetický účinek, uvolňuje svalovou ztuhlost a zlepšuje prokrvení zádových partií. Zároveň má imunologický účinek, přispívá k posílení obranyschopnosti organismu a zlepšení metabolismu tkání.


Investiční záměr v celkové výši 106 milionů korun, který spočívá v řešení současného havarijního stavu objektu patologie a centralizaci vybraných provozů Vsetínské nemocnice a.s., schválili na svém únorovém zasedání krajští radní. Ve Vsetínské nemocnici a.s. bude podle něj do konce roku 2010 postaven nový víceúčelový pavilon patologie a centralizovaných laboratoří i transfúzní odběrové místo. V souvislosti s tím dojde k demolici stávající nevyužívané provozní budovy „O“ a k vybudování přeložek a přípojek inženýrských sítí a komunikací. Realizace této akce v navrženém rozsahu je podmíněna získáním dotace v předpokládané výši 70 procent z regionálního operačního programu NUTS II Střední Morava nebo jiného operačního programu.


Nejen o ošetřovatelství, ale také o rozdílech ve vedení zdravotnické dokumentace v Čechách a na Slovensku a o podmínkách zdravotnictví na obou stranách hranice, se ve středu 19. března diskutovalo ve Vsetíně. Delegace odbornic na ošetřovatelství z Martina si prohlédla nemocniční areál, odpoledne se pak uskutečnil v prostorách nemocniční knihovny zajímavý seminář. Přednášku docentky Kataríny Žiakové, vedoucí Ústavu ošetřovatelství Jeseniovy lékařské fakulty (JLF UK), si přišlo vyslechnout sedm desítek zdravotníků.

Po bezmála osmnácti letech došlo ke změně na postu vrchní sestry chirurgického oddělení Vsetínské nemocnice a.s. Martu Bařákovou, jež tuto funkci zastávala od roku 1989, vystřídala Bc. Michaela Papežová.


Ve čtvrtek 17. dubna odpoledne se v prostorách nemocniční knihovny uskutečnilo setkání s praktickými lékaři. Akci zahájila úvodním slovem náměstkyně pro odbornou péči Jaroslava Hrabicová, následovala pak aktuálně zařazená přednáška lékaře ortopedického oddělení Vsetínské nemocnice a.s. MUDr. Tomáše Strnada. Ten nejen prezentoval operativu oddělení, ale rovněž specifikoval požadavky na předoperační vyšetření. Primář oddělení radiodiagnostiky Radomír Vala následně informoval o možnostech nového počítačového tomografu. Přiblížil problematiku aplikace jodových kontrastních látek, v dalším příspěvku se zaměřil na diagnostiku urolitiázy. Dále na setkání přednášeli MUDr. Tomáš Talanda, MUDr. Daniela Zámečníková a MUDr. Stanislav Zatloukal, kteří referovali o změnách na svých pracovištích.


Do hlavní budovy Vsetínské nemocnice a.s. se koncem února 2008 přestěhovala i druhá polovina lůžkové části neurologického oddělení, která měla dříve zázemí v pavilonu H, takzvané staré neurologii. Nové prostory nabídly klientům výrazně vyšší komfort, odpadne převoz pacientů mezi zmíněnými budovami a zlepší se dostupnost vyšetření. „Oddělení je nyní lépe vybaveno pro ambulantní péči, zejména pro ošetření a příjem nemocných přivezených záchrannou službou. Počet lůžek přitom zůstal zachován. Zřídili jsme rovněž stacionář pro infuzní léčbu bolestivých stavů, který rovněž využijí i pacienti s jinými onemocněními, například roztroušenou sklerózou mozkomíšní,“ uvedl primář neurologického oddělení Bohdan Křupka.

Sto padesát zdravotníků se zúčastnilo koncem dubna dvojice přednášek, jejichž společným tématem byla kontrola nemocničních infekcí. První ze seminářů vedl primář Klinické mikrobiologie a antibiotické stanice Nemocnice Na Homolce MUDr. Vlastimil Jindrák, druhou pak primářka oddělení lékařské mikrobiologie Vsetínské nemocnice a.s. RNDr. Anna Sekáčová.

Hygienické potřeby, čistící pěny, ochranné krémy a pasty a další potřebné pomůcky v hodnotě 6.151 Kč předali v pondělí 19. května primářce Léčebny dlouhodobě nemocných vsetínští úředníci. Přesně tuto částku totiž vynesla benefiční výstava jejich rukodělných prací s názvem Dobrá věc, která se uskutečnila počátkem dubna ve výstavní síni městského úřadu.

Ve dnech 20. a 21.05.2008 se uskutečnily ve Vsetínské nemocnici a.s. na odděleních chirurgie a interny praktické maturitní zkoušky SZŠ a VOŠZ Vsetín, oboru zdravotnický asistent z vyučovacího předmětu ošetřování nemocných. Maturovaly dvě třídy, celkem 37 žáků (35 žákyň a dva žáci).


V prostorách jídelny Vsetínské nemocnice a.s. se ve středu 11. června odpoledne uskutečnila vzdělávácí konference zdravotních sester, kterou pořádala společnost Abena. Bezmála stovka zúčastněných vyslechla prezentaci týkající se péče o inkontinentního pacienta, následovala pak dvojice zajímavých odborných přednášek.
První z nich se ujal známý český sexuolog MUDr. Radim Uzel, tématem byla Sexualita v jednadvacátém století. Velmi pozorně naslouchali účastníci i dalšímu příspěvku, který se věnoval karciomu prsu a možnostem diagnostiky tohoto onemocnění. S tématikou přítomné seznámil MUDr. Zdeněk Mutina z Nového Jičína.


V knihovně Vsetínské nemocnice a.s. se v pondělí 16. června odpoledne uskutečnilo předání nového přenosného gastroskopu, který slouží pacientům chirurgického oddělení. Na malou slavnost přijeli i zástupci firem Indet Safety Systems a Nippon Kayaku CZ. Právě jejich sponzorský dar umožnil nákup moderního přístroje v hodnotě několika set tisíc korun. Předání se zúčastnili i hosté z Japonska, a to předseda představenstva ISS a.s. Kenjiro Nishida a jednatel společnosti Nippon Kayaku CZ Kenjiro Ikeda.


Tři odborné školící akce pro zdravotní sestry i zájemce z řad dalších zdravotnických pracovníků uspořádalo v roce 2008 chirurgické oddělení Vsetínské nemocnice a.s. První z nich se uskutečnil 19. června v prostorách nemocniční knihovny a byl věnován multidisciplinárnímu ošetření nemocného s akutním krvácením do trávícího traktu. Sedm desítek zdravotníků si přišlo vyslechnout přednášky primáře chirurgického oddělení MUDr. Jaroslava Sankota a dalších hostů. Další konference se uskutečnila ve čtvrtek 2. října – tématem byly Nádory prsu (přednášel MUDr. Petr Rohlík a další hosté). Devátého prosince se pak uskutečnila konference Pankreatitidy – možnosti léčby (přednášel MUDr. Radim Slováček a další hosté).


S účinností od 1. července 2008 došlo k dílčí úpravě provozní doby zubní pohotovosti, která funguje v budově polikliniky. O víkendech a svátcích je nyní otevřena od 8.00 do 12.00 hodin (do 01.07. v provozu do 13.00 hodin). Úpravu si vyžádaly provozní a organizační důvody, stejně jako klesající zájem pacientů o tuto službu.


Instalaci sítí proti hmyzu uvítali malí pacienti i zdravotníci Dětského oddělení Vsetínské nemocnice a.s. Realizaci zakázky, při níž bylo osazeno celkem sedmadvacet oken, umožnil sponzorský dar firmy Jack West s.r.o.


V červnu odstartoval pilotní projekt identifikace pacienta. Za první měsíc bylo klientům aplikováno více než dvě stě identifikačních náramků se jménem a čárovým kódem. Zároveň vyplňovali dotazníky, ve kterých mohli uvést případné připomínky. Většina z dotázaných projekt chápe jako další krok ke zvýšení bezpečnosti. Do pilotní části projektu bylo nejprve zapojeno ortopedické oddělení, novorozenecká stanice dětského oddělení a ženy po porodu na gynekologicko-porodnickém oddělení. Po dvou měsících se připojila neurologie, následně pak všechna lůžková oddělení Vsetínské nemocnice a.s.


Počátkem srpna se uskutečnila oprava vozovky v prostoru mezi hlavní vrátnicí a budovou chirurgických oborů. Rekonstrukce a pokládka nového povrchu si vyžádala týdenní dopravní omezení. Akce byla součástí investiční akce, hrazené z prostředků Zlínského kraje. Ze stejných zdrojů byla v roce 2008 uhrazena rovněž rekonstrukce chodníků, oprava elektroagregátu, výměna oken a rekonstrukce sociálního zařízení na gynekologicko-porodnickém oddělení Vsetínské nemocnice a.s.

Nový retraktor, který usnadní chirurgům práci při operačních zákrocích v dutině břišní, získala Vsetínská nemocnice a.s. Zakoupení důležité pomůcky přišlo na 340 tisíc korun, nákup z převážné části financovala firma Austin Detonator. Její zástupci se také zúčastnili slavnostního předání, které se uskutečnilo v pátek 5. září v prostorách nemocniční knihovny. Za zdravotníky zavítali ředitel společnosti Austin Detonator Ing. Martin Černoušek, ředitel marketingu Ing. Otto Grebeň a PR asistentka Markéta Klímková. 


Nemocniční čistírna odpadních vod se dočkala nutné modernizace, kterou si vyžádaly přísné technické a hygienické normy. Venkovní aktivační a dosazovací nádrže už nyní nejsou zapotřebí, celý technologický proces čištění včetně přečerpávání probíhá uvnitř čističky a k dezinfekci se místo chloru používá mnohem bezpečnější chlordioxid. Snížil se tak nepříznivý dopad na životní prostředí, ubylo zápachu i hluku a zvýšila kvalita odpadní vody.

Ubylo hluku, zápachu i bezpečnostních rizik, v prostorách čističky byly instalovány nové automatické česle, které mechanicky zachytí a separují ze splaškových vod všechny pevné části větší než 6 mm. Zakoupena byla i tři nová čerpadla pro přečerpávání splaškových vod do zdrže, nechybí ani moderní elektronicky řízené dávkování dezinfekce. Rozsáhlá modernizace provozu přišla včetně stavebních úprav na dva miliony čtyři sta tisíc korun.


Ještě donedávna nemocnice využívala zastaralou technologii dezinfekce chlorem. Metoda však představovala bezpečnostní riziko a přinášela provozní komplikace. Ty zahrnují povinný trénink zaměstnanců, neustálý monitoring a časté přizpůsobování dávek chloru dle aktuálních potřeb.


Dvě stovky návštěvníků zavítaly ve čtvrtek 9. října na Den otevřených dveří, který pořádalo rehabilitační oddělení Vsetínské nemocnice a.s. Zájemci se přišli poradit, informovat o spektru nabízených služeb nebo zdarma otestovat nedávno zavedené novinky: termoterapii a přístrojovou lymfomasáž. Lidé projevili zájem také o elektroléčbu či ultrazvuk, léčbu laserem, ošetření dle kinesiologického rozboru a další terapie. Fyzioterapeutky zdůrazňovaly potřebu pravidelného cvičení a pohybu, seznamovaly s možnostmi využití rehabilitačních pomůcek.


Jedenáct zajímavých přednášek a prezentací bylo na programu gynekologicko-porodnické konference, která se uskutečnila 31.10.2008 v prostorách Valašského Národního Divadla v Karolince. Akci pořádala Unie sester ve spolupráci se zaměstnanci gynekologicko-porodnického oddělení Vsetínské nemocnice a.s. Mezi přednášejícími byl i sexuolog MUDr. Radim Uzel.

Setkání zaměstnavatelů se zájemci o zaměstnání: takovou možnost nabídl v říjnu 2008 Valašský týden práce. Prezentací v Karolince, Horní Lidči a Vsetíně se zúčastnila i Vsetínská nemocnice a.s. Lidé se zajímali o volná místa pro všeobecné sestry, sanitáře i účast v kvalifikačním kurzu, který Vsetínská nemocnice a.s. pravidelně pořádá. Akci pořádal Institut trhu práce při ÚP Vsetín a Hospodářské komory ČR Vsetín.


Post primáře interního oddělení Vsetínské nemocnice a.s. zastává od 1. listopadu 2008 MUDr. Bořek Lačňák. Ve funkci vystřídal MUDr. Jiřího Ludvu, který odešel do privátní praxe. Společně s MUDr. Lačňákem rozšířil tým internistů i MUDr. Vlastimil Koziel.
Nový primář MUDr. Bořek Lačňák je zkušeným internistou s osmnáctiletou praxí ve vnitřním lékařství a čtrnáctiletou praxí v oboru kardiologie, echokardiografie dospělých. V letech 1989 až 1992 působil jako lékař na LDN a interním oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně, v dalších letech pracoval v nemocnici v Olomouci a následně pak ve Šternberku, kde zastával čtyři roky funkci přednosty interního oddělení. Do Vsetína přišel po svém krátkém působení v Nemocnici Krnov.


V příjemném prostředí malého sálu vsetínského Domu kultury se ve čtvrtek 27. listopadu konalo slavnostní předání stříbrných a zlatých Janského plaket a zlatých křížů třetího stupně. Za nezištné, dlouholeté darování krve je získalo třiapadesát dobrovolných dárců z celého Vsetínska. cenění předávali zástupci Vsetínské nemocnice a.s., oblastního spolku Českého červené kříže a vsetínské radnice. Uděleno bylo dvacet zlatých a třicet stříbrných Janského plaket a tři zlaté kříže třetího stupně. Zlatý kříž třetí třídy převzali Ing. Jaroslav Soukup, Martin Kožich a Radomír Helis.


Valné hromady krajských nemocnic, které svolal Zlínský kraj jako jediný akcionář, projednaly na prosincovém zasedání fungování jednotlivých zařízení a také schválily některé personální změny. V Krajské nemocnici Tomáše Bati a Kroměřížské nemocnici došlo k výměně představenstev,ve všech čtyřech nemocnicích, tedy také ve Vsetínské nemocnici a.s. a Uherskohradišťské nemocnici, pak k obměnám dozorčích rad.
Ve Vsetínské nemocnici a.s. byla schválena dozorčí rada ve složení: Mgr. Petr Kořenek, Mgr. Taťána Nersesjan, Mgr. Dagmar Lacinová, Ing. Radovan Macháček, Jiří Částečka,  MUDr. Robert Teleky a zástupci zvolení zaměstnanci: MUDr. Jiří Kilian, MUDr. Petr Mičulka, MUDr. Radim Slováček. 

Novou přístrojovou soupravu Chirana SO2 za bezmála čtyři sta tisíc korun získalo ušní, nosní a krční oddělení Vsetínské nemocnice a.s. Používá se při základních vyšetřeních i k léčení krvácivých stavů a zdravotníkům umožňuje lepší podmínky pro diagnostiku. Oddělení kromě toho rozšířilo své služby o ambulantní infuzní terapii.  

Pleny, čistící pěny a ochranné krémy a pasty a další pomůcky obdrželi ve středu 17. prosince pacienti oddělení Léčebny dlouhodobě nemocných od vsetínské radnice. Personálu nemocnice je ve středu 17. prosince předala starostka města Květoslava Othová. „Z naší pozice, kdy nejsme ani v roli zákonodárců či zřizovatelů, je to náš drobný příspěvek k tomu, aby se lidé v nemocnici, kteří se již neobejdou bez cizí pomoci, cítili alespoň trošku lépe,“ vysvětlila aktivitu radnice starostka města Květoslava Othová.