Cookie Consent by Free Privacy Policy website Přibývá lidí, kteří na své zdraví nemají čas. Přijdou v pokročilé fázi, kdy úspěšnost léčby klesá - VSETÍNSKÁ NEMOCNICE a.s.

Přibývá lidí, kteří na své zdraví nemají čas. Přijdou v pokročilé fázi, kdy úspěšnost léčby klesá

Světový den boje proti rakovině připadá na čtvrtý únor, ostatně celý druhý kalendářní měsíc patří osvětě a zdůrazňování prevence onkologických onemocnění. A není divu, ročně v České republice onemocní rakovinou na osmdesát tisíc lidí. Primáře chirurgického oddělení MUDr. Radima SLOVÁČKA jsme se zeptali, které zákroky v oblasti onkochirurgie provádějí nejčastěji. Velmi frekventované jsou operace pro zhoubné nádory tlustého střeva a konečníku, ročně operují bezmála stovku pacientů, v mnoha případech laparoskopicky. U těch nejnáročnějších zákroků se operační časy pohybují mezi čtyřmi až šesti hodinami. Počty nemocných přitom narůstají, a to také u nádorů prsu, kde se snižuje rizikový věk pro vznik onemocnění. Důležité je myslet na prevenci, ale také na dobrou kondici, která umožňuje pacientům lépe zvládat i těžké zákroky.  

 •  Jaké zákroky v oblasti onkochirurgie provádíte a které jsou nejčastější?

„Na našem pracovišti provádíme operativu nádorů trávicí trubice od žaludku přes tenké a tlusté střevo až po konečník. Nejčastější jsou nádory tlustého střeva a konečníku. Dohromady se jedná o bezmála stovku zákroků ročně. Dále provádíme onkooperativu pro nádory prsu, ročně zhruba sedmdesát operací, počty narůstají a reálně dosáhneme stovky zákroků za rok. V menším počtu pak operujeme nádory štítné žlázy, zhoubné nádory kůže či jiné nádory měkkých tkání. U některých pacientů, kde již nádor není radikálně řešitelný, provádíme paliativní, odlehčující výkony (například u nádorů slinivky břišní, jater).“

 • Setkáváte se s tím, že pacienti nechtějí o svých obtížích, které se týkají střev či konečníku, hovořit? Příznaky bagatelizují a pak přicházejí, když je onemocnění nebezpečně rozvinuté?

„I když každoročně probíhají četné osvětové akce, mediálně je problematika opakovaně probírána, zdravotní pojišťovny své klienty zvou na preventivní prohlídky a vyšetření, přesto se opakovaně  – a ne vzácně – setkáváme  s pacienty, kteří své problémy bagatelizují nebo se bojí nepříznivé diagnózy, nebo prostě nemají na své zdraví čas. K nám se pak dostanou již ve fázi komplikací či pokročilého nálezu, kdy úspěšnost léčby výrazně klesá. Přitom by odhalení nádoru ve včasném stádiu, nebo ještě lépe v přednádorových stádiích choroby, vedlo ve většině případů k úplnému vyléčení. Nejedná se jen o onemocnění střev a konečníku, ale i onemocnění prsu nebo kožních nádorů, které jsou často zřejmé i laikovi. Na druhou stranu je ovšem pravdou, že některé nádory dlouho nepůsobí žádné potíže, jsou špatně odhalitelné při preventivním vyšetření a projeví se poprvé již v neléčitelném stádiu, typicky například zhoubné nádory slinivky břišní nebo jater.“

 • S jakými příznaky by lidé měli lidé vyrazit k lékaři?

„Zmíním jen nádory, které léčíme na našem pracovišti, protože jinak je problematika značně široká (nádory mozku, plic, gynekologické nádory, nádory kostí a podobně). U onemocnění střev je výrazným varovným signálem přítomnost krve ve stolici. Jistě je více onemocnění nezhoubných, ale vždy musíme nejdříve vyloučit malignitu – především tlustého střeva. Dále je to změna charakteru stolice: střídání zácpy, průjmu, změna frekvence stolice, bolestivé vyprazdňování. Pokud již pacient evidentně hubne, má nechutenství či dokonce křeče v břiše, jedná se již o příznaky pokročilého onemocnění. Preventivní, či přesněji vyhledávací metodou, je vyšetření stolice na okultní krvácení: zde je však záchyt pouze kolem padesáti procent nádorů, daleko přesnější je kolonoskopické vyšetření, které nejenom že malý nádor či přednádorovou lézi najde, ale lékař ji může rovnou odstranit, a ta v regulérní nádor ani nedoroste. U nádoru prsu je na prvním místě sebevyšetření prsu, které by měly zvládat ženy či dívky od své pohlavní dospělosti. Rizikový věk se u nádoru prsu snižuje a v poslední době jsme operovali pacientky ve věku 23 let. Výborné instruktážní video o sebevyšetření prsu je například na www.mamo.cz. Některé včasné nádory prsu jsou však malé, tedy nevyhmatatelné, a zde je jednoznačná úloha preventivního, periodického mammografického vyšetření.“

 • Je před zákrokem zapotřebí speciální příprava?

„Před kolonoskopickým vyšetřením je střevo vyprázdněno speciálním roztokem nebo klyzmatem tak, aby bylo dobře a detailně přehledné. Před velkou břišní operací jsou všichni pacienti podrobně vyšetřeni, všechna chronická onemocnění mají být maximálně stabilizována.  Předoperačně pacienty vyšetřujeme na úroveň výživy a dle potřeby se snažíme nutriční stav zlepšit použitím vysokokalorických či vysokobílkovinných diet nebo speciálních preparátů. V posledních letech u pacientů vyšetřujeme i jejich fyzickou zdatnost. Studie ukazují, že pacienti v lepší fyzické kondici zvládají i těžké operace lépe. Jednoduchými cvičebními programy se snažíme (a úspěšně) u těchto pacientů fyzickou kondici zlepšit či navýšit.“

 • V oblasti kolorektální chirurgie se ve Vsetíně daří realizovat i rozsáhlé zákroky, často s pomocí laparoskopie. O které se například jedná? Jsou laparoskopické zákroky pro pacienta šetrnější?

„Velkou část nádorů na tlustém střevě a konečníku operujeme právě laparoskopicky. Každá operace může být složitá, ale mezi ty náročné (jak časově, tak operačně-technicky) patří nádory konečníku. Operační časy se pohybují mezi 4 až 6 hodinami. Laparoskopické výkony jsou pro pacienta prokazatelně šetrnější. Jsou méně bolestivé, vyžadují pooperačně menší míru celkových analgetik, vzhledem k menšímu poškození břišní stěny mohou pacienti pooperačně rychleji vstávat z lůžka, rychleji se jim obnovuje činnost střev, a sami se pociťují „méně nemocní“. Je možné je v kratší době propustit z nemocnice. Samozřejmostí však zůstává požadovaná onkologická radikalita operace, to znamená, že operace musí být provedena ve stejném rozsahu a přesnosti, co se odstranění nádoru týče, jako při otevřené operaci. V současnosti se dá říct, že díky nejmodernější optice a zvětšení operačního pole (na našem pracovišti disponujeme i 3D optikou) jsou tyto operace přesnější než otevřené výkony.“


Informace Ministerstva zdravotnictví ČR: 

V České republice máme z veřejného zdravotního pojištění hrazený mamografický, cervikální, kolorektální screening a nově i screening rakoviny prostaty.
 •  Mamografický screening odhalil od roku 2002 téměř 62 tisíc nádorů prsu a za posledních 20 let došlo v souvislosti s tímto onemocněním ke snížení úmrtnosti o 31 %. V České republice mohou ženy přijít na bezplatné preventivní mamografické vyšetření od 45 let. Z veřejného pojištění je hrazeno toto vyšetření jednou za dva roky. Vyšetření se věnuje 73 specializovaných akreditovaných center, jejichž seznam lze najít na stránkách www.mamo.cz.
 • Screening pro prevenci rakoviny děložního čípku neboli cervikální screening je prováděn mikroskopickým vyšetřením cytologického stěru z děložního čípku, který Vám odebere Váš gynekolog při preventivním vyšetření. Každá žena od 15 let věku má v České republice nárok na preventivní gynekologickou prohlídku, která je jedenkrát ročně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Další informace naleznete na www.cervix.cz.
 • Screening rakoviny tlustého střeva a konečníku neboli kolorektální screening nebolí a navíc může zachránit život. Rakovina tlustého střeva a konečníku je jednou z nejčastějších onkologických diagnóz a ve všech vyspělých státech. Mapu screeningových center naleznete na: www.kolorektum.cz. Nárok na screeningové vyšetření hrazené z veřejného zdravotního pojištění mají v ČR:
  •  muži i ženy ve věku 50–54 let: nárok na test na okultní krvácení do stolice jednou ročně NEBO na screeningovou kolonoskopii jednou za 10 let.
  • muži i ženy ve věku 55 a více let: nárok na test na skryté krvácení do stolice jednou za dva roky NEBO na screeningovou kolonoskopii jednou za 10 let.
 • Letos byl spuštěn i pilotní program časného záchytu karcinomu prostaty. Primárním cílem pilotního programu je využít jednoduchý, levný a dostupný marker – PSA, který můžeme použít pro rozhodnutí o indikaci k dalšímu došetření, případně biopsii, a eliminovat přechod karcinomu do již klinicky rozvinutého stadia s náročnou léčbou a špatnou prognózou. Více informací o tomto programu hledejte na: www.prostascreening.cz.

Další informace: https://nsc.uzis.cz/cs/populacni-screeningove-programy/