Primáře chirurgie MUDr. Jaroslava Sankota střídá MUDr. Radim Slováček

Při činnosti chirurgického oddělení jsem se snažil vždy vycházet z potřeby regionu a soustřeďoval se na oblasti, které bylo potřeba rozvíjet. Sem patří hlavně léčení nemocných s nádorovým onemocněním, operace zažívacího traktu, štítné žlázy, prsní žlázy, úrazů, rozvíjeli jsme cévní chirurgii, zavedli jsme centrum pro operace kýl. Používáme moderní diagnostické a operační metody (laparoskopie, peroperační ultrasonografie, moderní metody hemostázy), které vedou k velmi dobrým výsledkům, a proto nás mohou vyhledávat i pacienti ze vzdálených míst. Velmi důležitý je tým dobrých zdravotních sester, jejich spolupráce s lékaři a společný dobrý přístup k pacientovi. V tomto snad máme jednu z největších předností, a na práci sester jsem velmi pyšný,“ uvedl MUDr. Jaroslav Sankot.
 MUDr. Jaroslav Sankot  MUDr. Jaroslav Sankot
 MUDr. Jaroslav Sankot           MUDr. Radim Slováček

   

Zavedení a rozvoj laparoskopických metod

 
Primář MUDr. Jaroslav Sankot převzal oddělení v době největších změn v oboru chirurgie za posledních 100 let: v době nástupu miniinvazivních technik, což v oblasti břišní chirurgie představují laparoskopie. „V době, kdy řada klinických pracovišť odsuzovala tuto metodu jako slepou vývojovou větev, primář Sankot zaváděl inovativní metody do praxe a v té době patřila vsetínská chirurgie k několika málo pracovištím v republice, kde se laparoskopické operace staly denní rutinou a tento „náskok“ si udrželo až do současnosti v podobě rozsáhlých laparoskopických operací na zažívacím traktu,“ uvedl MUDr. Radim Slováček.

 

Operace slinivky břišní a jater

Z dalších oblastí, které převyšovaly běžnou praxi okresní chirurgie, to byly operace slinivky břišní a jater, MUDr. Jaroslav Sankot se zasloužil o vznik kvalitního cévně-chirurgického týmu, který byl schopen, kromě končetinových cévních rekonstrukcí, operovat i onemocnění velkých břišních tepen a krkavic. „Jen díky povinné centralizaci těchto velkých operací do specializovaných klinických center bylo oddělení nuceno od těchto specializovaných zákroků upustit, přesto však zůstává velká škála výkonů, které je schopna současná vsetínské chirurgie nabídnout na vysoké úrovni,“ zhodnotil MUDr. Radim Slováček a dodal: „Velkou předností primáře Sankota, která zvláště u excelentních chirurgů bývá výjimečná, je snaha aktivně předávat své zkušenosti mladším kolegům, poskytnout jim prostor pro vlastní názor
a získávání vědomostí na jiných, renomovaných pracovištích. Jako žáci a kolegové primáře Sankota jsme velmi rádi, že dále zůstává pracovat na našem oddělení, může se plně věnovat jak praktické chirurgii, tak předávání svých bohatých zkušenosti mladším kolegům.“
 

Úroveň, která převyšuje standard okresní nemocnice

„Pan primář Sankot vedl chirurgické oddělení dlouhá léta a na úrovni, která převyšuje standard okresní nemocnice. Oddělení předává nástupci, který je jeho žákem a který se již nyní na kvalitách chirurgického oddělení podílí velkou měrou. Pana primáře hodnotím nejen jako velmi úspěšného primáře, ale i jako manažera. Oddělení předává ve velmi dobré kondici, a to jak odborné, tak i ekonomické a personální. Dokázal oddělení budovat nejen z pohledu aktuální situace, ale vždy také myslel na to, jak by oddělení mělo vypadat v budoucnu. Vždyť k tomu, aby se z lékaře stal dobrý chirurg, je potřeba až deseti let. Oddělení je díky tomu personálně stabilní, součástí kvalitního týmu jsou i zkušené a vlídné sestry. Lidskost, pochopení a úcta k člověku je na oddělení cítit na každém kroku. To vše je výsledek dlouholeté práce pana primáře Sankota, kterému patří obrovský dík. Jsem moc ráda, že i po odchodu z vedoucí funkce zůstává nadále v týmu chirurgického oddělení,“ uvedla předsedkyně představenstva Vsetínské nemocnice a.s. Ing. Věra Prousková s tím, že nemocnice navrhla MUDr. Jaroslava Sankota na ocenění Pracovník roku ve zdravotních službách, jež uděluje Zlínský kraj již druhým rokem. MUDr. Radimu Slováčkovi pak popřála hodně úspěchů na postu primáře.