S rádiem Kiss Publikum darovala krev padesátka lidí

Registrace dárců.

Matěj Jakub FILIP přišel darovat krev poprvé, reagoval na výzvu z rádia Kiss Publikum.

Jaroslav Straděj ze Vsetína má za sebou již 77 odběrů. Poprvé krev daroval jako voják v roce 1978.  

Bronislav Fila z Prlova začal darovat krev v roce 1997, motivovala jej pomoc druhým lidem. Na odběrové křeslo usedl již osmkrát.


Část týmu hematologicko-transfuzního oddělení Vsetínské nemocnice a.s. s primářem MUDr. Karlem Srovnalíkem a tým rádia Kiss Publikum.


Další fotografie zde.


Připomenutí celosvětového Dne dárcovství krve

Akce je také symbolickým připomenutím celosvětového Dne dárcovství krve, který byl Světovou zdravotnickou organizací poprvé vyhlášen v roce 2003, od té doby si jej připomínáme vždy 14. června. Cílem je zvýšit povědomí o potřebě dárcovství a rovněž poděkování všem, kteří krev pravidelně darují.

Krev od dárců se vrací zpět do regionu

Jak probíhá dárcovství krve na Vsetínsku? Odběry se konají v novém pavilonu Patologie a centralizovaných laboratoří Vsetínské nemocnice, který poskytuje dárcům mnohem příjemnější prostředí. K dispozici jsou zde nová odběrová křesla, ale i přístrojové vybavení včetně nových odběrových vah. Dárci na Valašsku jsou vstřícní, dlouhodobě darují krev celé rodiny, pracovní i sportovní kolektivy, přicházejí na mimořádné odběry. „Všem patří velké poděkování,“ uvedl primář HTO MUDr. Karel Srovnalík. Připomenul, že krev odebraná na zdejším pracovišti se po zpracování vrací přímo k pacientům do regionu.
 
Ve Vsetíně se odebírá takzvaná plná krev od dobrovolných dárců, kteří ji darují bez úplaty. Vsetínské pracoviště je odběrovým střediskem, krev se odtud převáží k dalšímu zpracování do Fakultní nemocnice Olomouc. Část krevních produktů se pak vrací zpátky do nemocnice, je uložena v krevní bance a slouží k léčbě zdejších pacientů. Bezmála čtyřicet procent se spotřebuje na chirurgickém oddělení, 20% na interním oddělení, 20% na oddělení ARO, 14% v hematoonkologii, 4% na gynekologii, zbývající část pak na ostatních odděleních a v dalších odbornostech. Krevní transfuze se používají například u pacientů v souvislosti s krvácením do zažívacího traktu, při ortopedických operacích, při komplikovaných porodech, při akutních chirurgických zákrocích, při dalších výkonech a léčbě.
„Odebraná krev se dostává do zpracovatelských center, kde se vyrábějí převážně dva hlavní transfuzní přípravky – koncentrát erytrocytů a čerstvě zmražená plazma,“ doplňuje podrobnosti MUDr. Srovnalík. Zmražená plazma, která se nespotřebuje přímo pro pacienty, se vozí k dalšímu zpracování do frakcionačních zařízení, kde se z plazmy vyrábějí krevní deriváty (albumin, fibrinogen, koncentráty koagulačních faktorů, antitrombin) a vrací se zpět do zpracovatelských center, jsou využívány v léčbě našich nemocných.