Studenti „průmyslovky“ darovali krev

Studenti „průmyslovky“ přišli na hematologicko-transfuzní oddělení (HTO) Vsetínské nemocnice a.s. spolu se svými profesory Zdeňkem Drgou (Mgr. Zdeněk Drga) a Karlem Stančíkem (Mgr. Karel Stančík), dobrovolnými dárci, držiteli bronzové Janského medaile. „Oslovili jsme studenty, zda se nechtějí připojit k dobrovolnému dárcovství. Přihlásilo se patnáct čtvrťáků a dva třeťáci, se kterými jsme dnes přišli,“ vysvětlil Zdeněk Drga s tím, že poprvé tuto akci vyzkoušeli před třemi lety. Někteří z tehdejších maturantů se stali pravidelnými dárci.

 

Před odběrem je zapotřebí provést krevní a interní vyšetření. U prvodárců také stanovit krevní skupinu.

Zdravotníci musí vše pečlivě překontrolovat: dárci pak odeberou 470 ml krve.

Krev se vrací do regionu

Vsetínskou nemocnici v současné době netrápí akutní nedostatek dárců, v evidenci jich má čtyři tisíce. Trvale se však snaží omladit jejich registr, především o mladé dárce s Rh negativními krevními skupinami. Odběry se již rok konají v novém pavilonu Patologie a centralizovaných laboratoří, který poskytuje dárcům mnohem příjemnější prostředí. K dispozici jsou zde nová odběrová křesla, ale i přístrojové vybavení včetně nových odběrových vah. Dárci na Valašsku jsou vstřícní, dlouhodobě darují krev celé rodiny, pracovní i sportovní kolektivy, přicházejí na mimořádné odběry. „Všem patří velké poděkování,“ uvedl primář HTO MUDr. Karel Srovnalík. Připomenul, že krev odebraná na zdejším pracovišti se po zpracování vrací přímo k pacientům do regionu.

Ve Vsetíně se odebírá takzvaná plná krev od dobrovolných dárců, kteří ji darují bez úplaty. Vsetínské pracoviště je odběrovým střediskem, krev se odtud převáží k dalšímu zpracování do Fakultní nemocnice Olomouc. Část krevních produktů se pak vrací zpátky do nemocnice, je uložena v krevní bance a slouží k léčbě zdejších pacientů. Čtyřicet procent se spotřebuje na chirurgickém oddělení, 20% na interním oddělení, 20% na oddělení ARO, 14% v hematoonkologii, 4% na gynekologii a 6% na ostatních odděleních a v dalších odbornostech. Krevní transfuze se používají například u pacientů v souvislosti s krvácením do zažívacího traktu, při ortopedických operacích, při komplikovaných porodech, při akutních chirurgických zákrocích, při dalších výkonech a léčbě.

„Odebraná krev se dostává do zpracovatelských center, kde se vyrábějí převážně dva hlavní transfuzní přípravky – koncentrát erytrocytů a čerstvě zmražená plazma,“ doplňuje podrobnosti MUDr. Srovnalík. Zmražená plazma, která se nespotřebuje přímo pro pacienty, se vozí k dalšímu zpracování do frakcionačních zařízení, kde se z plazmy vyrábějí krevní deriváty (albumin, fibrinogen, koncentráty koagulačních faktorů, antitrombin) a vrací se zpět do zpracovatelských center, jsou využívány v léčbě našich nemocných.

 

 

Staňte se dárcem krve, stanete se hrdinou

Krev je život. Každý z nás může krev potřebovat k zotavení po náročné operaci nebo vážné nehodě. Mnoho Evropanů trpících chronickými nemocemi, jako je hemofilie nebo talasemie, potřebuje krev neustále. Krev má zásadní význam,“ řekl evropský komisař John Dalli a dodal: „Proto chci složit hold všem dárcům krve a vyzvat Evropany, aby byli solidární s potřebnými a darovali krev. Staňte se dárcem, stanete se hrdinou.“