Studenti zdravotnické školy darovali krev, přidali se i učitelé

„V rámci Středoškolské odborné činnosti jsem zpracovávala projekt o informovanosti ve spojitosti s dárcovstvím krve. Vytvořila jsem dotazník a požádala spolužáky i studenty dalších dvou škol o jeho vyplnění,“ vysvětlila Zdenka Juřičková. Cílem bylo zjistit, zda mají potřebné informace, zda vědí, kam se obrátit, když by chtěli darovat krev a jaké podmínky musejí splňovat. Studenti v odpovědích často chybovali. To Zdenku inspirovalo ke zpracování textového a obrazového materiálu o tom, jak postupovat, jak probíhá odběr a co dárce krve na transfuzním oddělení vlastně čeká. Zároveň nabídla svým spolužákům, že by se mohli do dárcovství sami zapojit.
.
 
Výzva měla velkou odezvu mezi studenty i kantory. Podpořilo ji i vedení školy. „Sami pracujeme ve zdravotnictví a vnímáme potřebnost a důležitost dobrovolného dárcovství krve,“ potvrdila odborná učitelka Mgr. Alena Jurečková. Také ona sama ve středu 13. března společně se svými studenty darovala krev poprvé. „Z odběru není třeba mít vůbec žádný strach. Člověk má hezký pocit, že může někomu pomoci,“ uvedla studentka druhého ročníku Nikol Facová. „Můžeme někomu zachránit život. Rád bych krev daroval i v budoucnu. Myslím, že je to důležité,“ dodal Jan Gerža z třetího ročníku.
.
 

Ke studentům se přidali i učitelé. Na snímku Mgr. Alena Jurečková, která rovněž krev darovala poprvé.

.

 

„Není se čeho bát,“ komentovala studentka druhého ročníku Nikol Facová.
.

„Můžeme někomu zachránit život,“ hodnotil Jan Gerža ze třetího ročníku.

Spolupráce se středními školami je pro Vsetínskou nemocnici a.s. velmi vítaná. Registr dárců krve stárne, je potřebné jej omladit, tedy získat nové dárce krve v mladém a středním věku, kteří budou pravidelně darovat krev. Kromě SZŠ Vsetín se do projektu získávání nových dárců zapojila na sklonku loňského roku také Střední průmyslová škola strojnická Vsetín.

Krev od dárců se vrací zpět do regionu

Odběry se konají v novém pavilonu Patologie a centralizovaných laboratoří Vsetínské nemocnice, který poskytuje dárcům mnohem příjemnější prostředí. K dispozici jsou zde nová odběrová křesla, ale i přístrojové vybavení včetně nových odběrových vah. Dárci na Valašsku jsou vstřícní, dlouhodobě darují krev celé rodiny, pracovní i sportovní kolektivy, přicházejí na mimořádné odběry. „Všem patří velké poděkování,“ uvedl primář HTO MUDr. Karel Srovnalík. Připomenul, že krev odebraná na zdejším pracovišti se po zpracování vrací přímo k pacientům do regionu.
.
 
Ve Vsetíně se odebírá takzvaná plná krev od dobrovolných dárců, kteří ji darují bez úplaty. Vsetínské pracoviště je odběrovým střediskem, krev se odtud převáží k dalšímu zpracování do Fakultní nemocnice Olomouc. Část krevních produktů se pak vrací zpátky do nemocnice, je uložena v krevní bance a slouží k léčbě zdejších pacientů. Bezmála čtyřicet procent se spotřebuje na chirurgickém oddělení, 20% na interním oddělení, 20% na oddělení ARO, 14% v hematoonkologii, 4% na gynekologii, zbývající část pak na ostatních odděleních a v dalších odbornostech. Krevní transfuze se používají například u pacientů v souvislosti s krvácením do zažívacího traktu, při ortopedických operacích, při komplikovaných porodech, při akutních chirurgických zákrocích, při dalších výkonech a léčbě.
.
„Odebraná krev se dostává do zpracovatelských center, kde se vyrábějí převážně dva hlavní transfuzní přípravky – koncentrát erytrocytů a čerstvě zmražená plazma,“ doplňuje podrobnosti MUDr. Srovnalík. Zmražená plazma, která se nespotřebuje přímo pro pacienty, se vozí k dalšímu zpracování do frakcionačních zařízení, kde se z plazmy vyrábějí krevní deriváty (albumin, fibrinogen, koncentráty koagulačních faktorů, antitrombin) a vrací se zpět do zpracovatelských center, jsou využívány v léčbě našich nemocných.
 

Podívejte se na reportáž TV Beskyd:

http://www.tvbeskyd.cz/cz/10-tv-beskyd/1-vsetin.html?idv=5021