„V České republice je odhadem asi pět procent obyvatel s výrazně sníženou funkcí ledvin, nejčastěji v důsledku diabetu, hypertenze, aterosklerózy. Nemocní se sníženou funkcí ledvin mají zvýšené riziko onemocnění srdce a cév a jsou také ohroženi vývojem selhání ledvin, které vyžaduje náhradu jejich funkce dialýzou či transplantací,“ vysvětlil MUDr. Mojmír Lanžhotský, vedoucí lékař hemodialyzačního střediska Vsetínské nemocnice a.s.
Prevence a včasná detekce onemocnění
Důležitá je podle něj prevence i případná včasná detekce onemocnění. V rámci preventivních opatření se doporučuje udržovat normální tělesnou hmotnost, dostatečný pohybový režim, dávat pozor na prochlazení, neužívat zbytečné léky (zvláště léky proti bolesti), dodržovat dostatečný příjem tekutin.
Screeningová vyšetření by se měla soustředit na nemocné s vysokým rizikem chronického onemocnění ledvin: pacienty s diabetem a hypertenzí, obézní, kuřáky, osoby ve věku nad 50 let, osoby s rodinnou anamnézou diabetu, hypertenze nebo chronického onemocnění ledvin, pacienty s anamnézou jakéhokoliv onemocnění ledvin.
Nejvýznamnější opatření, která u pacientů s chronickým onemocněním ledvin významně snižují riziko vývoje selhání ledvin a kardiovaskulárních komplikací jsou: snížení krevního tlaku na nižší cílové hodnoty než u pacientů bez onemocnění ledvin, snížení ztrát bílkoviny do moči, kontrola glykémie, krevních tuků, je zapotřebí přestat kouřit a v mnoha případech také snížit tělesnou váhu.
Při diagnóze selhání ledvin si nemocní mají možnost vybrat jednu z metod náhrady funkce ledvin. Od roku 1992 ve Vsetíně pracuje dialyzační středisko, které pečuje o pacienty se selháním funkce ledvin z celého bývalého okresu Vsetín a rovněž o několik pacientů z oblasti Valašských Klobouk. Klientům nabízí možnost hemodialyzační léčby i takzvané peritoneální (břišní) dialýzy. „Současně v indikovaných případech připravuje ve spolupráci s transplantačním centrem v Olomouci nemocné k transplantaci ledvin. V poslední době se rozšiřuje program transplantace od žijících dárců, kdy ledvinu nemocným věnuje některý z blízkých příbuzných,“ doplnil Lanžhotský.
Více o ledvinách a jejich náhradě na www.ledviny.cz.