Světový den mytí rukou

Kontaminované ruce zdravotníků jsou totiž podle světových průzkumů významným faktorem přenosu mikroorganismů a hrají velkou roli u většiny nozokomiálních (nemocničních) infekcí. Evropské přístupy k hygieně rukou vycházejí z nejnovějších zkušeností z praxe: minimalizují mytí rukou, které bývá nedostatečně účinné, a kladou důraz na co nejčastější dezinfekci pokožky rukou personálu alkoholovými dezinfekčními přípravky.

Jak postupujeme ve Vsetíně?

„Zaměstnanci ve Vsetínské nemocnici jsou průběžně seznamováni s novými trendy a školeni v problematice hygieny rukou. V rámci této edukace si mohli vyzkoušet správné techniky dezinfekce rukou za pomocí kontrastní látky a UV světla, lampy Dermalux,“ vysvětlila epidemiologická sestra Ĺubica Srbová.

Současně probíhá na Oddělení lékařské mikrobiologie školení pro všechny zaměstnance o předcházení nozokomiálním nákazám, které je zaměřeno na správné dodržování hygienických nařízení.

Vsetínská nemocnice se snaží tímto způsobem zajistit bezpečné prostředí nejen pro pacienty a personál, ale také pro jejich blízké a návštěvy.

Den za mytí rukou si připomenout děti i dospělí po celém světě

Jak si správně mýt ruce? Hlavní je použít mýdlo, samotná voda nestačí, nesmyje totiž choroboplodné bakterie. Jednoduchá rutina je levnou a efektivní prevencí před vážnými obtížemi jako je například žloutenka. Užití mýdla může podle OSN snížit výskyt průjmových onemocnění
o 40 %, zánětu plic o 30%. Lidem ve střední Evropě se může podobná kampaň zdát komická, faktem nicméně zůstává, že skoro polovina
populace stále nemá k dispozici adekvátní hygienické prostředky.