„V našem městě je skvělá škola ZŠ a MŠ Turkmenská, která poskytuje základní vzdělání dětem s autismem, u nichž není možná integrace. Chybí však navazující vzdělání. Děti ukončí ZŠ a tím pro ně vzdělávání končí. Mohou docházet do stacionáře nebo zůstávat doma. Na Vsetíně neexistuje žádná škola, kterou by absolventi speciální školy mohli navštěvovat a dále se vzdělávat,“ píše se v dopise, který za rodiče dětí s poruchou autistického spektra napsala Mgr. Helena Losová.
AUTIPARTA a speciální komunikační metoda
Centrum pro podporu rodin pečujících o blízké osoby s handicapem, které od letošního roku sídlí ve vsetínské poliklinice, nabízí ranou péči, osobní asistenci, odlehčovací služby, sociálně-aktivizační služby, půjčovnu speciálních pomůcek i dopravu osob s handicapem. Rodiče, kteří mají obavy, zda se u jeho dítěte neprojevují poruchy autistického spektra, mohou nezávazně navštívit pravidelné Integrační středy a poradit se o dalším postupu. „Již několik let se jednou měsíčně schází rodiče dětí s autismem. Vznikla AUTIPARTA, díky které se zlepšila informovanost rodin, sdílíme životní situace, problémy, ale také debatujeme, jaké dárky jsou vhodné pro naše děti, nebo kam zajít do restaurace,“ prozradila Helena Losová. Centrum takto spolupracuje asi s dvaceti rodinami, ročně přibývají tři až čtyři další rodiny, pečující o dítě s autismem. V Centru mají autisté zázemí s vlastním komunikačním programem, který byl inspirován americkým systémem. Komunikují pomocí obrázků – symbolů. „Pomáhají jim pochopit, co se kolem nich děje, mohou si vybrat, čím by se chtěli zabývat, učí se, rozvíjí své schopnosti,“ vysvětluje Helena Losová.
Nejzávažnější poruchy mentálního vývoje
Autismus se řadí mezi nejzávažnější poruchy mentálního vývoje. Lidé s autismem špatně vyhodnocují přijímané podněty a informace, z toho vyplývají výrazné potíže ve vývoji řeči, ve vztazích s lidmi a obtížné zvládání běžných sociálních dovedností. Autismus mohou provázet další fyzické nebo psychické poruchy. Někteří lidé s autismem jsou intelektově dobře vybavení, dokonce i velmi nadaní (dosahují vysokoškolského vzdělání), ale i přesto problémy, zejména v chápání sociálních situací u nich přetrvávají. Lidé s autismem a jejich rodiny potřebují od společnosti uznání, pomoc a pochopení, a ne odsouzení a vyloučení, které se jim často dostává.
Více informací:
- Prožijte den v modré. Více zde.
- Autíček Jeníček. Blog nejen o životě s autismem zde.
- Auxilium, webová prezentace zde.
Zpracovala: Ing. Lenka Plačková, tisková mluvčí, PR, Vsetínská nemocnice a.s.