„Prakticky platí, že každá dvanáctá žena je ohrožena tímto onemocněním. U mužů se jedná o jedno až dvě procenta z celkového počtu nemocných. Případ karcinomu prsu u muže jsme ale ve Vsetíně už také řešili,“ vysvětlil MUDr. Petr Rohlík. Kromě něj se v posledních pěti letech specializuje na operativní řešení karcinomu prsu ve Vsetíně také MUDr. Miroslav Adámek. Pacientům je k dispozici každou středu odpoledne poradna, která se nachází v prostorách chirurgické ambulance. Oba zmínění lékaři také pravidelně spolupracují s mammologickým centrem ve Vsetíně-Trávníkách.
„Nejdůležitější je, aby žena přišla včas. Pokud se podaří onemocnění diagnostikovat v ranném stádiu, má velkou šanci na vyléčení a návrat do běžného života,“ doplnil MUDr. Rohlík. Ve své přednášce, která zahájila konferenci, se zaměřil na nutnost správného vyšetření, zvolení optimálního řešení, ale také na důležitost mezioborové spolupráce chirurga s onkologem, psychologem, případně následně rehabilitačním pracovníkem.
Připomenul také stádia nádorového onemocnění a věkové složení pacientů. „Nejčastější výskyt je u žen kolem 45 a 69 let. Nejmladší pacientka, kterou jsme pro karcinom prsu operovali, měla dvacet čtyři let, nejstarší pětaosmdesát,“ objasnil MUDr. Rohlík. Zároveň vysvětlil zásady lokální a systémové léčby, moderní metody a přístupy i volbu operačního zákroku u nádoru do čtyř centimetrů.
Jeho přednášku vhodně doplnila ošetřovatelská kazuistika, kterou připravila diplomovaná sestra Jitka Vlčková z chirurgického oddělení. Práci prezentovala vrchní sestra Bc. Michaela Papežová. Posluchače podrobně informovala o průběhu hospitalizace a léčby u tří vybraných onkologických pacientů: dvaaosmdesátileté ženy (modifikovaná radikální mastektomie), muže ve věku 76 let (nádor zjištěn na základě deformace prsní bradavky) a sedmačtyřicetileté ženy, u které byl novotvar zaregistrován při preventivní gynekologické prohlídce a jejíž léčba je značně komplikovaná.
Léčba onkologického onemocnění přináší vždy pacientům velkou psychickou zátěž, u nádoru prsu jsou tyto problémy snad nejpalčivější. „Po operativním odstranění prsu pacientkám nabízíme pomoc psychologa, ale můžeme jim také zprostředkovat návštěvu paní Boženy Raškové ze vsetínského klubu Onko duha, která sama touto léčbou prošla. Ta ženám vysvětlí, co je v nejbližším období čeká, kde mohou hledat pomoc, informuje je o možnostech i vlastních zkušenostech. Především ale ženy povzbudí a dá jim na vědomí, že s problémem nejsou samy,“ uvedla vrchní sestra chirurgického oddělení Michaela Papežová.
Účastnice konference se zajímaly také o další aspekty náročné léčby: úspěšnost jednotlivých metod, možnosti následné plastické operace, typy prsních implantátů, léčbu lymfedému. Diskusi vedl primář chirurgického oddělení MUDr. Jaroslav Sankot, který v závěru shrnul nejdůležitější body přednášek.
Přítomné ženy si následně se zájmem prohlédly i malou výstavku vložek do podprsenek, které v první fázi po operaci pomáhají opticky korigovat vzniklou disproporci. „Možnosti plastické rekonstrukční operace využívá stále jen malá část pacientek. Jedná se zhruba o deset procent,“ doplnil MUDr. Rohlík. Ve Vsetíně se tyto specializované plastické operace neprovádějí, pacientky jsou k zákrokům posílány na kliniky do Ostravy či Brna.
Všichni přednášející opakovaně zdůrazňovali, že v případě karcinomu prsu je pro průběh a úspěšnost léčby jednoznačně rozhodující včasnost záchytu, která umožní co možná nejšetrnější chirurgický zásah. V závěru konference přítomní vyslechli přednášku Mgr. Petry Bártové z firmy sanofi aventis, která informovala o novodobých trendech v léčbě hepariny, spektru použití jednotlivých přípravků i výsledcích, které podle studií přineslo praktické využívání heparinů v jednotlivých zdravotnických oborech.
Zpráva včetně fotografií, čtěte zde.