Účastníky semináře nejvíce zaujaly informace o transplantaci ledvin

Akce se zúčastnily tři desítky zdravotníků, které zaujala bohatá fotodokumentace a především pak zajímavě prezentované, obsažné informace o možnostech transplantace ledvin a náročné přípravě pacienta k tomuto výkonu. Účastníci se zájmem vyslechli praktické zkušenosti zástupců dialyzačního střediska, které pracuje v rámci Interního oddělení Vsetínské nemocnice a.s. a poskytuje léčbu nemocným s akutním i chronickým selháním ledvin a také některými závažnými otravami. Středisko disponuje devíti lůžky a pečuje o klienty ze Vsetínska, ale také Valašskomeziříčska a Rožnovska.

Pacienti jsou léčeni v nemocnici pomocí hemodialýzy, část nemocných si pak v domácím prostředí provádí takzvanou peritoneální dialýzu. K řádnému provádění adekvátní hemodialyzační léčby je nezbytné vytvoření cévního přístupu, ze kterého je krev odváděna do mimotělního oběhu a po očištění ve filtru vrácena zpět. Tento cévní přístup spočívá ve vytvoření spojky na horní končetině mezi tepnou a žílou (AV shunt) nebo ve vytvoření spojky za použití umělé cévy. Tento výkon se provádí na chirurgickém pracovišti. Ve výjimečných případech lze jako trvalý cévní přístup použít umělohmotný tunelizovaný katetr zavedený trvale do centrálního žilního systému. „V první části přednášky jsme se zaměřili právě na způsoby zajištění cévního přístupu, především na to, jaké podmínky musí být splněny, aby byla kanylace úspěšná. Dále na možné komplikace a způsob, jak jim předcházet,“ vysvětlil Lanžhotský.

Druhá část semináře byla orientována především na problematiku transplantace ledvin. „Ve Vsetíně připravujeme pacienty k transplantaci, provádíme některá vyšetření, následně jsou odesláni do transplantačního centra, v našem případě do Olomouce, v případě kombinovaných transplantací ledvin a pankreatu pak do Prahy,“ doplnil Lanžhotský.

Transplantace ledviny je možná jak od žijícího, tak mrtvého dárce. Žijícím dárcem ledviny může být každá osoba starší 18 let, která chce nezištně poskytnout tento orgán svému příbuznému či jinak blízké osobě. V současné doběje hlavním limitem celé transplantační medicíny nedostatek orgánů k transplantacím. Proto řada příjemců na „svůj” orgán čeká velice dlouho nebo se jej vůbec nedočká. Nedostatek orgánů je tedy jedním z důvodů. Dalším důvodem je, že výsledky transplantací ledvin od žijících dárců jsou významně lepší. Každého, kdo se rozhodne darovat ledvinu, čeká celá řada nejrůznějších vyšetření, při kterých se zkoumá jeho zdravotní i psychický stav. Podle dostupných informací se v České republice uskuteční ročně 20 až 50 transplantací ledvin od žijících dárců ročně, což představuje pouze 3 až 8 % z celkového počtu transplantací tohoto orgánu.

 

Další informace k dané problematice:

Světový den ledvin 12.3.2009
Mezinárodní federace nadací pro nemoci ledvin (International Federation of Kidney Foundations) a Mezinárodní nefrologická společnost (International Society of Nephrology) vyhlásily letos již počtvrté druhý čtvrtek v měsíci březnu (tentokrát 12.3.2009) Světovým dnem ledvin s cílem zvýšit informovanost zdravotníků a zejména laické veřejnosti o nemocech ledvin, možnostech jejich časného záchytu, prevence a léčby. V letošním roce je hlavní pozornost zaměřena na kontrolu krevního tlaku a vztah hypertenze a chronického onemocnění ledvin.
Více zde.

Školící akce ve Vsetínské nemocnici a.s. v roce 2009:

Více zde