Rehabilitační oddělení Vsetínské nemocnice je moderně vybavené pracoviště, které zájemci najdou v prvním patře polikliniky. Na vyšetření se mohou objednat i telefonicky, kontakty najdou na stránkách oddělení.
Pomůže od bolesti zad
„V běžné praxi má asi jen patnáct procent pacientů s bolestmi zad určenu přesnou diagnózu. Technikou McKenzie lze určení příčiny výrazně zpřesnit a zavést optimální terapii, která umožňuje aktivní zapojení pacienta do léčby,“ vysvětlila primářka rehabilitačního oddělení MUDr. Danuše Trnovcová.
Opakování cviku v pravidelných intervalech
Na základě podrobného vyšetření v ordinaci jsou pacientovi doporučeny cviky, které doma provádí v pravidelných intervalech. „Většinou každé dvě až tři hodiny provede stanovený počet opakování jednoduchého pohybu, například v pravidelných cyklech realizuje desetkrát záklon při problémech s krční páteří. V ambulanci je rovněž instruován o správném zatěžování páteře s důrazem na správný sed. Někdy doporučíme i jen setrvávání v určité vybrané poloze,“ přiblížila primářka.
MUDr. Danuše Trnovcová při rozhovoru s TV Beskyd.
Metoda McKenzie u akutních i chronických obtíží
Ke cvičení není nutné žádné zvláštní vybavení, někdy se používá fixační pás nebo dopomoc rodinného příslušníka. Jako prevence potíží pak bývá velmi často doporučována při sezení takzvaná bederní role, umožňující setrvání páteře v neutrální poloze. „Je vhodná u těch pacientů, kde předpokládáme mechanickou příčinu obtíží – bolest se mění v závislosti na pohybových aktivitách nebo polohách v čase. Metodu McKenzie lze využít u akutních i chronických obtíží, většinou se jedná o potíže s meziobratlovými ploténkami. Nelze cvičit u zánětlivého postižení, infekcí, onkologických postižení a při závažném nálezu na páteři,“ specifikovala MUDr. Trnovcová. Výhodou pro pacienta je, že se stává nezávislý na terapeutovi a při eventuálním návratu potíží si dokáže pomoci sám.
Terapii mohou provádět jen vyškolení odborníci
Terapii mohou provádět fyzioterapeuti nebo lékaři vyškolení v dané metodě, kurzy probíhají pod vedením zahraničních lektorů. Autorem metody je Robin A. McKenzie, který již přes třicet let rozvíjí ucelený rehabilitační systém konzervativní léčby, který zahrnuje vyšetření a terapii bolestivých syndromů páteře. Robin A. McKenzie patří mezi členy mezinárodní společnosti pro výzkum bederní páteře a je čestný člen společnosti na Novém Zélandě, USA a ve Velké Británii. Obdržel nejvyšší ocenění od britské královny za služby, které vykonal pro fyzioterapii.
Nové metody a přístroje rehabilitačního oddělení
Kineziotaping i elektroterapeutický přístroj Rebox-Physio
Připravila:
Ing. Lenka Plačková
tisková mluvčí, PR
Vsetínská nemocnice a.s.