Vyzkoušeli si užití automatizovaného defibrilátoru s hlasovou nápovědou

Vyzkoušet si masáž srdce na modelu, dozvědět se více o použití automatizovaného defibrilátoru, ověřit si, že správně postupujeme při hygieně rukou, nechat si poradit s vybavením cestovní lékárničky, ale také si prohlédnout další část modernizovaných prostor polikliniky. Takový byl program preventivní akce ZACHRAŇ ŽIVOT, kterou připravila Vsetínská nemocnice na úterý 21. července 2020. Za dodržení všech stávajících hygienických nařízení ji využilo na sedm desítek zájemců.

Nejčastěji se zajímali právě o použití automatizovaného defibrilátoru AED HeartStart FRx, který nově pořídila Vsetínská nemocnice. Aktuálně je k dispozici v Lékárně DUO v poliklinice, do budoucna se plánuje jeho umístění v modernizovaných centrálních prostorách.

„Při resuscitaci je vždy základem masáž srdce, využití defibrilátoru je ale výhodou, zvyšuje úspěšnost, kvalitu resuscitace,“ uvedla vrchní sestra ARO Vsetínské nemocnice Zdeňka Gajdošová. Dnes jsou defibrilátory na sportovištích, v některých nákupních centrech, lidé by se jejich využití v krizových situacích neměli obávat.

„Tento konkrétní defibrilátor má hlasovou nápovědu v českém jazyce. Zachránce provede krok po kroku resuscitací, vyhodnotí zdravotní stav pacienta a v případě potřeby navrhne a nastaví výboj. Obsahuje i dětský klíč, který upravuje použití přístroje pro dětské pacienty do hmotnosti 25 kilogramů, bez nutnosti výměny multifunkčních elektrod,“ dodala Gajdošová.

Příchozí hojně využívali i možnosti kontroly správné hygieny rukou, s použitím UV lampy. V Lékárně DUO se dotazovali, jak se aktuálně vybavit na cesty. „Zapomínat bychom neměli především na pravidelně užívané léky, ale v cestovní lékárničce by neměly chybět ani léky proti průjmům a zažívacím obtížím, proti cestovní nevolnosti, přípravky na ochranu pokožky před sluncem, léky na bolest a horečku, ale i rýmu, kašel a bolesti v krku. Nezapomeňte přibalit repelent a léky na ošetření hmyzího bodnutí, náplasti na drobné úrazy a v dnešní době samozřejmě dezinfekci, roušky a případně i jednorázové rukavice,“ doporučují lékárníci.

Akce vznikla ve spolupráci s Českým červeným křížem Vsetín a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR.