- pacient,
- zákonný zástupce pacienta,
- osoba blízká (v případě, že pacient tak nemůže učinit s ohledem na svůj zdravotní stav nebo pokud zemřel),
- osoba zmocněná pacientem.
- navrhnout stěžovateli ústní projednání stížnosti (pokud je to s ohledem na charakter stížnosti vhodné),
- vyřídit stížnost do 30 dnů ode dne jejího obdržení (tuto lhůtu může odůvodněně prodloužit o dalších 30 dnů). Jde-li o stížnost, k jejímuž vyřízení je nepříslušný, je povinen do 5 dnů ode dne jejího obdržení prokazatelně postoupit věcně příslušnému subjektu. O prodloužení lhůty a postoupení stížnosti je povinen informovat stěžovatele.
- vést evidenci o podání stížností a o způsobu jejich vyřízení,
- umožnit stěžovateli nahlížet do konkrétního stížnostního spisu a pořizovat z něj kopie.
Pokud osoba, která podala poskytovateli stížnost, s jejím vyřízením nesouhlasí, může podat stížnost příslušnému správnímu orgánu, který tomuto poskytovateli udělil oprávnění k poskytování zdravotních služeb (u Vsetínské nemocnice a.s. je to Krajský úřad Zlínského kraje – http://www.kr-zlinsky.cz/krajsky-urad-cl-19.html). Zároveň uvede důvody nesouhlasu s vyřízením stížnosti poskytovatelem.
Poskytovatel lůžkové nebo jednodenní péče je dále povinen vypracovat postup pro vyřizování stížností a uveřejnit na veřejně přístupném místě a na webových stránkách.
Vsetínská nemocnice a.s. připravila Metodiku řešení písemných podnětů a stížností. Vzhledem k tomu, že nová zákonná úprava vyžaduje součinnost se stěžovatelem, může nemocnice řešit jen stížnosti, kdy bude jednoznačně zřejmá totožnost stěžovatele. V případě, že podnět k prošetření bude do nemocnice doručen e-mailovou poštou, bude poskytnuta odpověď pouze tehdy, pokud v textu e-mailu bude uvedeno jméno a adresa jeho odesílatele.