Zdravotníci diskutovali o možnostech léčby nemocí ledvin




Chronické onemocnění ledvin a možnosti léčby jsou stále více aktuálním tématem mezi zdravotníky i veřejností. Léčba bývá zpravidla náročná, může náhle změnit a ovlivnit celou řadu stránek pacientova života. Projevy jsou přitom většinou nenápadné. Je poměrně časté, že lidé nepociťují žádné potíže, až do doby, kdy ledviny začnou selhávat. Příčinou selhání ledvin může být cukrovka, vysoký krevní tlak, ale i některá dědičná onemocnění. Významnou roli proto sehrávají preventivní prohlídky, které umožňují včasnou diagnostiku.

Hemodialyzační středisko (HDS) Vsetínské nemocnice a.s. se letos aktivně připojilo ke Světovému dni ledvin (World Kidney Day). O průběhu a výsledcích akce byli informováni účastníci konference v samém úvodu. „Světový den ledvin se koná vždy druhý čtvrtek v měsíci březnu. Jeho cílem je zvýšit informovanost zdravotníků a zejména laické veřejnosti o nemocech ledvin a možnostech jejich včasného záchytu,“ připomenula Barbora Lišková z HDS Vsetín. Zájemcům byla změřena hodnota krevního tlaku, analyzována moč, krev (glykémie, kreatinin), proveden výpočet glomerulární filtrace, která vypovídá o funkci ledvin.

„Vyšetřeno bylo celkem 38 lidí, většinou z okresu Vsetín, ale díky mediální kampani také ze sousedních okresů. Celkem dvanácti z příchozích bylo podle výsledků doporučeno další podrobnější vyšetření v nefrologické ambulanci,“ doplnila Lišková. U dvou klientů byla diagnostikována hematurie (krev v moči), u 17 proteinurie (zvýšené množství proteinů v moči, u šesti nediabetiků hyperglykémie, u šesti dalších hypertenze (vysoký krevní tlak). U jednoho klienta byla zjištěna snížená glomerulární filtrace (filtrační schopnost ledvin).

V letošním roce byla hlavní pozornost zaměřena na vztah mezi cukrovkou a chronickým onemocněním ledvin. „Bohužel méně než polovina z pacientů, u kterých je diagnostikována cukrovka prochází jednoduchým screeningovým testem, kterým je možné objevit ledvinové onemocnění. Bývá tak odhaleno příliš pozdě, když už je pacient téměř v konečném stadiu selhání ledvin, kdy potřebuje buď dialýzu nebo transplantaci,“ uvedla ve své přednášce Lišková.

Peritoneální dialýza

V dalších prezentacích se přednášející věnovali přípravě pacienta k hemodialýze a peritoneální dialýze (Irena Šimčíková), vedoucí lékař HDS Vsetín MUDr. Mojmír Lanžhotský hovořil o hemoeliminačních metodách. Zajímavou přednášku, která shrnovala teoretické i praktické zkušenosti měla MUDr. Petra Čechová. „Přítomné zaujala rovněž prezentace Ivy Kabeláčové o ošetřovatelské péči na hemodialýze. K dispozici měla bohatou fotodokumentaci, takže přítomní viděli přípravu dialyzačního monitoru, napojení pacienta, péči o dvoucestné katetry a další praktické dovednosti,“ doplnila staniční sestra HDS Radomíra Obrová. Řadu důležitých informací se hosté dozvěděli také ze závěrečné přednášky MUDr. Lanžhotského, který informoval o transplantacích ledvin a seznámil s kazuistikami pacientů s chronickým renálním selháním.

Záštitu nad konferencí převzala firma Baxter, její zástupkyně Bc. Věra Hubáčková hovořila o peritoneální („břišní“) dialýze, kterou je možno realizovat i mimo nemocniční prostředí. Provádí se buď manuálně nebo s pomocí přístroje. Pacientům nabízí vyšší kvalitu života, nejsou vázáni na hemodialyzační středisko, mohou cestovat. Zapotřebí je menší operační zákrok, při kterém se do dutiny břišní zavádí katétr. Asi patnácticentimetrová část vychází ven z dutiny břišní a zůstává skryta pod oblečením. Na tento vnější konec se pak napojují vaky s dialyzačním roztokem. Při ruční dialýze si pacient provádí výměny zhruba 4xdenně, každá zabere dvacet až třicet minut. Při automatizované peritoneální dialýze je zapotřebí dialyzační přístroj – cycler, výměna se provádí v době pacientova spánku.

Na Vsetínsku již mnozí pacienti úspěšně využívají možnosti peritoenální dialýzy, stále jsou mnozí klienti zcela odkázáni na pravidelné dialýzy na HDS Vsetínské nemocnice a.s. „Hemodialyzační středisko bylo otevřeno v závěru roku 1991. První pacient byl od nás odeslán k transplantaci 30. října 1992. Za dobu existence střediska jsme připravili k transplantaci ledvin 101 lidí,“ vysvětlil MUDr. Mojmír Lanžhotský.

Dialýza je filtrační proces, při kterém se filtruje krev za pomoci přístroje, mimo tělo pacienta. Nutné je vytvořit trvalý cévní přístup, spojku mezi tepnou a žílou. Přivádí krev z těla pacienta do přístroje v dostatečném množství. Krev se očišťuje v  dialyzátoru a pak se vrací zpět do těla. Hemodialýza se provádí většinou třikrát týdně, jednotlivá léčba trvá 4 až 5 hodin. K očištění krve se používá přístroj tzv. umělá ledvina (dialyzační monitor).
V pauzách mezi hemodialýzami je zapotřebí dodržovat určitá dietní omezení a přísun tekutin, aby nedošlo k nárůstu hladiny odpadních látek a množství vody ve vašem těle.

Sponzorem akce byla firma:

 

Více o firmě na webových stránkách: http://baxter.cz/
Informace o léčbě chronického selhání ledvin zde.

Fotogalerie:

 

 
 

 

    • Pozvánku na akci, včetně seznamu přednášek najdete zde.
    • Hemodialyzační středisko (HDS) pracuje v rámci interního oddělení Vsetínské nemocnice a.s. Více informací o oddělení zde.
    •      Vedoucím lékařem HDS je MUDr. Mojmír Lanžhotský.
           Staniční sestrou HDS Radomíra Obrová.
           Primářem interního oddělení MUDr. Vlastimil Koziel.
           Vrchní sestrou interního oddělení Bc. Františka Malíková.
           Vedoucím interního oboru Mgr. Pavel Šupka, DiS.

 

Text a foto:
Ing. Lenka Plačková
tisková mluvčí, PR
Vsetínská nemocnice a.s.