Všechny porodnice v kraji zůstanou, v nemocnicích však ubude lůžek
30. října 2012 9:55
Všeobecná zdravotní pojišťovna oznámila, jaké novinky čekají nemocnice v regionu. Akutních lůžek v nemocnicích bude méně jen v řádu desítek míst, přesná čísla zatím nejsou jasná. Ředitelé nemocnic se zlobí, že stále neznají konečnou podobu smluv pojišťovnou na příštích pět let.
Jak budou vypadat služby pro pacienty ve Zlínském kraji? Na tuto otázku odpověděla Všeobecná zdravotní pojišťovna. Zveřejnila totiž seznam smluv, které hodlá s nemocnicemi uzavřít. Ačkoliv chce snižovat počet akutních lůžek, zásadní změny se nemocnicím ve Zlínském kraji vyhnuly. Alespoň prozatím.
Krajské nemocnice ve Zlíně, Vsetíně, Kroměříži a Uherském Hradišti dostaly od pojišťovny dlouhodobou smlouvu na pět let. Ovšem s "částečnou změnou struktury".
"To znamená, že se nemocnice a pojišťovna shodly na tom, že sníží počet akutních lůžek," vysvětlil lékař a budoucí krajský radní pro zdravotnictví Lubomír Nečas.
Dlouhodobá smlouva pro nemocnice zřizované krajem je však podle něj dobrá zpráva. "Je pozitivní, že to pojišťovna takto vyhodnotila. O to šlo hlavně," poznamenal.
Spokojen je i ředitel Baťovy nemocnice ve Zlíně Bohuslav Škubal. "Pro nás to znamená, že bude struktura péče zachována, což je dobrá zpráva i pro naše pacienty," uvedl Škubal.
Úprava počtu lůžek však zřejmě nebude tak bezbolestná, jak se snaží všichni tvářit. Někde můžou z oddělení ubýt i desítky postelí.
"Kapacita lůžkového fondu v krajských nemocnicích je tak akorát. Redukce bude zřejmě v řádu desítek lůžek," odhadl Nečas. Přesná čísla zatím nemá k dispozici. "Odborná oddělení ale zůstanou, rušit se určitě nebudou," zdůraznil.
Ředitele nemocnic ještě smouvy s VZP nemají
Vedení většiny nemocnic navíc s VZP smlouvy na příští léta ještě nepodepisovala. "Domnívám se, že je od VZP neseriózní chování, že něco pustí do novin, když o tom druhá strana ještě neví," zlobí se ředitel nemocnice v Uherském Hradišti Antonín Karásek.
"Jednali jsme s nimi minulé pondělí a slíbili, že do konce tohoto týdne nám pošlou návrh smlouvy," upřesnil Karásek.
Podobně na tom jsou i Vsetínská a Kroměřížská nemocnice. Žádné oficiální informace o uzavírání smluv a jejich typech nemají ani v jednom z těchto špitálů. Důležitou zprávou je fakt, že se mají rušit pouze porodnice, které mají méně než 400 porodů za rok.
"Více než čtyři sta porodů ročně mají všechny porodnice ve Zlínském kraji a znamená to, že nejsou v ohrožení. To je dobrá zpráva," upozornil Nečas.
Už dříve se totiž objevily debaty, jak by vypadala péče o matky a novorozeňata, pokud by v kraji zůstaly místo pěti porodnic pouze tři: ve Zlíně, Uherském Hradišti a Valašském Meziříčí.
"Když zaniknou dvě porodnice, jiné je musejí zastoupit a koncentrovat takový počet porodů do jiných zařízení bude složité," podotkl před časem primář novorozeneckého oddělení zlínské nemocnice Zdeněk Adamík, který je členem České gynekologické a porodnické společnosti.