Den ledvin poprvé na novém pracovišti

Preventivní akce u příležitosti Světového dne ledvin se opět vrací, poprvé se ale uskuteční v nových prostorách moderního pracoviště v pavilonu K. Bezplatné vyšetření ledvin, o které je tradičně velký zájem veřejnosti, je naplánováno na čtvrtek 14. března 2024.

Součástí vyšetření bude měření krevního tlaku, pohovor s lékařem, ale také odběr krve (od 7.00 do 11.00 hodin v nefrologické ambulanci v pavilonu K). Zdravotníci zájemce vyzývají, aby se dostavili nalačno a přinesli s sebou vzorek středního proudu ranní moči. „Každý pacient obdrží po zpracování nález s výsledky a doporučení, jaká vyšetření by měl v případě potřeby vyhledat. Nález bude zaslán poštou na adresu trvalého bydliště,  v případě závažných laboratorních nálezů budeme pacienty ihned telefonicky kontaktovat,“ vysvětlila primářka oddělení nefrologie a dialýzy MUDr. Petra Čechová.

V rámci prevence zájemce zjistí, zda netrpí poruchou ledvin. Ohroženi jsou především lidé s vysokým tlakem, cukrovkou, nadváhou. Třicet až čtyřicet procent pacientů s diabetem se během života potýká i s onemocněním ledvin. Při selhání ledvin jsou pacienti odkázáni na dialýzu, případně čekají na transplantaci. Na vsetínské pracoviště dochází na dialýzu pravidelně šest desítek pacientů, využívána je i domácí dialýza. Dostupná je i rekreační dialýza, kterou mohou využít pacienti při návštěvě Valašska.

Oddělení nefrologie a dialýzy Vsetínské nemocnice sídlí v modernizovaném pavilonu K, který byl slavnostně předán veřejnosti 25. července 2023. Nové dialyzační středisko má kapacitu 15 lůžek, kromě moderního dialyzačního sálu zahrnuje prostorné šatny pro pacienty, ambulance, pracovny, zázemí pro personál. „Naši pacienti využívají nové, příjemné prostory, které jsou větší, pohodlně zařízené, plně klimatizované a samozřejmě bezbariérové. Dialyzační středisko nabízí provoz s moderní dialyzační technikou, nově je zde automatizovaný systém míchání a distribuce dialyzačních koncentrátů. K dispozici máme dva izolační boxy,“ připomenula primářka MUDr. Petra Čechová.