Kopírování dokumentace

Pokud si žadatel přeje nahlédnout do zdravotnické dokumentace, pořídit kopii, výpis či opis zdravotnické dokumentace, vyplní:

Žádost o nahlížení, pořízení výpisů, kopií zdravotnické dokumentace
(ke stažení ZDE)


Důležité informace: 

  • Při podání žádosti žadatel předloží platný doklad k ověření totožnosti a prokáže svůj vztah k pacientovi.
  • Žádost se podává na příslušné ambulanci nebo oddělení, nebo přímo u náměstka pro ošetřovatelskou péči (kontakt viz níže).
  • Pořízené výpisy, opisy nebo kopie ze zdravotnické dokumentace nemocnice vydá žadateli v zákonné lhůtě do 30 dnů od obdržení žádosti, a to po předchozím zaplacení poplatku ve výši dle aktuálního Ceníku VSN. Poplatek se hradí v hotovosti v pokladně nemocnice (u žádostí vyřizovaných poštou na základě poštovní dobírky).
  • Nahlédnutí do zdravotnické dokumentace v přítomnosti zdravotnického pracovníka či pořizování výpisů, opisů nebo kopií ze zdravotnické dokumentace není z provozních důvodů možné vždy provést ihned. S ohledem na pracovní povinnosti zdravotnického personálu si žadatel při podání žádosti sjedná termín nahlédnutí do zdravotnické dokumentace, které proběhne za přítomnosti pověřeného pracovníka nemocnice.

Nahlížet, žádat kopie či výpisy může:
(v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách v platném znění)

  • Pacient, jeho zákonný zástupce nebo osoba blízká: Pokud žádost podává pacient nebo jeho zákonný zástupce osobně, předloží průkaz totožnosti – občanský průkaz (u cizinců cestovní pas nebo jiný doklad totožnosti), vyplní formulář žádosti a předá ji zdravotnickému pracovníkovi. Pokud žádost podává opatrovník, předloží navíc originál či úředně ověřenou kopii pravomocného rozhodnutí soudu o ustanovení žadatele opatrovníkem pacienta. Pokud pacient nebo zákonný zástupce žádost podává poštou – vyplněný formulář žádosti doplní buď fotokopií průkazu totožnosti, nebo žádost opatří úředně ověřeným podpisem. Pokud žádost podává opatrovník, je nutné kromě uvedeného ještě zaslat kopii pravomocného rozhodnutí soudu o ustanovení žadatele opatrovníkem pacienta.
  • Osoba určená pacientem – žadatelem je pak osoba, kterou pacient ve zdravotnické dokumentaci výslovně určil k nahlížení do zdravotnické dokumentace, k pořizování výpisů nebo kopií. Pokud žádost podává osoba určená pacientem osobně – předloží průkaz totožnosti (občanský průkaz, u cizinců cestovní pas nebo jiný doklad totožnosti), vyplní formulář žádosti, a předá ji zdravotnickému pracovníkovi. Pokud osoba určená pacientem žádost podává poštou – vyplněný formulář žádosti je třeba doplnit buď fotokopii průkazu totožnosti, nebo žádost opatřit úředně ověřeným podpisem žadatele.
  • Nahlížení do zdravotnické dokumentace zemřelého pacienta – podat žádost může pouze osoba blízká zemřelému pacientovi, příbuzný zemřelého (manžel, potomci, sourozenci, rodiče, registrovaný partner), který spolu se žádostí předloží úřední doklad o vztahu k pacientovi (rodný list, oddací list, registrace). Podává-li žadatel žádost poštou, doplní žádost buď fotokopií svého průkazu totožnosti, nebo žádost opatří ověřeným podpisem a dále doloží fotokopii dokladu o vztahu k pacientovi (u jiných blízkých osob ještě žadatel doloží čestné prohlášení žadatele: Čestné prohlášení osoby blízké).

Využití Portálu pacienta: 

Přístup ke zdravotnické dokumentaci můžete získat také prostřednictvím Portálu pacienta. Aktuálně se jedná o ambulantní nálezy a propouštěcí zprávy z hospitalizace. Podmínkou dostupnosti dokumentů je ověření identity uživatele v úrovni značná či vysoká, ve smyslu evropského nařízení eIDAS. Pozn.: úroveň důvěry v prokazovanou identitu je dána použitým prostředkem. Podrobnosti k eIDAS na webových stránkách https://info.identitaobcana.cz/idp/.

Uživatelskou příručku k Portálu pacienta najdete: https://obcan.portal.gov.cz/uzivatelska-prirucka.


Žádosti o nahlížení, pořízení výpisů, kopií zdravotnické dokumentace a případné dotazy vyřizuje:

  • Mgr. Pavel Šupka, DiS.

  • náměstek pro ošetřovatelskou péči
  • tel.: +420 571 818 110