Janského plakety ve Vsetíně předávala ministryně Marksová

Na slavnostní předání bylo v úterý 3. listopadu 2015 do malého sálu Domu kultury Vsetín pozváno celkem jednapadesát dobrovolných dárců krve, kteří v minulém období splnili podmínky pro udělení stříbrných (32 dárců) či zlatých (15 dárců) Janského plaket a zlatých křížů III. třídy (4 dárci).

Také se dostala do situace, kdy krev potřebovala

„V České republice morální oceňování dobrovolných dárců krve provádí Český červený kříž od roku 1960, a to několika stupni podle počtu odběrů. Za první odběr je udělen odznak – Krůpěj krve. Za deset odběrů bronzová plaketa profesora Janského, za dvacet odběrů stříbrná, za čtyřicet odběrů zlatá plaketa. Dále jsou udělovány zlaté kříže III. stupně za osmdesát odběrů, II. stupně za sto dvacet odběrů a I. stupně za sto šedesát odběrů. Plaketu Dar krve, dar života uděluje Český červený kříž za dvě stě padesát odběrů. Za jeden odběr se považuje odběr plné krve, plazmy nebo krevních destiček,“ uvedla Jana Sklářová z Oblastního spolku Českého červeného kříže Vsetín. Také ona sama se dostala do situace, kdy krev potřebovala. „Velmi si vážím dárců krve, ale také lékařů a sester, kteří nám pacientům, pomáhají překonávat naše bolesti, a to svým přístupem, úsměvem a vlídným slovem,“ dodala.

Ministryně: Dárcovství by si zasloužilo větší propagaci

„Dárcovství krve zachraňuje životy a zasloužilo by si větší propagaci. Chtěla bych vám všem poděkovat, protože darujete krev z nadšení a dobré vůle, a my všichni víme, že to neděláte pro peníze. Děkuji a držím palce do dalšího snažení a budu moc ráda, pokud vás bude přibývat,“ poděkovala dárcům ministryně práce a sociálních věcí Mgr. Michaela Marksová, která na slavnost zavítala v rámci své návštěvy Valašska.

„Vždy jsem ráda, pokud mohu zavítat mezi dárce krve. Všichni víme, jak je naše dnešní doba uspěchaná, hektická. Všichni víme, jaké jsou priority, za čím se většina lidí nejvíce honí. Přesto mě vždy potěší, že se v naší společnosti zůstávají ostrůvky lidskosti, a toto společenství je jedním z nich,“ řekla k dárcům krajská radní Mgr. Taťána Valentová Nersesjan, která již tradičně přebírá záštitu nad slavnostním předáváním Janského plaket.

„Mladí lidé dnes nechtějí mít děti, protože si chtějí užít života plnými doušky, jít za lákadly, kariérou. Všichni se takto někam ženou, starají se jen o sebe. Je krásné se potkat s lidmi, kteří jdou proti tomuto proudu, kteří krev darují pravidelně. Možná, že i vás samotné to obohacuje, určitě je to dobrý pocit, se kterým se dobře žije. Musím se ale přiznat, že osmdesát odběrů, za které se uděluje Zlatý kříž, to je pro mě naprosto nepředstavitelné, i když nějaké odběry jsem také absolvoval,“ komentoval a poděkoval dárcům starosta Vsetína Jiří Čunek.

„Jak jsem již říkala na tomto místě vloni, skláním se před vámi s obrovskou úctou a pokorou. Po dva roky, co mám čest řídit nemocnici, hledáme lidi ochotné pomoci. Vy dáváte krev, někteří lidé pomáhají tím, co umí, někteří finančně, a naší nemocnici to nesmírně pomáhá. Ke slovům díků jsme dnes připojili i drobnou pozornost v barvě krve, ale moc ráda bych poděkovala i zaměstnancům naší transfuzní stanice, kteří jsou nositeli toho, že tady dárcovství v takové míře funguje, že vy se na transfuzní stanici vracíte jako mezi své. Děkuji mockrát, blahopřeji všem,“ uvedla předsedkyně představenstva Vsetínské nemocnice a.s. Ing. Věra Prousková, MBA.

Pro dobrý pocit i kontrolu nad svým zdravotním stavem

Jedním z dárců, kteří 3. listopadu 2015 převzali zlatý kříž III. třídy, byl osmačtyřicetiletý slévárenský dělník Radek Vilímek ze Vsetína (na spodní fotografii jej najdete uprostřed). Krev začal darovat v roce 1987. „Tehdy jsem byl na vojně a za tři odběry byl opušťáček,“ vysvětluje s úsměvem a dodává: „Jak jsem se vrátil domů, pokračoval jsem v dárcovství. Krev chodím darovat pravidelně jednou za tři měsíce. Pro dobrý pocit, ale také jako prevenci. Absolvuji vždy potřebná vyšetření a mám tak svůj zdravotní stav pod kontrolou.“

Ve Vsetíně se odebírá takzvaná plná krev od dobrovolných dárců, kteří ji darují bez úplaty. Vsetínské pracoviště je odběrovým střediskem, krev se odtud převáží k dalšímu zpracování do Fakultní nemocnice Olomouc. Část krevních produktů se pak vrací zpátky do nemocnice a slouží k léčbě zdejších pacientů. Krevní transfuze se používají například u pacientů v souvislosti s krvácením do zažívacího traktu, při ortopedických operacích, při komplikovaných porodech, při akutních chirurgických zákrocích, při dalších výkonech a léčbě. Vsetínská nemocnice se snaží získávat především mladé dárce, protože mnozí lidé z registru již krev darovat nemohou, ať již kvůli věku či zdravotním obtížím. Velkým pomocníkem při získávání nových dárců jsou nám střední školy z regionu, se kterými pořádáme pravidelné akce.

Pokud chcete darovat krev, můžete tak učinit každou středu po předchozím objednání na tel. č. 571 490 605. Ve středu 11. listopadu 2015 můžete ve Vsetíně darovat krev s radiem Kiss Publikum v rámci kampaně Půl litru naděje. Opět prosíme o předchozí objednání na tel. 571 490 605.

Další informace: Ing. Lenka Plačková, tisková mluvčí, PR, Vsetínská nemocnice a.s., tel: 571 490 106, mobil: 737 251 967, plackova@nemocnice-vs.cz.