Nejdříve se rozkřičela Alžbětka, první Vsetíňan je Matias

Alžbětku, Matiase a jejich maminky přišly pozdravit a přivítat ředitelka Vsetínské nemocnice Ing. Věra Prousková a místostarostka Vsetína Mgr. Simona Hlaváčová. Předaly plyšové hračky, květiny, rodinkám popřály hodně zdraví a radosti.

Alžběta Zajíčková si přinesla na svět celý zástup jedniček, narodila se 1. 1. 2019 v 11.51 jako první dítě nového roku ve Vsetínské porodnici.  Maminka Eva Zajíčková přijela do porodnice kolem deváté hodiny. „Porod proběhl oproti tomu prvnímu o poznání rychleji. Chtěla bych zdravotníkům poděkovat, starali se o nás velmi hezky,“ uvedla maminka Eva, které byl na porodním sále oporou manžel Roman. Rodina bydlí v Bystřičce a na malou sestřičku se už doma těší dvouapůlletá Josefínka.

Na prvního občánka Vsetína si v porodnici počkali skoro až do půlnoci. Matias Valeš se narodil 1. 1. 2019 ve 23.30 hodin a při narození vážil 3,4 kilogramu. „V příjmení už jeden háček máme, tak jsme malému nechtěli přidávat další,“ komentovala s úsměvem volbu netradičního křestního jména pro svého prvního potomka Kristýna Valešová. Spolu s manželem Martinem poděkovali za péči v porodnici. „Porod byl delší, ale pečovali o nás dobře. Jsme spokojeni,“ dodal usměvavý pár.

Počet porodů byl v roce 2018 ve Vsetínské nemocnici rekordní, na svět přišlo 901 dětí (895 porodů, 6 párů dvojčat), nejvíce se rodilo v srpnu (94 porodů). Oproti roku 2017 došlo k navýšení o 16 porodů (879), oproti roku 2016 dokonce o 115 porodů (780). V devadesátých letech měla nemocnice přitom jen kolem šesti set porodů ročně, minima dosáhla v roce 2002, kde ve Vsetíně rodilo 512 žen. Od té doby počet porodů vzrost o čtyři stovky, bezmála se zdvojnásobil.

Porodnice se neustále rozvíjí, a to i za pomoci Nadačního fondu pro rozvoj vsetínské porodnice. Výtěžek nejrůznějších benefičních akcí putuje právě na další zlepšení vybavení. V roce 2017 tak přibyla na pokojích šestinedělí klimatizace a výzdoba, v předchozích letech byly zmodernizovány pokoje na porodních sálech, vznikl rodinný pokoj, zakoupena byla nová, speciální lůžka, speciální deky pro realizaci bondingu, zavedeny pamětní listy s otisky nožek novorozenců.

Na sklonku roku 2018 porodníci opět prodávali na Mikulášských trzích a Veselých vánočních hodech ve Vsetíně benefiční baňky a speciální porodní ležák. „Prodalo se osm set piv a přibližně patnáct set baněk, ty ještě v tuto chvíli doprodáváme u nás na oddělení. Výtěžek benefičního adventního prodeje tak činí zhruba padesát tisíc korun. Děkujeme všem, kteří přispěli,“ uvedl za nadační fond MUDr. Martin Janáč, zástupce primáře gynekologicko-porodnického oddělení Vsetínské nemocnice.