Pět monitorů dechu pro dětské oddělení Vsetínské nemocnice

Pět monitorů dechu v celkové hodnotě deset tisíc korun předala Nadace Křižovatka do rukou zástupců dětského oddělení Vsetínské nemocnice. Přístroje byly zakoupeny z finančního daru, který poskytla společnost KOVAR, a.s. „Aktuálně máme na oddělení dvacet sedm monitorů dechu. Využívají se na novorozenecké stanici i u kojenců a batolat, hospitalizovaných na stanici v pavilonu Čtyřlístek. V průběhu roku budeme muset některé z monitorů obměnit, takže dar přichází právě včas,“ uvedla vrchní sestra dětského oddělení Vsetínské nemocnice Bc. Eva Kovářová.

Během prvního roku života dítěte může dojít k nepravidelnému dýchání nebo dokonce k zástavě dechu. Při dechové zástavě delší než 20 vteřin nebo při snížení dechové frekvence pod 10 dechů za minutu upozorní přístroj zvukovým a světelným signálem personál nemocnice nebo rodiče, díky čemuž může být dítěti ihned poskytnuta první pomoc. Monitor zároveň dokáže odhalit i mělké dýchání či apnoické pauzy,vysvětlila Mgr. Štěpánka Pokorníková, ředitelka Nadace Křižovatka.

O Nadaci Křižovatka

Nadace Křižovatka se jako jediná nadace v České republice aktivně věnuje podpoře povědomí veřejnosti o SIDS a o možnostech ochrany ohrožených dětí do 1 roku věku. Díky dárcům a sponzorům pomáhá nadace vybavit české nemocnice a porodnice monitory dechu Babysense, který je registrován u Ministerstva zdravotnictví ČR jako zdravotnická pomůcka a prošel několikaletými klinickými testy. Tento monitor dechu hlídá nejen zástavu dechu, ale také apnoe pauzy (bezdeší), a jakékoliv nepravidelnosti dechu děťátka. V případě potíží okamžitě spustí alarm, aby přivolal pomoc dospělého, který může včas poskytnout dítěti první pomoc. Za 24 let své existence se nadaci podařilo díky štědrosti sponzorů a dárců vybavit novorozenecká a dětská oddělení českých nemocnic téměř 8.000 monitory dechu v celkové hodnotě cca 32 milionů Kč.